Transfotografia 2008

Transfotografia 08. Za sześć dni, 27 sierpnia 2008 roku ruszy trzecia edycja trójmiejskiego festiwalu "Transfotografia". Tegoroczna edycja poświęcona będzie związkom i relacjom fotografii z kinem. Kilkanaście wystaw, polskich i zagranicznych twórców prezentowanych w galeriach, klubach i w przestrzeniach miejskich, będzie można oglądać do końca października.
Transfotografia jest największym fotograficznym festiwalem w Polsce północnej jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Trójmieście. W 2007 roku wystawy zorganizowane w ramach festiwalu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie obejrzało około 330 tysięcy zwiedzających. Rekordową widownię zanotowano na sopockim Molo podczas wystawy szwajcarskich artystów: Yana Mingarda i Albana Kakulyi. Tegoroczna Transfotografia będzie trwało dwa miesiące podczas których zaprezentowanych zostanie kilkanaście wystaw w: galeriach, muzeach, przestrzeniach teatralnych i koncertowych jak i mniej formalnych np. klubach muzycznych, filmowych, kawiarniach i przestrzeniach publicznych jak deptak miejski, park, molo nadmorskie. Wśród międzynarodowego grona autorów wystaw indywidualnych i grupowych znajdują się artyści z Francji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Słowacji oraz twórcy polscy. Do projektu zostali zaproszeni artyści znani i rozpoznawalni w międzynarodowym obiegu sztuki z przygotowanymi specjalnie na festiwal projektami, jak i autorzy młodzi, wkraczający dopiero w świat profesjonalnego wystawiennictwa.

fot. Peter Lindbergh

W tym roku organizatorzy festiwalu postanowili skupić się na sześciu odrębnych ujęciach tematu: fotografia i kino: jak fotografia ukazywała filmy oraz ich powstawanie; w jaki sposób fotografia kreowała kariery aktorskie oraz jak towarzyszyła ich rozwojowi; trzecie ujęcie odda głos fotografom kreacyjnym, inscenizującym swoje zdjęcia, inspirującym się kinem jako tworzeniem nowej rzeczywistości itd. Zadamy tez pytania o powody tworzenia fotografii sekwencyjnej: gdzie artysta tworzy prace złożone z serii fotografii tworzących opowieść. Przy okazji widzowie będą mogli prześledzić, jak fotografia ewoluowała w stronę kina - ruchomego obrazu, czasem zmieniając się z nim miejscami, innym razem w jaki sposób krzyżuje swoją przestrzeń ze sztuką wideo. Fotografia tropiła również ślady, które kino zaznaczało wszędzie tam, gdzie się pojawiło - również w sposobie postrzegania samych widzów. W tym podejściu zobaczymy, jak fotografia rejestrowała inwazję kina i jego wartości w różnych społecznościach, miastach i krajach. Ostatnie ujęcie postara się zademonstrować, w jaki sposób fotografię wykorzystują filmowcy i jakim narzędziem dla fotografów jest plan.

fot. Françoise Huguier

Festiwal Transfotografia to doskonała okazja, aby oprócz wakacyjnego odpoczynku, móc zobaczyć coś interesującego i fotograficznego na wysokim poziomie.

Terminarz
Wernisaże wystaw prezentowanych na festiwalu zostały zgrupowane na dwie części. W części pierwszej (27.08.-05.09.2008) zostaną otwarte wystawy twórców międzynarodowych w Gdańsku i Gdyni. W części drugiej (14.09.-20.09) wystawy autorstwa polskich artystów w Sopocie. Transfotografia zakończy się około 30 października 2008.

Rozkład wernisaży
 • 27.08.2008, 19.00, Peter Lindbergh, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
 • 28.08.2008, 19.00, Denis Rouvre, Peter Knapp,Patrick Swirc, Françoise Huguier,Marcin Przybyłko, Sebastian Copeland, Andreas M. Kaufmann, Magdalena Krajewska, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
 • 29.08.2008, 18.00, Cédric Delsaux, Véronique Zussau,bettina Grossenbacher, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk
 • 30.08.2008, 18.00, Piotr Bujnowicz & Michel Johner, Skwer Kościuszki, Gdynia
 • 01.09.2008, 19.00, Vincent Godeau & Stephan Zaubitzer, Klub ŻAK, Gdańsk
 • 03.09.2008, 18.00 Wojciech Plewiński, Zbigniew Łagocki, Wacław Nowak, Gdańska Galeria Fotografii, Gdańsk
 • 04.09.2008, 19.00, Michał Sikorski, Papryka, Sopot
 • 10.09.2008, 19.00, Dominik Kulaszewicz, Soho, Sopot
 • 14.09.2008, 16.00, Michel Ginies, Molo, Sopot
 • 14.09.2008, 18.00, Michel Ginies, Sanatorium, Sopot
 • 19.09.2008, 19.00, Krystian Kujda, Stacja de Luxe, Gdańsk
 • 21.09.2008, 18.00, Aleksandra Hirszfeld, Mandarynka, Sopot

fot. Patrick Swirc

Artyści prezentowani na Transfotografii 2008:
Piotr Bujnowicz, Sebastian Copeland, Cédric Delsaux, Walter Carone, Michel Ginies, Vincent Godeau, Bettina Grossenbacher, Aneta Grzeszykowska, Aleksandra Hirszfeld, Francoise Huguier, Michael Johner, Andreas M. Kauffman, Peter Knapp, Magdalena Krajewska, Dominik Kulaszewicz, Krystian Kujda, Peter Lindbergh, Patrycja Orzechowska, Wojciech Plewiński, Marcin Przybyłko, Denis Rouvre, Michał Sikorski, Patrick Swirc, Véronique Zussau, Alicja Karska&Aleksandra Went, Stephan Zaubitzer.

Miejsca festiwalowe
Wystawy Festiwalowe prezentowane będą w: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Akademii Sztuk Pięknych, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdańskiej Galerii Fotografii, Galerii Pionova oraz w klubach: La Dolce Vita, Stacja de Luxe, Papryka, Spatif, Sanatorium, Mandarynka, Soho; a wystawy zewnętrzne: w Parku Oliwskim, na Sopockim Molo, wzdłuż ulicy Monte Cassino, na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Kuratorem głównym i dyrektor festiwalu jest Olivier Spillebout.

Organizatorzy:
Fundacja Transfotografia
Ul. Kościuszki 35 / 1a, SOPOT
contact@transfotografia.com
www.transfotografia.com
www.transphotographiques.com
www.maisonphoto.com


Transfotografia 2008 w Trójmieście
Rozpoczęcie festiwalu: 27 sierpnia 2008 godzina 19:00
Wystawy czynne: 27 sierpnia - 28 września 2008Zobacz wszystkie zdjęcia (18)
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1