Studyjna fotografia niemowlęca - porady Ilony Szymańskiej

0
Marta Majewska
17 Kwiecień 2014
Artykuł na: 9-16 minut
Jesteście ciekawi jak powstają studyjne fotografie niemowląt? Specjalnie dla czytelników fotopolis.pl artykuł pełen wskazówek napisała Ilona Szymańska - NAJKA, która realizuje profesjonalne sesje i prowadzi warsztaty dla rodziców. Zapraszamy do lektury tekstu oraz do obejrzenia zdjęć i filmu!

Wszyscy znamy z pocztówek urocze zdjęcia Anne Geddes, która spopularyzowała stylizowaną fotografię niemowląt. Moda na taką fotografię rozpowszechniła się ostatnio w Polsce - wielu fotografów proponuje klientom zdjęcia noworodkowe i niemowlęce. Jedną z najbardziej uznanych fotografek w Polsce specjalizującą się w takiej fotografii jest Ilona Szymańska - NAJKA, która realizuje profesjonalne sesje i prowadzi warsztaty dla rodziców. Najka zrealizowała dla fotopolis.pl sesję i zdradziła naszym czytelnikom jak wykonać takie fotografie w domu. Podczas naszej sesji wykorzystywała aparaty Olympus OM-D EM1 i E-PL5.

STUDYJNA FOTOGRAFIA DZIECIĘCA

Ilona Szymańska

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko każdy z nas staje się wielkim fanem aparatu fotograficznego, który towarzyszy nam przy każdej okazji. Fotografujemy uśmiechy, kroki, grymasy, urocze minki i ważne momenty naszego maluszka. Jednak większość tych zdjęć to zdjęcia do tzw. szuflady - do których jesteśmy sentymentalnie przywiązani. Jednak można to zmienić i stworzyć zdjęcie, które będzie niezapomnianą pamiątką dla naszego dziecka. Wystarczy dobrze wykorzystać światło i zaplanować odpowiednio sesję.

Sprzęt wykorzystany podczas sesji

Nie bez znaczenia jest też sprzęt fotograficzny - ja w swojej pracy zazwyczaj używam jasnych, stałoogniskowych obiektywów. Jako fotograf noworodkowy i dziecięcy prowadzący studio Najka Photography miałam możliwość przetestowania wygodnych i poręcznych aparatów Olympus OM-D E-M1 i Olympus E-PL5, a także bardzo jasnych obiektywów 45 mm f/1.8 oraz 75 mm f/1.8. Cały materiał z sesji powstał przy wykorzystaniu tego sprzętu.

Jak prawidłowo wykonać zdjęcie dziecka

Najważniejsze w fotografii jest światło. I najlepszym światłem jest światło dzienne. Każdy z nas w domu posiada okno. I właśnie z tego okna powinniśmy korzystać fotografując nasze dziecko.

ustawienie tła i blendy w naszej pierwszej stylizacji, światło dzienne wpada przez okno z lewej strony

Aby zdjęcie miało naturalną świetlistość, powinniśmy naszego małego modela lub modelkę ustawić bokiem do okna a z drugiej strony odbić światło blendą - jeśli ktoś taką posiada, w przeciwnym wypadku można rozłożyć np. białe prześcieradło, które spełni rolę powierzchni odbijającej światło i doskonale wypełni naturalne cienie układające się na twarzy naszego małego modela. Jednak jeżeli nasze okno jest pełne słońca, dającego ostre, kontrastowe światło, powinnyśmy je zmiękczyć zawieszając w oknie prześcieradło lub biały, prześwitujący koc.

Kiedy jednak za oknem jest szaro i ponuro, warto sięgnąć po oświetlenie dodatkowe. Może to być lampa światła ciągłego lub błyskowego z softboksem.

Wtedy należy jako główne światło potraktować światło lampy, a naprzeciw niej ustawić blednę, która rozproszy powstające cienie.

Pomysł na zdjęcie

Mamy cudownego modela lub modelkę, mamy już idealne miejsce prawidłowo doświetlone lampą lub naturalnym światłem z okna. I co dalej? Teraz musimy znaleźć pomysł na nasze zdjęcie.

Nasze dziecko ma ukochanego misia, z którym nie rozstaje się nawet na chwile? Cudnie! Sfotografujmy je z tym misiem. Kiedyś po latach z rozczuleniem będzie wspominało ukochaną zabawkę. Wasz syn marzy o tym by zostać budowniczym? Świetnie - można wykonać super zdjęcie z ręcznie sterowanym dźwigiem, który był mikołajkowym prezentem. Poszukajmy czegoś, co możemy wykorzystać aby nasze zdjęcie miało to coś.

Podczas ostatnich wakacji przywieźliście fajny bambusowy koszyk? Wykorzystajcie go. Jeśli jest na tyle duży, że zmieści Waszą pociechę - wystarczy fajne nakrycie głowy i już stylizacja gotowa.

akcesoria w moim studio

Profesjonalni fotografowie mają bardzo duże zaplecze gadżetowe, ale korzystają z tych samych kwiaciarni i sklepów, do których ma dostęp każdy. Więc wystarczy odrobina wyobraźni, by sfotografować nasze dziecko w niebywałej scenerii.

kocyki z których korzystam podczas moich sesji

Jak uzyskać ciekawe zdjęcie

Rodzice maluszków popełniają podstawowy błąd prosząc swoje pociechy o wymuszony uśmiech. Nie uzyskamy spontanicznego uśmiechu prosząc o niego naszą pociechę. Musimy zrobić wszystko, aby uśmiech był spontaniczny. Opowiedzmy ciekawą historię, zadajmy ciekawe pytania lub po prostu zaśpiewajmy ulubioną piosenkę.

Zwróćmy uwagę dziecka...

Fajne zdjęcie maluszka to zdjęcie z ciekawą minką i spojrzeniem w obiektyw. Jak sprawić by dziecko na nas spojrzało? Można użyć ciekawych nakładek na obiektyw w kształcie zwierzaczków, wykorzystać grające zabawki lub poprosić kogoś z rodziny by zagadywał i skupiał uwagę naszego modela. Należy tylko pamiętać, że przykładowo grająca zabawka będzie spełniania swoją rolę tylko przez kilka minut - potem musimy ją zamienić na coś nowego, czego nasze dziecko jeszcze nie zna. Przydadzą się wszelkiego rodzaju grzechotki, dzwoneczki, kołatki lub też po prostu pokrywki od garnków z kuchni.

Wykorzystajmy to co mamy w domu...

Rozejrzyjmy się wśród zabawek naszego szkraba, bądź starszego rodzeństwa. Być może w Waszej szafie znajdziecie coś, co będzie można sprawnie wkomponować w zdjęcie.

Ważne by do danego gadżetu "dopowiedzieć" całą historię odpowiednimi dodatkami. Mogą to być foremki do piasku, bądź ulubiona zabawka albo po prostu okulary przeciwsłoneczne.

Wiek dziecka jest istotnym czynnikiem podczas sesji

Przygotowując się do sesji dziecięcej należy wziąć pod uwagę wiek modela lub modelki. W przypadku sesji noworodków mamy dużo czasu na wykonanie ujęć, bo maluszek zazwyczaj śpi. Dobry wiek to także 5-6 miesięcy kiedy niemowlak już siedzi, ale jeszcze nam nie ucieka z tła. Zupełnie inaczej jest, jeśli mamy za zadanie sfotografować dziecko w wieku 1,5-2 lata, które ma swoje zdanie i niekoniecznie chce nam pozować w miejscu, które mu wskażemy. Wtedy mamy zaledwie kilka sekund na wykonanie zdjęcia i musimy ten moment wykorzystać, gdyż okazja może się już nie powtórzyć (zresztą nierzadko i w przypadku półrocznego dziecka mamy tylko kilka chwil dobrego humoru!). Dlatego tak ważne jest, aby mieć przygotowany aparat, który będzie niezawodny i dzięki któremu nasze ujęcia będą niepowtarzalne. Musimy zadbać także o naładowaną baterię i zapasową kartę pamięci, aby podczas zdjęć nie okazało się, że przeszkody techniczne uniemożliwią nam zrealizowanie sesji. Może to oczywiste, ale zdjęcia z dzieckiem często angażują nas emocjonalnie albo po prostu model próbuje dorwać aparat - co czasami skutkuje przypadkową zmianą ustawień. Dlatego zawsze po wykonaniu kilku zdjęć warto sprawdzić efekt na wyświetlaczu (czy nasze zdjęcia są odpowiednio ostre i odpowiednio naświetlone). Jeśli okaże się, że coś jest nie tak, zawsze możemy spróbować powtórzyć ujęcie.

Czas trwania sesji

Należy wziąć pod uwagę, że nasza sesja nie może trwać wiecznie - wręcz przeciwnie powinna trwać maksymalnie godzinę. Dlaczego?

Ponieważ każde dziecko po godzinie powie nam stanowcze NIE. Oczywiście nie mam tutaj na myśli sesji noworodka, którego fotografujemy podczas snu. Natomiast każdy odrobinę starszy model ma bardzo ograniczoną cierpliwość - i my musimy się zmieścić w czasie jaki nam oferuje - a standardowo jest to godzina na całą sesję.

Skorzystajmy z oferty sklepów dla fotografów

W ostatnim czasie fotografia dziecięca i noworodkowa w Polsce stała się bardzo popularna. A co za tym idzie powstała cała masa sklepików, gdzie można zakupić ciekawe ubranka i dodatki. Mogą to być śliczne, kolorowe sukienki, które w późniejszym czasie możemy wykorzystać na bal w przedszkolu lub też czapeczki, które założymy naszemu dziecku gdy nadejdą chłodniejsze dni.

Przykładowo - ubranka i cudne kreacje dla młodych dam: koronkowo.net.

Cudne kolorowe czapeczki: artlepapillon.

Dream Props: Dream-props.

Warto też zajrzeć do fenomenalnego butiku z ubrankami dla chłopców z lat 20 tych: bicoque.pl.

fragment garderoby w moim studio

Mając już wszelkie dodatki i pomysły możemy rozpocząć realizować nasze pomysły:

RAW-y

Jeśli Twój aparat ma możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW, nie zastanawiaj się ani chwili. Wykonując fotografie tylko w JPEG-u pozbawiasz się możliwości zaawansowanej obróbki pliku. Jest parę prostych programów do obsługi formatu RAW. Za pomocą kilku suwaczków możesz poprawić swoje zdjęcie tak, że będzie idealne i przez długi czas będzie cieszyć oczy. Firma Olympus do swoich aparatów oferuje bezpłatnie prosty i intuicyjny program Olympus Viewer.

Moje zdjęcia z sesji zostały obrobione z wykorzystaniem programu Photoshop, którego zazwyczaj używam. Skupiłam się w głównej mierze na podkreśleniu kolorów na zdjęciach, wydobyciu kontrastów i wyeksponowaniu najważniejszego - czyli modelki. Zastosowałam akcje MCP, które idealnie nadają się do obróbki sesji dziecięcych.

Podsumowanie

Fotografia dziecięca nie jest trudna. Ważne aby umieć nawiązać odpowiednią relację z naszym modelem lub modelką. Ta więź i prawidłowe podejście pozwolą na stworzenie niezapomnianych fotografii a dobór odpowiedniego sprzętu sprawi, że Wasze albumy zapełnią się wspaniałymi zdjęciami Waszych pociech, czego Wam bardzo życzę.

Ilona Szymańska

Najka Photography
www.najka.pl

Na koniec zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego kulisy sesji:Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
34
1
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
Minął ponad rok od wprowadzenia RODO w naszym kraju. Czy prowadzisz swój fotograficzny biznes zgodnie z rozporządzeniem? Oto usługa, dzięki której już nigdy nie...
12
0
Powiązane artykuły