Pierwszy wernisaż festiwalu "Transfotografia"

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Lipiec 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Już w najbliższy piątek odbędzie się pierwszy wernisaż w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii "Transfotografia", który odbywa się w Gdańsku. Tego dnia w CSW Łaźnia zostanie otwarta wystawa, na której swoje prace zaprezentują: Dita Pepe, Joao Urban oraz Oiko Petersen. To wyjątkowa okazja spotkania z twórczością trójki utalentowanych artystów.

Niedługo w Gdańsku rusza Międzynarodowy Festiwal Fotografii "Transfotografia". Pierwszy wernisaż już w najbliższy piątek, 31 lipca o godz. 18:00. Zobaczymy trzy wystawy:

"Autoportrety";Joao Urban"Tu i tam"; Oiko Petersen"Downtown"] Tematem tegorocznej edycji "Transfotografii" jest przełamywanie i przekraczanie barier. Trzy wystawy prezentowane w CSW Łaźnia łączy jeszcze coś innego. Zarówno w pracach Dity Pepe, Oiko Petersena i Joao Urbana obserwujemy swoiste przejście na drugą stronę lustra; wszyscy autorzy kreują lub uwieczniają magiczne, zainscenizowane krainy, w których portretowani przez nich bohaterowie wcielają się w odległe im fizycznie lub socjologicznie postaci, aby dowiedzieć się więcej o sobie samych albo przekazać światu zewnętrznemu sygnał o swoim istnieniu i unikalnym charakterze - pisze Anna Szynwelska.

(c)Dita Pepe

Dita Pepe prowadzi grę z naszą tożsamością, pokazuje jak bardzo potrafimy upodabniać się do innych ludzi. W serii "Autoportrety" artystka wciela się w różnorodne role społeczne. Pozuje razem z kobietami, wcielając się w rolę siostry, przyjaciółki. Fotografuje się również z mężczyznami jako ich kochanka, żona. Raz jest matką cygańskiej rodziny, innym razem dziewczyną kierowcy ciężarówek. Wciela się w role sprzątaczki, zbuntowanej nastolatki, kobiety wyzwolonej lub grzecznej kolezanki. Przekrój przyjmowanych przez artystkę ról jest ogromny. Całość jest perfekcyjnie zrealizowana z wykrzystaniem naturalnego otoczenia, przy małej pomocy oświetlenia studyjnego. Kompozycje sprawiają wrażenie przemyślanych, a jednocześnie niewymuszonych i naturalnych.

Seria "Autoportrety" Dity Pepe jest swoistym zapisem socjologicznym różnych archetypów dzisiejszego społeczeństwa, ale także wydaje się być efektem silnej, wewnętrznej potrzeby akceptacji przez otoczenie, przynależności do grupy, wpasowania się w struktury społeczne niczym kameleon lub allenowski Zelig - próbą uniknięcia wykluczenia, strachu przed odrzuceniem. Stawiamy sobie pytanie: na ile możemy pozwolić sobie na "bycie sobą" będąc częścią danej społeczności. Czy tylko wtapiając się w środowisko i wyrzekając się swojej indywidualności i odmienności możemy w prosty sposób uszczęśliwić siebie i swoje otoczenie? - pyta kuratorka wystawy.

Interior da casa da Sra. Bobrik (c)Joao Urban

Joao Urban dokumentuje codzienność polskich emigrantów, żyjących w brazylijskim stanie Paraná. Ponieważ większość osadników przybyła do Brazylii jeszcze w czasach zaborów i I wojny światowej zadaje się, że dla ich potomków czas zatrzymał się w miejscu - nadal kultywują tradycje przekazane przez ich przodków i mieszkają w domach przypominających wnętrza wiejskich skansenów. Większość z nich to konserwatywni katolicy, zazwyczaj zajmujący się tradycyjnym rolnictwem i mówiący językiem staropolskim przeplatanym portugalskimi słowami.

Pielęgnują oni tradycje, które przywieźli ze sobą z kraju. Odległość, która dzieli ich od prawdziwej ojczyzny pozwoliła im zachować zwyczaje niemal w stanie czystym. Piękno i prostota tych zdjęć jest niezaprzeczalna. Zapisują one kawałek świata, który uchował się przed zniszczeniem. Autor należy do tego samego dziedzictwa kulturowego, stąd zapewne szczerość i prostota w ukazaniu tematu. Wszystko to znajdujemy na emocjonalnie nasyconych zdjęciach z cyklu "Tu i Tam".

Magda from the series DOWNTOWN Collection (c)OIKO PETERSEN 2009

Oiko Petersen w swoim najnowszym cyklu "Downtown Collection" nawiązuje stylistyką do fotografii mody. Dopiero po pewnym czasie dostrzegamy, że modelami są osoby z zespołem Downa. Posługując się estetyzującą fotografią zachęca, aby pozbyć się wszelkich barier i uprzedzeń i wybrać się do tytułowego Downtown - wewnętrznego świata osób z zespołem Downa, gdzie najważniejsze miejsce zajmują miłość, marzenia, śmiech. Petersen przełamuje stereotyp, według którego zespół Downa to wyłącznie ból, smutek, nieszczęście i choroba - pisze Anna Szynwelska.

Wobec tych zdjęć zadajemy sobie pytanie, kto z nas jest normalny a kto nie, gdzie leży granica. Pomieszanie ról, konwencji daje niesamowity efekt. Stajemy przed pracami, które wymykają się wszelkim klasyfikacjom. Mogą być rozpatrywane w kategoriach fotografii społecznej, reklamowej, czy mody. Co ciekawe, znakomicie odnajdują się w każdej formule.

Organizator festiwalu: Fundacja Transfotografia

Dyrektor festiwalu: Olivier Spillebout

Kurator projektu ze strony CSW Łaźnia: Anna Szynwelska

Więcej zdjęć artystów znajdziecie pod adresami:

www.ditapepe.cz

www.luciaguanaes.com

www.oikopetersen.com

Więcej o wystawie i festiwalu pod adresami:

www.transfotografia.pl

www.laznia.pl

Dita PepeAutoportrety

Joao UrbanTu i tam

Oiko PetersenDowntown

Wernisaż: 31.07, godz. 18:00
Termin: 01.08-30.08

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Japońskie Stowarzyszenie Artystów przyznało słynnemu fotografowi nagrodę Praemium Imperiale. Za swoją twórczość 77-letni Sebastião Salgado otrzyma 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł.
0
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej historii Kampinosu
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej...
W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza...
8
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na drugie spotkanie w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”. Twórcy porozmawiają o swoim...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)