Festiwal "Transfotografia"

Wczoraj, 15 sierpnia 2006 roku w Trójmieście rozpoczął się festiwal "Transfotografia". Jest to pierwsza edycja, choć już teraz organizatorzy myślą o jego corocznym charakterze. Głównym zamierzeniem Transfotografii jest prezentacja współczesnej twórczości francuskich i polskich fotografów. Cykl wystaw i projekcji trwać będzie do 17 września 2006 roku.
Transfotografia utożsamia się z francuska wspólnota "Terytoria fikcji /
Territoires de fictions" prezentując portret Francji w trakcie przemian.

Jednocześnie,
Teraz Polska / Poland Now, proponuje zróżnicowaną i autentyczna
współczesną wizje fotografów polskich na temat ich kraju i jego mieszkańców.

W tym kontekście, poza ekspozycjami, które są swoistym nośnikiem wymian i
spotkań, Transfotografia przypomina o związkach kulturalnych, które od zawsze istniały pomiędzy Francja i Polska. Angażując kawiarnie, galerie, opuszczone fabryki, jak również place, ogrody czy promenady dzięki festiwalowi Transfotografii sztuka wyjdzie bezpośrednio na spotkanie z widzem. Nowoczesne zbliżenie fotografii i panoramy aktualnej Europy, Transfotografia otwiera nowe spojrzenie na świat.
PROGRAM WYSTAW FESTIWALU TRANSFOTOGRAFIA

Gdańsk - Sopot - Gdynia
Termin:
15.08 - 17.09. 2006

Poniżej publikujemy krótkie opisy poszczególnych ekspozycji:

Une mode parisienne / paryska moda
W jaki sposób Paryżanie przyswajają sobie modę, jak ją przeżywają? Temat ten skupia uwagę na indywiduum, składa się on z portretów zrobionych w kluczowych miejscach miasta, które najwyraźniej ukazują te tendencje.

Mandarynka
ul. Bema 6, Sopot] Marketing politique de Wilfrid Esteve / Polityczny marketing
Wilfrid Esteve daje białą kartę osobistościom polityki francuskiej. Pozwala im ona zrealizować ich własny portret w wybranej dekoracji i chwili. Praca ta ukazuje język ikonograficzny używany przez polityków w obecnej dobie wszechobecności mediów.

Stacja de Luxe
ul. Grunwaldzka 22, Gdańsk Wrzeszcz] Le Présent de Jeanne Fiess et Jean-Marc Fiess / Teraźniejszość Jeanne Fiess i Jean-Marc Fiess
Dzieci nie mają ani przeszłości ani przyszłości i, co nam się nigdy nie zdarza, one cieszą się teraźniejszością (Jean de La Bruyere).
Jeanne jest tą teraźniejszością, tym podarunkiem, który życie podarowało jej ojcu. Spojrzenie cztero i pół letnią dziewczynkę, która fotografuje w sposób spontaniczny i instynktowny oraz na ojca, który ją fotografuje. Jest to bezpośrednia wizja dzieciństwa w teraźniejszości.

Soho
Boh. Monte Cassiono 61, Sopot] La banlieue pied de Ludovic Maillard / Piechotą po dzielnicy
200 kilometrowy spacer fotograficzny wyruszając z Montreuil ukazuje nieznane oblicze dzielnicy

Pub Kinski
ul. Kościuszki 10, Sopot]

La Brigada de Meyer / Brygada Meyer
Fotograficzny opis grupy przyjaciół znających się od 1989 roku. Małe i wielkie momenty, Meyer uwiecznia ślady wydarzeń, które wyznaczają rytm życia grupy.

Sopi
ul. Boh. Monte Cassino 5, Sopot] Pieces d'identités de Jérôme Navarre / dowód tożsamości Jérôme Navarre
Miejsce życia, miejsce przechodzenia, dzielenia się, przeżywania, kuchnia jest miejscem gdzie ludzie spotykają się, mijają lub po prostu żywią się. Jérôme Navarre wybrał centralną przestrzeń codziennego życia by opisać Francuzów.
W tej serii, stawia pytania codziennemu środowisku by móc pokazać nam socjologiczny portret Francuzów.

Sanatorium
ul. Grunwaldzka 10, Sopot] Magic World de Guillaume Riviere
Oszpecone przez nieruchomą promocję i żądania bezustannie wzrastające w przestrzeni przypadłej w udziale masowemu turcyzmowi, wybrzeże śródziemnomorskie nie skończyło tracić twarzy. Tymczasem klient przepycha się, blokuje, dusi, toczy się niezmiennie każdego lata, aby dosięgnąć Eldorado. Mnożą się sprzedawcy wakacji, z kluczami w dłoni. Kąpiący nie krzywią się już na myśl o nurkowaniu w wodach przemysłowych. Jedynym obowiązującym prawem jest korzystanie z życia do granic możliwości.

Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena
ul. Poniatowskiego 8, Sopot] Portrait de ma génération d'Olivier Roller / Portret mojego pokolenia Olivier Rolle
Dzisiaj, dorosłe życie rozpoczyna się koło trzydziestki : pracujemy, tworzymy związki, mamy dzieci.
Poprzez portret swojego otoczenia, Olivier Roller zadaje pytanie na temat tej tożsamości, ukazując ludzi w minimalistycznym kadrze. Próbuje także odgadnąć esencje indywiduum, co sprawia, że każdy z nas jest inny.

Mandarynka
ul. Bema 6, Sopot] Voluptas de Virginie Terrasse / Voluptas Virginie Terrasse
Ilustrując codzienność dzielnicy Paryża-Defence, najważniejszego centrum biznesowego Europy, ta seria obrazów ukazuje samotność 140 000 pracowników.

Puerto Coffee Culture
ul.Garncarska 7/9, Gdańsk] Mosaic
Oryginalna prezentacja fotografii: mozaika obrazów

W celu zagospodarowania różnorakich przestrzeni miejskich, ogromne plakaty ukazują serie fotografii. W formie performance publiczność odkrywa fragmenty reportaży. Serie nakładają się na siebie, aby stworzyć mozaikę ścienną. Instalacja końcowa nakreśli pejzaż graficzny dzisiejszej Francji.

Dworzec Morski
ul. Polska 1, Gdynia]
Po czym poznajemy, że jesteśmy w Polsce? Co składa się na naszą subiektywną ocenę miejsca, w którym żyjemy? Jakimi obrazami moglibyśmy opisać specyfikę konkretnego kraju? Czy można współczesną Polskę pokazać w fotografii jednocześnie unikając banału, przesadnej złośliwości bądź słodyczy a przy okazji nie stroniąc od subiektywizmu?

Redakcja miesięcznika Pozytyw i Yours Gallery postanowili zebrać powstające obecnie cykle dokumentalne na jednej wystawie Teraz Polska. Wybrani fotografowie posługują się różnymi środkami wyrazu, różnymi technikami, przedstawiają różne aspekty świata, w którym żyjemy. Niewątpliwie jednak łączy ich zaciekawienie światem, w którym żyją i pracują.

Dworek Sierakowskich
ul. Czyżewskiego 12, Sopot]
Marta Gruszkowska, Jacek Swis, Konrad Pitala, Jakub Grześkowiak, Krzysztof Kmin
Alternatywa Cukrownia

ul. Chopina 17, Pruszcz Gdański]
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Transfotografia (ul. Kościuszki 35 / 1a, 81-702) w Sopocie.


Dodatkowe informacje można uzyskać po adresem emailowym: contakt@transfotografia.com

O festiwalu więcej na stronie:
www.transfotografia.com/


Zobacz wszystkie zdjęcia (13)
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
3
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4