Transfotografia - retrospektywna wystawa w Poznaniu

Od siedmiu lat "Transphotographiques" upowszechnia oraz wspiera rozwój europejskiej fotografii, a Festiwal w Lille ma istotne znaczenie na arenie międzynarodowej. Z tej okazji organizatorzy postanowili przygotować retrospektywną wystawę, która od 1 lutego 2008 roku prezentowana będzie w Galerii Stary Browar w Poznaniu.
0
Marta Sinior
28 Styczeń 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Na ekspozycję złożą się dokładnie wyselekcjonowane, najbardziej znaczące działa, pokazywane w ramach dotychczasowych edycji "Transfotografii".
Różnorodność, oraz dobór tak znakomitych nazwisk współczesnej fotografii gwarantują nam obcowanie ze sztuką na najwyższym światowym poziomie. Niektórzy, mogą być niezadowoleni z powodu tak dużego zróżnicowania prezentowanych prac pod względem tematyki, ale organizatorom chodziło również o podsumowanie dotychczasowych edycji festiwalu. Wystawa jest także przygotowaniem do obchodów 10 rocznicy festiwalu, która odbędzie się w 2011 roku. Kolejna ekspozycja organizowana w Polsce jest dowodem coraz większego zainteresowania społeczeństwa sztuką fotografii w naszym kraju.

fot. Peter Lindbergh, "Kristen Mac Menamy, French Vogue, Beauduc", 1990

Jako nieodzowne, coroczne spotkanie amatorów oraz zawodowców, umożliwia odkrywanie prac tak uznanych, jak i początkujących artystów oraz wymianę myśli na temat współczesnej fotografii. Jednakże Transphotographiques, mimo swego europejskiego kontekstu, wspiera również lokalnych twórców i dba o odpowiednie dowartościowanie własnego regionu. To wsparcie przekłada się także na regularną prezentację prac fotografów związanych z festiwalem za granicą, poprzez liczne układy partnerskie : z festiwalem Transfotografia w Trójmieście, galerią Instytutu Francuskiego w Warszawie oraz całą gamą innych europejskich wydarzeń artystycznych.- jak możemy przeczytać w tekście organizatorów.

W 2007 roku Festiwal Transfotografii odbywał się w Trójmieście, gdzie pokazano 20 wystaw. Do jednej z najlepiej przygotowanych ekspozycji należała wystawa zatytułowana "Absolutnie na zewnątrz" autorstwa Thibaut Cuisseta. Autor w foyer na pierwszym piętrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaprezentował zdjęcia dwóch pustyń - starej pustyni Namib i stosunkowo młodej pustyni w Islandii. Zdjęcia doskonale uzupełniały się z zabytkowym wnętrzem budynku. Przytoczona wystawa to tylko jeden przykład z wielu, świadczących o doskonałej organizacji festiwalu. Ponadto oprócz tradycyjnych wystaw organizatorzy zaproponowali wieczorne projekcje specjalnie wybranych projektów fotograficznych. Dodatkowo zdjęcia prezentowane były w nietypowych miejscach, z dala od galerii: SPATiF, Sanatorium, Mandarynka i Soho oraz w przestrzeniach publicznych: na ulicy Boh. Monte Cassino i sopockim Molo.

Na poznańskiej wystawie zdjęcia zaprezentują m.in: Peter Lindbergh, Georges Rousse, Bettina Rheims, Willy Ronis, Thibaut Cuisset, Peter Knapp, Cédric Delsaux, François-Marie Banier, Kramarz & Lodzinska, William Klein, Sabine Weiss, Denis Rouvre, Jean-Claude Palisse, Vasco Ascolini, Leszek Pekalski, Eric Lebrun oraz Yan Tomaszewski.

fot. Cesare de Liborio, "Alseno", 1996

Les Trans to przede wszystkim historia pewnej przygody z fotografią... Zaczęło się od pragnienia tworzenia, zbierania, prezentowania zdjęć w jednym miejscu; miejscu, które już w 2001 roku przygotowywało się do tego, by 3 lata później stać się Europejską Stolicą Kultury. Z pasji do obrazu fotograficznego oraz z chęci otwarcia nowej przestrzeni ekspresji w dziedzinie współczesnej fotografii, w maju 2001 roku powstał festiwal. Od pierwszych edycji po dzisiaj, ambicje i entuzjazm, jakie towarzyszą festiwalowi są niezmiennie te same. Les Trans każdego roku poszukuje subtelnej alchemii spotkania prac i artystów we wspólnej prezentacji, przy czym zarówno same fotografie, jak również miejsca ich ekspozycji cechuje ogromna różnorodność. Wielkim wyzwaniem i zarazem osiągnięciem organizatorów było zgromadzenie w jednym miejscu tak zwanych "Wielkich Fotografików", od Petera Lindbergha do Willy'ego Ronisa począwszy, poprzez George'a Rousse do Bettiny Rheims, od Francois Marie Banier do Williama Kleina czy też od Sabiny Weiss do Petera Knappa... oraz tych wszystkich artystów, którzy co roku zjeżdżają się w celu konfrontacji swych prac z twórczością młodego pokolenia z zagranicy. Festiwal to również promocja, w programie oficjalnym bądź poza nim, młodych fotografików z regionu Nord Pas de Calais, a także z Włoch, Polski, Szwecji i innych krajów Europy. Ci artyści młodego pokolenia to zapowiedź wielkich talentów jutra (...).

Ten pierwszy pokaz "Kolekcji Transphotograhiques", może dla wielu wydać się niejednolity, tematycznie zróżnicowany. Jest on bowiem swego rodzaju refleksem różnych edycji festiwalu, a wystawione tutaj prace były prezentowane w ciągu pierwszych siedmiu lat jego istnienia. Dzieła, które składają się na kolekcję są w przypadku niektórych darami od artystów, inne powstały dzięki wsparciu finansowemu festiwalu, a część została nam po prostu użyczona pozostając w naszej pamięci na zawsze... Wystawa stanowi pierwszy etap częściowej retrospektywy, która w 2011 roku zakończy się dużo większym pokazem zorganizowanym z okazji 10-lecia festiwalu. Symbolizuje również pragnienie organizatorów Trans, jak i związanych z festiwalem artystów, zakorzenienia w krajobrazie zdecydowanie ukierunkowanym na Europę. Krajobrazie wymiany i współpracy pomiędzy strukturami kulturalnymi i festiwalami europejskimi; krajobrazie, w którym artyści polscy, dzięki naszym działaniom, zajmują szczególne miejsce... Krajobrazie, który był świadkiem innego rendez-vous, bliskiego naszemu projektowi, a mianowicie festiwalu Transfotografia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jestem przekonany, iż zainicjowany w 2006 roku z intencją kreowania, pokazywania i wymiany, festiwal, utrwali się w Trójmieście jako znacząca data w kalendarzu fotograficznym Europy (...)
-wypowiedź założyciela festiwalu oraz kuratora wystawy, Olivera Spilebout.


Kolekcja Transphotographiques
Termin: 2.02 - 2.03.2008
wernisaż wystawy: 1.02.2008 godzina: 19.00

Galeria Stary Browar
ul. Półwiejska 42, Poznań

biuro@starybrowar.pl

Opracowanie: Agata Nowak
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
19
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
78
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
85
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)