Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia

0

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Wrzesień 2010
Artykuł na: 6-9 minut

V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia rozpocznie się 30 września w Gdańsku, a potrwa aż do 19 grudnia 2010. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura i jej oblicza. Celem festiwalu jest pokazanie różnych podejść do zagadnienia natury, od dokumentu, przez fotografię społeczną aż po tę ukazującą jej czyste piękno. W programie znalazło się 7 wystaw, prezentujących twórczość artystów z Francji, Szwecji, Irlandii, Szwajcarii, Islandii oraz Polski.

fot. Jackie Nickerson


V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia odbędzie się w Gdańsku w dniach 30 września - 19 grudnia 2010. Program tegorocznej edycji krąży wokół natury. Komisarze wystaw Françoise Paviot i Gabriel Bauret skupili się na jej przekształceniach, w związku z tym, że w obecnych czasach ulega ona ciagłym zmianom, odchodząc od idealistycznego wizerunku z płócien malarskich.

Natura ciągle ujarzmiana, jeśli nie poskramiana przez człowieka to ciągle aktualny temat znajdujący się w centrum refleksji o losie planety. W dziedzinie sztuki, przyroda jest także jednym z ulubionych motywów malarzy, którzy podziwiali jej uroki. Postęp wspomagający transformację społeczeństwa, uprzemysłowienie i intensywna urbanizacja modyfikowały ją stopniowo. Natura ludzka zdominowała samą naturę, doprowadzając ją do nieodwracalnych zniszczeń. To w taki właśnie sposób niejako druga natura zajęła miejsce tej pierwszej obalając mit o dobroczynnej naturze.

Prace zaproszonych artystów są wynikiem prywatnych obserwacji, badań i poszukiwań w obszarze tego, czym jest dla nich środowisko naturalne. Dostrzegają niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą niekontrolowany proces eksploatacji zasobów naturalnych ziemi. Swoimi pracami chcą zwrócić uwagę na jednostronne relacje człowieka i natury, a więc czerpania korzyści z jej bogactw i często bezmyślnej eksploatacji. Łączą rozwój aglomeracji miejskich czy ekspansji przemysłu z jakością życia społecznego i relacji międzyludzkich. Wiele z prezentowanych prac mieści się na pograniczu sztuki i nauki - czytamy w materiałach prasowych poświęconych festiwalowi.

fot. Ferit Kuyas


Wystawa inaugurująca festiwal w galerii Pionova, Jackie Nickerson z cyklu "10 miles round", to swoisty zapis socjologiczny rodzinnej miejscowości w Irlandii, przywołujący skojarzenia z twórczością Zofii Rydet czy Augusta Sandera. Artystka skoncentrowała się na fotografowaniu tych "niewidzialnych" mieszkańców Co Louth, rolników czy rybaków, przeczuwając, że już niebawem mogą zniknąć bezpowrotnie.

Towarzysząca jej wystawa Jean Pierre Gilsona "Sur les parcours pavés du Paris - Roubaix" to pejzażowe, bardzo malarskie fotografie, ukazujące drogi i pejzaże Paris - Roubaix. Kompozycja, klarowność i czystość pejzażu potęgują estetykę jego prac, ukazując zarazem ducha tego miejsca.

Kolejnym artystą prezentowanym w galerii Pionova jest Ferit Kuyas, który działa na pograniczu fotografii dokumentalnej i socjologicznej. W swoim cyklu "City of Ambition" przedstawia przedmieścia, niezwykle dynamicznie zmieniającej się 32-milionowej aglomeracji Chonqing. Jego prace zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z polityki wodnej prowadzonej przez Chiny.

Petur Thomsen w "Imported landscape" pokazuje odwieczną walkę człowieka i natury. Artysta eksponuje kolejne etapy budowy największego, ale także najbardziej kontrowersyjnego projektu elektrowni wodnej w historii Islandii.

W galerii Żak, będziemy mieli okazję obcować z fotografiami Helene Schmitz. Jej cykl "Blow up" prezentuje prawie surrealistyczne piękno kwiatów.

fot. Szymon Rogiński


Laurent Mayeux prezentujący swój cykl "In iceland with Holga" w CSW Łaźnia, to surowe, minimalistyczne fotografie wykonane tanim, wyprodukowanym w Chinach aparatem Holga. W swoich syntetycznych pracach artysta łączy modę z pejzażem, eksplorując więzi między uniwersum, miejscem i człowiekiem.

Ostatnią wystawą tegorocznej "Transfotografii" będzie Projekt "UFO" Szymona Rogińskiego. W przestrzeni kościoła Św. Jana zobaczymy serię kolorowych, wielkoformatowych fotografii przesiąkniętych mistycyzmem i duchowością, a zarazem nowoczesnych i tak dalekich od tradycyjnie pojmowanej fotografii pejzażowej. Obcując z pracami tego artysty można mieć wrażenie, że snuje on opowieść o tajemniczych i odludnych miejscach należących do Obcych.

Zaprezentowane w Gdańsku wystawy zastanawiają się nad otaczającą nas rzeczywistością i zmuszają do chwili namysłu i refleksji, nad nią jak i nad nami samymi.

Kuratorem głównym i dyrektorem festiwalu jest Olivier Spillebout, Fundacja Transfotografia.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.transfotografia.pl/.

fot. Helene Schmitz


Program V Transfotografii:10 miles round
Jean Pierre Gilson / Sur les parcours pavés du Paris - Roubaix
Otwarcie festiwalu - wernisaż: 30.09.2010, godz.19:00
Termin: 1.10-20.10.2010
Galeria Pionova;

Helene SchmitzBlow up
Wernisaż 1.10.2010 godz. 19:00
Termin: 2.10-18.10.2010
Galeria ŻAK;

Ferit KuyasCity of ambition
Wernisaż: 21.10.2010, godz.19:00
Termin: 22.10-03.11.2010
Galeria Pionova;

Petur ThomsonImported landscape
Serge DeleuIn Iceland with me
Wernisaż: 4.11.2010, godz.19:00
Termin: 5.11-17.11.2010
Galeria Pionova;

Laurent MayeuxIn iceland with Holga
Wernisaż: 5.11.2010, godz. 18:00
Termin: 6.11-19.12.2010
CSW Laźnia;

Szymon RogińskiUFO Project
Wernisaż: 15.11.2010, godz. 18:00
Termin: 16.11-5.12.2010
Kosciół Św. Jana]

V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia
Termin: 30.09-19.12.2010
Gdańsk

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Zamroź ruch zimą i wygraj statyw Tokina
Dystrybutor marki Tokina rusza z konkursem „Ruch zimową porą”, w którym możecie wygrać statyw fotograficzny.
0
0
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Powraca Fotograficzna Publikacja Roku - konkurs na najlepsze polskie książki fotograficzne
Po rocznej przerwie FPR powraca ze zdwojoną siłą. Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 w podwójnej edycji nagrodzi najlepsze książki fotograficzne zrealizowane na...
7
0
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort
Co dziś powinno być zadaniem szkoły? Tego na wystawie Karoliny Wojtas się nie dowiecie. „Abzgram” to fantastyczna i żywa dekonstrukcja systemu edukacji.
26
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)