Festiwal "Transfotografia"

0
Marta Sinior
16 Sierpień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Wczoraj, 15 sierpnia 2006 roku w Trójmieście rozpoczął się festiwal "Transfotografia". Jest to pierwsza edycja, choć już teraz organizatorzy myślą o jego corocznym charakterze. Głównym zamierzeniem Transfotografii jest prezentacja współczesnej twórczości francuskich i polskich fotografów. Cykl wystaw i projekcji trwać będzie do 17 września 2006 roku.

Transfotografia utożsamia się z francuska wspólnota "Terytoria fikcji /
Territoires de fictions" prezentując portret Francji w trakcie przemian.

Jednocześnie,
Teraz Polska / Poland Now, proponuje zróżnicowaną i autentyczna
współczesną wizje fotografów polskich na temat ich kraju i jego mieszkańców.

W tym kontekście, poza ekspozycjami, które są swoistym nośnikiem wymian i
spotkań, Transfotografia przypomina o związkach kulturalnych, które od zawsze istniały pomiędzy Francja i Polska. Angażując kawiarnie, galerie, opuszczone fabryki, jak również place, ogrody czy promenady dzięki festiwalowi Transfotografii sztuka wyjdzie bezpośrednio na spotkanie z widzem. Nowoczesne zbliżenie fotografii i panoramy aktualnej Europy, Transfotografia otwiera nowe spojrzenie na świat.

PROGRAM WYSTAW FESTIWALU TRANSFOTOGRAFIA

Gdańsk - Sopot - Gdynia
Termin:
15.08 - 17.09. 2006

Poniżej publikujemy krótkie opisy poszczególnych ekspozycji:

Une mode parisienne / paryska moda

W jaki sposób Paryżanie przyswajają sobie modę, jak ją przeżywają? Temat ten skupia uwagę na indywiduum, składa się on z portretów zrobionych w kluczowych miejscach miasta, które najwyraźniej ukazują te tendencje.

Mandarynka

ul. Bema 6, Sopot] Marketing politique de Wilfrid Esteve / Polityczny marketing

Wilfrid Esteve daje białą kartę osobistościom polityki francuskiej. Pozwala im ona zrealizować ich własny portret w wybranej dekoracji i chwili. Praca ta ukazuje język ikonograficzny używany przez polityków w obecnej dobie wszechobecności mediów.

Stacja de Luxe

ul. Grunwaldzka 22, Gdańsk Wrzeszcz] Le Présent de Jeanne Fiess et Jean-Marc Fiess / Teraźniejszość Jeanne Fiess i Jean-Marc Fiess

Dzieci nie mają ani przeszłości ani przyszłości i, co nam się nigdy nie zdarza, one cieszą się teraźniejszością (Jean de La Bruyere).

Jeanne jest tą teraźniejszością, tym podarunkiem, który życie podarowało jej ojcu. Spojrzenie cztero i pół letnią dziewczynkę, która fotografuje w sposób spontaniczny i instynktowny oraz na ojca, który ją fotografuje. Jest to bezpośrednia wizja dzieciństwa w teraźniejszości.

Soho

Boh. Monte Cassiono 61, Sopot] La banlieue pied de Ludovic Maillard / Piechotą po dzielnicy

200 kilometrowy spacer fotograficzny wyruszając z Montreuil ukazuje nieznane oblicze dzielnicy

Pub Kinski

ul. Kościuszki 10, Sopot]

La Brigada de Meyer / Brygada Meyer

Fotograficzny opis grupy przyjaciół znających się od 1989 roku. Małe i wielkie momenty, Meyer uwiecznia ślady wydarzeń, które wyznaczają rytm życia grupy.

Sopi

ul. Boh. Monte Cassino 5, Sopot] Pieces d'identités de Jérôme Navarre / dowód tożsamości Jérôme Navarre

Miejsce życia, miejsce przechodzenia, dzielenia się, przeżywania, kuchnia jest miejscem gdzie ludzie spotykają się, mijają lub po prostu żywią się. Jérôme Navarre wybrał centralną przestrzeń codziennego życia by opisać Francuzów.

W tej serii, stawia pytania codziennemu środowisku by móc pokazać nam socjologiczny portret Francuzów.

Sanatorium

ul. Grunwaldzka 10, Sopot] Magic World de Guillaume Riviere

Oszpecone przez nieruchomą promocję i żądania bezustannie wzrastające w przestrzeni przypadłej w udziale masowemu turcyzmowi, wybrzeże śródziemnomorskie nie skończyło tracić twarzy. Tymczasem klient przepycha się, blokuje, dusi, toczy się niezmiennie każdego lata, aby dosięgnąć Eldorado. Mnożą się sprzedawcy wakacji, z kluczami w dłoni. Kąpiący nie krzywią się już na myśl o nurkowaniu w wodach przemysłowych. Jedynym obowiązującym prawem jest korzystanie z życia do granic możliwości.

Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena

ul. Poniatowskiego 8, Sopot] Portrait de ma génération d'Olivier Roller / Portret mojego pokolenia Olivier Rolle

Dzisiaj, dorosłe życie rozpoczyna się koło trzydziestki : pracujemy, tworzymy związki, mamy dzieci.

Poprzez portret swojego otoczenia, Olivier Roller zadaje pytanie na temat tej tożsamości, ukazując ludzi w minimalistycznym kadrze. Próbuje także odgadnąć esencje indywiduum, co sprawia, że każdy z nas jest inny.

Mandarynka

ul. Bema 6, Sopot] Voluptas de Virginie Terrasse / Voluptas Virginie Terrasse

Ilustrując codzienność dzielnicy Paryża-Defence, najważniejszego centrum biznesowego Europy, ta seria obrazów ukazuje samotność 140 000 pracowników.

Puerto Coffee Culture

ul.Garncarska 7/9, Gdańsk] Mosaic

Oryginalna prezentacja fotografii: mozaika obrazów

W celu zagospodarowania różnorakich przestrzeni miejskich, ogromne plakaty ukazują serie fotografii. W formie performance publiczność odkrywa fragmenty reportaży. Serie nakładają się na siebie, aby stworzyć mozaikę ścienną. Instalacja końcowa nakreśli pejzaż graficzny dzisiejszej Francji.

Dworzec Morski

ul. Polska 1, Gdynia]

Po czym poznajemy, że jesteśmy w Polsce? Co składa się na naszą subiektywną ocenę miejsca, w którym żyjemy? Jakimi obrazami moglibyśmy opisać specyfikę konkretnego kraju? Czy można współczesną Polskę pokazać w fotografii jednocześnie unikając banału, przesadnej złośliwości bądź słodyczy a przy okazji nie stroniąc od subiektywizmu?

Redakcja miesięcznika Pozytyw i Yours Gallery postanowili zebrać powstające obecnie cykle dokumentalne na jednej wystawie Teraz Polska. Wybrani fotografowie posługują się różnymi środkami wyrazu, różnymi technikami, przedstawiają różne aspekty świata, w którym żyjemy. Niewątpliwie jednak łączy ich zaciekawienie światem, w którym żyją i pracują.

Dworek Sierakowskich

ul. Czyżewskiego 12, Sopot]

Marta Gruszkowska, Jacek Swis, Konrad Pitala, Jakub Grześkowiak, Krzysztof Kmin

Alternatywa Cukrownia

ul. Chopina 17, Pruszcz Gdański]

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Transfotografia (ul. Kościuszki 35 / 1a, 81-702) w Sopocie.

Dodatkowe informacje można uzyskać po adresem emailowym: contakt@transfotografia.com

O festiwalu więcej na stronie:

www.transfotografia.com/

{GAL|25950
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fotografia kontra autyzm - Tomek Sikora i Jeremiasz Popiel w NEY Gallery & Prints
Fotografia kontra autyzm - Tomek Sikora i Jeremiasz Popiel w NEY Gallery & Prints
Nowojorskie Relacje to wyjątkowa wystawa, na której zdjęcia łączą się grafiką, a fotograficzne spojrzenie zostaje poddane interpretacji przez umysł autysty. Od piątku...
0
0
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
30
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)