Transfotografia - projekcje

Autor: Paweł Ryczkowski

16 Sierpień 2007
Artykuł na: 9-16 minut
Transfotografia 07. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Transfotografia oprócz tradycyjnych wystaw organizatorzy zaproponowali wieczorne projekcje specjalnie wybranych projektów fotograficznych. Miłośników fotografii czeka niespodzianka - dodatkowy wieczór prezentacji w sobotę 18 sierpnia.

Druga edycja festiwalu Transfotografia oprócz tradycyjnych wystaw i spotkań autorskich, to także wieczorne projekcje specjalnie wybranych projektów fotograficznych. Zostały one zrealizowane w latach 1992 - 2007 przez 15 fotografów z całego świata. Tematyka serii odnosi się do zagadnienia granicy i jej przekraczania, a autorzy prezentują odmienne podejście do dokumentu fotograficznego. W połączeniu z muzyką temat nabiera nowego znaczenia.

Projekty fotograficzne wyselekcjonowane przez Transfotografię zostaną uzupełnione o pokaz filmu poświęconego fotografiom robionym dla tygodnika Przekrój oraz slide show prac fotografów Gazety Wyborczej w Trójmieście.

Selekcja Transfotografii:

Piers Benatar, Missile Worship

W maju 1998 roku Pakistan przeprowadził pierwsze udane próby nuklearne i dołączył do grona państw dysponujących bronią jądrową. Od tego czasu w kraju niemal na każdym kroku pojawiają się oznaki czci dla posiadanego arsenału. Broń jądrowa nadzwyczaj szybko stała się przedmiotem wiary i ogromnej dumy Pakistańczyków. Piers Benatar fotografuje pomniki, znaczki, chorągiewki z emblematami rakiet.

fot. Piers Benatar

Piers Benatar - związany z londyńską agencją fotograficzną Panos Pictures. Publikował m.in. w: Time, Der Spiegel,The New York Times, The Observer, Stern, Paris Match

Gaëla Blandy, La Poire

Cykl fotografii Gaëli Blandy, to kolorowe, fantazyjne portrety, wykonane w zainscenizowanych sytuacjach. Autorka poszukuje i aranżuje okoliczności, które, jak mówi, wywołają pewnego rodzaju napięcie, swoisty błysk, który utrwalony na fotografii sprawi, że ów portret będzie czymś niezwykłym i niepowtarzalnym. Do zdjęć pozują przyjaciele, znajomi, członkowie rodziny artystki. Ona sama staje wśród nich z tytułową "gruszką" w dłoni.

fot. Gaëla Blandy

Philippe Brault, Armenia - Embargo

W roku 1988, w Górnym Karabahu w Azerbejdżanie, zaledwie kilka kilometrów od Armenii, rozgorzał długotrwały konflikt między Ormianami i Azerami. Siedem lat wojny oraz embargo ogłoszone przez Turcję i Azerbejdżan doprowadziły do całkowitego wyczerpania zasobów Armenii. W kraju zapanował ekonomiczny marazm.

Cykl fotografii Philippe Brault to opowieść o codzienności, o sytuacji kraju, który po kilku latach izolacji znalazł się w swoistym stanie zawieszenia.

Philippe Brault, Boundaries are everywhere

Precyzyjnie wytyczone i ściśle strzeżone granice bezwzględnie wyznaczają przestrzeń życia mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. Mury, zasieki, kolczaste druty konsekwentnie strzegą dokonanych podziałów ziemi. Seria fotografii Philippe'a Brault to opowieść o rzeczywistości, w której codzienne życie toczy się w nieustannym poczuciu ograniczenia i zniewolenia.

Philippe Brault (ur. 1965) - realizował projekty m.in. dla Liberation, Le Monde, L'Express, Le Nouvel, Observateur. Od roku 2005 członek L'Oeil Public.

Andrea Diefenbach, AIDS In Odessa

W roku 1987 odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV na Ukrainie. Od tego czasu, wskaźnik zarażeń i zachorowań na AIDS wzrasta w tym kraju rekordowo szybko. Andrea Diefenbach fotografuje mieszkańców Odessy, w której przeszło 160 tysięcy osób jest chorych lub zarażonych. AIDS, obecna niegdyś głównie w środowiskach narkomanów i prostytutek, dotyka obecnie osoby ze wszystkich grup społecznych.

fot. Andrea Diefenbach

Andrea Diefenbach (ur. 1974) mieszka i pracuje w Niemczech

Eric Facon, Patagonia

Przez dziesięć lat regularnych podróży Eric Facon starał się uchwycić melancholijną atmosferę chilijskiej części Patagonii. W tym odizolowanym zakątku Ameryki Południowej wciąż żyją potomkowie rdzennych nadmorskich koczowników - Jaganów i Kauaskarów. Seria fotografii Erica Facon to poetycka opowieść o ich życiu, odwadze oraz otaczającej, nieposkromionej przyrodzie.

Eric Facon - fotograf niezależny, członek grupy fotograficznej "Le Bar Floréal"; od dziesięciu lat współpracuje z dziennikiem "LIBERATION" oraz innymi wydawnictwami na świecie.

J. Bennett Fitts, No lifeguard on duty

Podróżując po Stanach Zjednoczonych J Bennett Fitts odwiedzał niewielkie motele z lat 60 i fotografował przynależące do nich nieduże, ogrodowe baseny. Ze szczyptą humoru, czasem z odrobiną nostalgii, pokazuje nieużywane, zaniedbane często zapomniane zbiorniki. Wiele z nich na dobre wtapia się w otaczający krajobraz.

fot. Bennet Fitts

J Bennet Fitts urodził się w 1977 roku.

Nicolai Howalt, Boxer

Seria kolorowych portretów ukazuje młodych bokserów w dwóch momentach, przed wejściem na ring oraz chwilę po stoczeniu walki.

Trine Soendergaard & Nicolai Howalt, How to hunt

Na ten niemal instruktarzowy projekt składa się niezwykle wysmakowane studium polowania. Seria zdjęć relacjonuje przebieg wydarzenia, zwracając szczególną uwagę na przyrodę i związaną z nią atmosferę.

Trine Soendergaard - (ur. 1972) Mieszka i pracuje w Kopenhadze. Współpracuje z Agencją Fotograficzną Ragnarok.

Nicolai Howalt (ur. 1970) Mieszka i pracuje w Kopenhadze. Swoje projekty pokazywał na indywidualnych wystawach w Danii, Szwecji i Niemczech.

Gilles Sabrie, 175 M

Gigantyczna zapora, która stanęła na rzece Jangcy, to projekt, który śnił się chińskim władzom przez przeszło 80 lat. To bezprecedensowe przedsięwzięcie to ogromna inwestycja, lata wytężonej pracy, liczne kontrowersje i wątpliwości. To również historia przeszło dwóch milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy, pochłaniane przez zbiornik. Fotografie G. Sabrie to opowieść o wielkich, nieodwracalnych zmianach i społeczności, która stara się z nimi jakoś uporać.

Gilles Sabrie - fotograf niezależny, osiadły w Pekinie. Publikował m.in. na łamach. Newsweek, Time, US News, The New York Times, The Harald, Tribune, L'Express, Focus, Le Point.

fot. Gilles Sabrie

Aldo Soares, My sweet Camping

Baseny, sklepy, bary, palmy... najnowocześniejsze kempingi prześcigają się w pomysłach na stworzenie wakacyjnego raju. Przez dwa miesiące Aldo Soares fotografował mieszkańców dwóch słynnych hiszpańskich kurortów. Powstał cykl kolorowych portretów, na których wszyscy wyglądają niczym gwiazdy filmowe.

Aldo Soares - (ur. 1960, Portugalia) Mieszka i pracuje we Francji, realizuje przede wszystkim projekty o ludziach.

Camilla Stephan, My Greenlandic family

W roku 2006 Camilla Stephan odbywa podróż do Qaanaaq, na Grenlandii. Małą miejscowość, liczącą dziś około 650 mieszkańców, na zawsze opuściła niegdyś jej babcia, rodowita eskimoska. Prezentowany cykl to nie tylko osobista opowieść o dalekiej rodzinie autorki. Kolorowe fotografie budują subtelny obraz dzisiejszej Grenlandii, jej mieszkańców i ich codziennego życia.

fot. Camilla Stephan

Camilla Stephan (ur. 1981) fotoreporterka i fotoedytorka w duńskiej gazecie 24timer; jej fotografie publikowano na łamach kilku międzynarodowych magazynów.

Joseph Rodriguez, Mexican Migration North

Każdego dnia kolejni Meksykańczycy decydują się dostać do Stanów Zjednoczonych, by tam szukać pracy i lepszego życia. Tysiące giną podczas nielegalnego przekraczania granicy. Na tych, którym uda się przedostać "na drugą stronę" czeka los nielegalnych i bezbronnych emigrantów.

Joseph Rodriguez, East Side Stories

Przez trzy lata J. Rodriguez badał życie mniejszości latynowskiej ze wschodniego Los Angeles. Narażając życie zabiegał o zaufanie kolejnych członków gangu, by ostatecznie znaleźć się wewnątrz zamkniętej, wyizolowanej społeczności, poznać rządzące nią zasady i reguły. Fotografie codziennych wydarzeń składają się na lekko nostalgiczną opowieść o życiu naznaczonym strachem i niepewnością.

Joseph Rodriguez (ur. 1951) - autor wielu projektów o mniejszościach latynoskich, publikował m.in. w: The New York Times Magazine, Newsweek, Esquire, Stern, Der Spiegel.

Muir Vidler, Libyan Beauty Pageant

Libijski przywódca, Pułkownik Muammar Kadafi, znany ze swoich kontrowersyjnych posunięć i decyzji, zdobywa się na kolejną ekstrawagancję. W roku 2002 zostaje gospodarzem pierwszego Międzynarodowego Internetowego Konkursu Piękności zorganizowanego w Libii. Ekstrawaganckie wyprawy na pustynię, wystawne bankiety, wymyślne sesje mody i wszystko w duchu hasła "piękno uratuje świat".

fot. Muir Vidler

Muir Vidler (ur. 1975) Uznanie międzynarodowej prasy pozyskał cyklem "Rebels Without a Pause" opublikowanym w Sunday Times Magazine. Pracuje dla wielu międzynarodowych wydawnictw.

Program wieczornych projekcji uzupełnią:

Fotografowie Przekroju

Film poświęcony fotografom pracującym dla tygodnika Przekrój. Film powstał specjalnie na festiwal Transfotografia. Stanowi autorskie spojrzenie na relacje łączące redakcję z fotografami. Przekrój od lat przyzwyczaił nas do zaskakującej oprawy fotograficznej swoich artykułów, czas więc przyjrzeć się ich pracy "od kuchni".

Fotografie Gazety Wyborczej w Trójmieście

Pokaz zdjęć fotografów współpracujących z Gazetą Wyborczą Trójmiasto: Beata Kitowska, Dominik Sadowski, Renata Dąbrowska i Rafał Malko.

Miejsca i daty projekcji:

SPATiF
ul. Boh. Monte Cassino 54, Sopot
13 i 15 sierpnia 2007 godzina 20.00

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
17 sierpnia godzina 18.00

Dodatkowy termin projekcji:

18 sierpnia (sobota), godz. 20.00
Lalala w Sopocie
ul. Rzemieślnicza 42 (stacja SKM Sopot Wyścigi)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
19
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)