Polskie chłopaki na fotografiach Oiko Petersena

Gdy Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy zakazał marszu równości, w kraju o homoseksualistach zrobiło się wyjątkowo głośno. Cała stytuacja zainspirowała młodego fotografa, Oiko Petersena do stworzenia cyklu portretów różnych typów "polskich mężczyzn" zatytułowany "Guys. From Poland with love". Ten interesujący i efektowy projekt od 7 marca 2008 roku będzie można oglądać w warszawskiej Galerii 65.
0
Marta Sinior
29 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Cykl Guys. From Poland with love Oiko Petersena to odpowiedź artysty na panujące w kraju przekonanie o homoseksualistach. Przeestetyzownane zdjęcia w cukierkowym klimacie polemizują z powszechnymi błędnymi wyobrażeniami i poglądami na temat osób o odmienej orientacji seksualnej. Oiko wykorzystał owe stereotypy i stworzył cykl zabawnych portretów typów "polskich mężczyzn". Na warszawskiej wystawie zaprezentowanych zostanie osiemnaście specjalnie wystylizowanych mężczyzn. Dotychczas projekt Petersena prezentowano w ramach 6. Międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi, w galerii Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu oraz podczas festiwalu Transfotografia 2007 w Trójmieście.

copyright Oiko Petersen "Guys. From Poland with love", 2006, lightbox (DURST LAMBDA), 50 x 75 cm, ed. 5

Oiko Petersen (ur. 1983) - młody, polski artysta, którego przygoda z fotografią rozpoczęła się dwa lata temu. Wystawa "Guys. From Poland with love" była jego debiutancką prezentcją, wybraną spośród ponad 400 zgłoszeń i pokazaną podczas 6. Fotofestiwalu w Łodzi. Oiko Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Mickiewicza. Na Petersena oraz na jego twórczość duży wpływa ma jego druga pasja - teatr.
Do tej pory swoje fotografie Oiko publikował m.in. w magazynach "Foto", "Fluid", "Press", "Secesja", a także w prasie codziennej.

Inspiracją dla tej serii fotografii było słowo "gejowie". - wyjaśnia autor cyklu - Swego czasu w naszym kraju zrobiło się bardzo głośno wokół praw mniejszości seksualnych, w związku z zakazywanymi przez ówczesnego prezydenta Warszawy marszami równości. Wtedy wpadł mi w ucho właśnie ten termin. Wiele osób zamiast poprawnie utworzyć liczbę mnogą od słowa "gej", używało określenia "gejowie". Przeważnie ich wiedza o osobach homoseksualnych była znikoma, a wypowiedzi maksymalnie pejoratywne, w związku z tym zacząłem zastanawiać się kim są owi "gejowie", o których mówi się tak dziwne, a zarazem potworne rzeczy. Pomyślałem wtedy, że nie potraktuję tego terminu jako błędu, lecz przyjmę, że jest to nowy twór językowy określający inną niż geje, nieznaną mi grupę społeczną, której obecność w naszym społeczeństwie fotograficznie udokumentuję. - Oiko Petersen

copyright Oiko Petersen "Guys. From Poland with love", 2006, lightbox (DURST LAMBDA), 50 x 75 cm, ed. 5

Poniżej zamieszczamy recenzję wystawy autorstwa Agnieszki Kłos:

To rzadka okazja w polskiej sztuce gejowskiej, która obciążona jest stygmatem walki o równouprawnienie. Oiko Petersen postawił swoje prace nieco wyżej, pozbawiając je niemal otoczki walki o jakąkolwiek sprawę. - napisała Agnieszka Kłos - Czy to jeszcze sztuka poprawna politycznie czy już zamach na gnuśnych mieszczan i ich gusta? Stawiam na tą wystawę właśnie ze względu na odżegnanie się od wielkiej martyrologii gejów. Nareszcie ktoś zadał sobie trud i pokaże nam kawałek ze świata własnej wyobraźni, do której nie mają dostępu politycy z prawicowych ugrupowań. Czy Oiko żyje na co dzień w tej samej przestrzeni, co reszta Polaków?

Petersen to debiutant. Został wyłowiony spośród wielu fotografów, którzy starali się zorganizować swoją wystawę na prestiżowym Fotofestiwalu w Łodzi. Prześcignął 400 konkurentów. Fotografuje od półtora roku. Udało mu się nie tylko zorganizować wystawę w Łodzi, ale pokazać ją potem w kilku miejscach w Polsce. Wrocław wpisuje się w mapę wystawienniczą i leży na trasie wędrówki wystawy.

Świat Petersena jest pełną alternatywą do wszystkiego, co wiecie o mężczyznach. Wydaje mi się, że jest jawną prowokacją w kraju, w którym mężczyźni bazują na stereotypach brutalnego samca albo śmierdzącego wojskowego. Oiko pokazuje nam świat kolorowych pocztówek, które można przykleić sobie nad łóżkiem. W roli kobiet, do których się wzdycha, obsadził chłopców, którzy odgrywają przed nami kolejne wcielenia. Głównym źródłem płynącym z tej pracy jest pożądanie. To właśnie świat pożądania odgrywa tu najważniejszą rolę.
- tekst Agnieszka Kłos

Charakteryzacja: Karolina Kaźmierczak
Stylizacja: Oiko Petersen i Karolina Kaźmierczak


Podczas wernisażu o muzykę na żywo DISCO '70 zadba DJ George/Galapagos Manufacture. Niezabraknie również gości specjalnych takich jak: Dragqueen Lea Divine & Peter Didencer.


Oiko Petersen Guys. From Poland with love
wernisaż: 6.03.2008, od godz. 19:30
termin: 7 - 27.03. 2008

Galeria 65
ul. Bema 65, Warszawa
Godziny otwarcia: wt. - pt. 13 - 18, sob. 11 - 14


Polecamy.


Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej...
14
3
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Oto najlepsze zdjęcia...
226
4
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt...
1
2
Powiązane artykuły