Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Kwiecień 2024
Artykuł na: 9-16 minut

Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą udoskonalić swoje umiejętności lub stawiają pierwsze kroki w świecie fotografii i wideo.

Prowadzący warsztaty podczas Festiwalu Fotoforma będą oferować praktyczne porady, profesjonalne wskazówki oraz możliwość nauki i wymiany doświadczeń. 

Wybierz temat, który Cię interesuje i zapisz się już teraz!

Warsztaty w ramach Festiwalu Fotoforma 2024:

"Warsztaty z malowania światłem”

Prowadzący: Dariusz Machura
Data: 13.06.2024, 9:30-13:30
Partner warsztatu: FOMEI 

Opis: Lubisz kreatywne i unikatowe kadry? Podoba Ci się abstrakcyjne światło i soczyste kolory? Chcesz tworzyć zdjęcia, które przykują uwagę Twoich oglądających? Jeśli na te trzy pytania odpowiadasz twierdząco to zapraszamy Cię w podróż w zakątki fotografii kreatywnej gdzie wykorzystamy technikę długiej ekspozycji do stworzenia unikalnych zdjęć, które na pewno przykują oko Twoich widzów i pozwolą Ci się wyróżnić! 

Na warsztatach dowiesz się m.in.:

 • jak rozpocząć swoją przygodę z malowaniem światłem od absolutnego nowicjusza,
 • jak ustawić swój aparat w tryb długiej ekspozycji i jakie parametry musisz kontrolować,
 • jakiego sprzętu używać aby usprawnić sobie pracę podczas malowania światłem,
 • jakie nawyki wypracować sobie na sesjach, aby tworzyć zdjęcia jak najlepszej jakości,
 • jak balansować światłem studyjnym w celu uzyskania zróżnicowanych efektów,
 • jakie funkcje w aparacie wykorzystywać a jakie koniecznie wyłączyć,

Podczas warsztatów będziesz mieć możliwość pracy na profesjonalnym sprzęcie stworzonym specjalnie do malowania światłem, który jest modułowy i łatwy w konfiguracji. Mnogość rozwiązań sprzętowych pozwoli Ci stworzyć bardzo różnorodne a przede wszystkim unikatowe zdjęcia podczas warsztatów z Dariuszem. 

"Fotografia baletowa”

Prowadzący: Artur Kos
Data: 13.06.2024, 10:00-14:00
Partner warsztatu: Panasonic

Opis: Na warsztatach fotografii uczestnicy mogą oczekiwać zdobycia wiedzy na temat podstawowych i zaawansowanych technik fotograficznych. Począwszy od zrozumienia roli światła w fotografii, przez opanowanie zarządzania aparatem, aż po stosowanie podstaw kompozycji. Kursy często obejmują naukę fotografowania w formacie RAW oraz edycji zdjęć w programach takich jak Lightroom. Uczestnicy mogą również nauczyć się, jak wykorzystywać różne perspektywy i komponować obraz, aby tworzyć malarskie, technicznie doskonałe zdjęcia. Ponadto, warsztaty mogą oferować możliwość nauki kreatywnego fotografowania tańca, co rozwija artystyczną duszę i pozwala na tworzenie wyjątkowych zdjęć. Zajęcia praktyczne, prowadzone będą w Sali adoptowanej pod studio fotograficzne oraz na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie.

"Kwestia światła w fotografii - na przykładzie reportażu ślubnego”

Prowadzący: Dawid Mazur
Data: 13.06.2024, 9:30-13:30
Partner warsztatu: Quadralite

Opis: Światło w fotografii. Warsztaty w formie skumulowanej dawki wiedzy, o jakiego tym rodzaju światła i w jaki sposób używać. Na przykładach związanych ściśle z reportażem ślubnym, ale do wykorzystania w wielu innych sytuacjach fotograficznych. Jak sprawić, żeby światło stało się naszym sprzymierzeńcem i skutecznym narzędziem

"Portret emocjonalny”

Prowadzący: Wiktor Franko
Data: 13.06.2024, 14:00-18:00
Partner warsztatu: Fujifilm

Opis: Zapraszamy na warsztaty z fotografii portretowej, na których Wiktor opowie o metodach pracy w warunkach studyjnych przy świetle naturalnym oraz sztucznym. Zobaczysz w jaki sposób dochodzić do zamierzonych efektów, jak przygotowywać się do każdej sesji, jak zbierać odpowiednią ekipę i jak z nią współpracować. Zwrócimy szczególną uwagę na dobór odpowiedniego sprzętu oraz oświetlenia aby było to spójne z założeniami sesji, dowiesz się jak każdy z tych elementów wpływa na jakość, emocjonalność i odbiór zdjęć. Na warsztatach będziemy pracowali na aparatach Fujifilm GFX, zobaczysz jak dobór odpowiedniego aparatu ułatwia realizację powyższych założeń.

Zapoznamy Was z procesem powstania wybranych sesji fotograficznych. Na warsztatach dowiecie się w jaki sposób pracować z modelką - o podejściu i wspólnej pracy na planie zdjęciowym. Skupimy się na tym dlaczego w większości przypadków minimalizm i oszczędność formy jest lepsza od przepychu i przeładowania w fotografii. Jak zrobić silny minimalistyczny portret i jak zrobić spójną serię zdjęć. Gdzie szukać inspiracji i jakie elementy są w stanie zmienić naszą fotografię. O celach, które warto sobie wyznaczyć, aby zmienić nasze podejście do zdjęć.

"Ciemnia analogowa - wywoływanie negatywów i skanowanie”

Prowadzący: Andrzej Grudzień
Data: 13.06.2024, 14:00-18:00
Partner warsztatu: Zeever

Opis: Warsztat fotografii analogowej dla zaawansowanych entuzjastów klasycznych technik oraz dla tych dopiero zaczynających przygodę z analogiem.

Czego możecie się spodziewać w trakcie kursu:

 • Porozmawiamy o tym jaki wybrać aparat do realizacji swojej artystycznej pasji.
 • Omówimy negatywy czarno-białe, które różnią się tonalnością, kontrastem, ziarnem. Będziecie wiedzieli jaki wybrać aby wykonać zdjęcia w takim klimacie jaki sobie zaplanujecie.
 • Będzie praktyczna nauka naświetlania negatywu czarno-białego. Większość z nich można prześwietlać i nie doświetlać, a potem odpowiednio wywołać.
 • Wspólnie poczujemy magię pracy na 36 klatkach negatywu małoobrazkowego fotografując modelkę w naszym studio. Do oświetlenia sceny wykorzystamy profesjonalne lampy LED Newell.
 • Naświetlone negatywy wywołamy w koreksie.
 • Na koniec skanowanie negatywów i wstępna edycja w Lightroom. Zabierzcie pendrive aby zgrać swoje zdjęcia.
 • Każdy z uczestników wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie naświetlonym i wywołanym negatywem oraz z zeskanowanym najlepszym zdjęciem.

"Jak wywołać emocje na sesji rodzinnej?”

Prowadząca: Marika Wrońska
Data: 13.06.2024, 14:00-18:00

Opis: Na warsztatach Mariki przybliżymy Cię do emocjonalnej, autentycznej fotografii rodzinnej. Poznasz ulubiony kawałek świata Mariki w fotografii, czyli łapanie ulotności oraz miękkiego światła w plenerze. Marika dąży do ukazania piękna każdego człowieka, a to ściśle wiąże się z tym jak przeprowadza ludzi przez sesję. Podczas warsztatów zobaczysz, jak wydobyć z klientów to co najlepsze, zobaczysz jak Marika działa w plenerze ze światłem i jak szuka sielskich miejscówek w miejskiej dżungli. Podzieli się z Wami podpowiedziami jak zbudować pozytywną atmosferę, która otworzy nawet najbardziej nieśmiałych i spiętych ludzi. Nie zabraknie także omówienia rozwiązań tych trudnych sytuacji na sesjach z dziećmi. 

Podczas warsztatów pójdziemy razem w plener, gdzie Marika pokaże Ci jak szuka najlepszego miejsca, światła i jak pracuje z rodziną przed obiektywem.

"Sztuka operatorska”

Prowadzący: Wiktor Obrok
Data: 13.06.2024, 14:00-18:00
Partner warsztatu: Godox

Opis: Zdobądź wiedzę o współczesnych trendach w sztuce operatorskiej, oświetleniu i kadrowaniu, zwiększając swoje kompetencje filmowe.

"Discovering Hidden Stories: Interior Pictorial Photography”

Prowadzący: Ronny García
Data: 14.06.2024, 10:00-14:00

Opis: Weź udział w warsztacie obejmującym teorię i praktykę fotografii ilustracyjnej, od konceptualizacji i teorii kolorów, przez praktyczne sesje zdjęciowe, aż po demonstrację postprodukcji w Capture One i Photoshopie.

"Sztuczki Oświetlenia - Mobilność”

Prowadzący: Emil BILINSKI
Data: 14.06.2024, 10:00-14:00

Opis: Poznaj zalety korzystania z systemu lamp na baterie i naucz się, jak mobilność wpływa na oświetlenie i jakość zdjęć w różnych scenariuszach. Prezentacja możliwości i technik oświetleniowych z wykorzystaniem od 1 do 5 lamp: różnice oraz kluczowe techniki oświetleniowe, wykorzystując od jednej do pięciu lamp. Uczestnicy będą mieli okazję wypróbować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, podczas wykonywania zadań fotograficznych przy wykorzystaniu oświetlenia. Emil będzie służyć pomocą, udzielać wskazówek i dzielić się swoim doświadczeniem, aby uczestnicy mogli jak najlepiej wykorzystać warsztatową wiedzę w praktyce

"Fotografia kulinarna”

Prowadzący: Edward Trzeciakiewicz
Data: 14.06.2024, 10:00-14:00

Opis: Chcesz poznać tajniki fotografii kulinarnej? Pragniesz dowiedzieć się jak fotografować jedzenie, aby wyglądało apetycznie? Na warsztatach dowiesz się jak widzieć jedzenie, jak świecić na jedzenie i jak szukać smaku w jedzeniu. Sfotografujemy, omówimy i przeanalizujemy kilka przykładów w mobilnym studio podczas festiwalowych warsztatów.

"Poszukiwania charakteru. Obiektywy w portrecie - zajęcia praktyczne”

Prowadząca: Lidia Popiel
Data: 14.06.2024, 14:30-18:30
Partner warsztatu: Sony

Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję wykonać zdjęcia modelce w różnym oświetleniu i zobaczyć jak wpływa ono na odbiór jej charakteru. Prowadząca zaprezentuje również różnice, jakie można uzyskać w portrecie wykonanym w tych samych warunkach stosując różne obiektywy. Uczestnicy dowiedzą się jak prowadząca pracuje z modelami w celu zdjęcia niewidzialnej bariery przy pierwszym spotkaniu i jak udaje jej się pokazać nie tylko ich osobę, ale także osobowość.

"Malarska edycja w Photoshopie”

Prowadzący: Damian Drewniak
Data: 14.06.2024, 14:30-18:30

Opis: W czasie około 4 godzin Damian odkryje przed Wam wszystkie szczegóły jego obróbki. Na przykładzie dwóch zdjęć ( plener + wnętrze) przedstawi Wam krok po kroku, drogę od wywołania pliku RAW po efekt końcowy. W każdym przypadku zobaczycie około 50 warstw, które zostaną rozłożone na czynniki pierwsze. Obróbka skóry, praca z kolorami, krzywymi, teksturami oraz wszelkiego rodzaju manipulacjami. Wszystko w oparciu o podstawowe narzędzia photoshopa, beż użycia żadnych akcji. Wszystko po to aby każdy z Was mógł skorzystać z warsztatów w 100%....nawet przy podstawowej znajomości Photoshopa.

Całość warsztatów zostanie nagrana. W związku z tym nie musicie dbać o notatki. Każdy otrzyma gotowy materiał wideo z każdego etapu postprodukcji wraz z nagranym komentarzem. Żadne z pytań nie pozostanie bez odpowiedzi.

"Rodzinne sesje pełne radości”

Prowadząca: Ann Podsiedlik
Data: 14.06.2024, 14:30-18:30
Partner warsztatu: Sigma

Opis: Zapraszamy Cię na warsztaty rodzinnej, fotografii lifestylowej w plenerze. Fotografia lifestylowa jest dla Ani jedną z najpiękniejszych form fotografii rodzinnej. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż świadomość, że masz kontrolę nad światłem, która jest absolutnie najważniejszym składnikiem udanego zdjęcia, ale też potrafisz wyciągnąć najpiękniejsze emocje i pokazać najcenniejsze chwile w tych wyjątkowych, rodzinnych relacjach.

Ania kocha bawić się światłem i idealnie panować nad jego formą. Poprzez lata doświadczeń wypracowała wiedzę tajemną w sposobie ukazywania ludzi jej oczami i wydobywania z nich tego co w nich tkwi głęboko zakopane tylko dla oczu najbliższych.

"Warsztaty praktyczne - jak zrobić szybką sesję w dniu ślubu”

Prowadzący: Malachite Meadow
Data: 14.06.2024, 14:30-18:30
Partner warsztatu: Canon

Opis: Podczas warsztatów, dowiesz się jak Malachite Meadow pracuje na sesji z Parą Młodą, poznasz praktyczne wskazówki jak budować ciekawe kadry, tworzyć ciekawe portrety oraz jak szybko zbudować relacje z Klientami.

Jak się zapisać?

Więcej na temat warsztatów i link do biletów znajdziecie na stronie festiwalfotoforma.pl

Nie czekajcie dłużej, liczba miejsc jest ograniczona!

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
Organizator Opolskiego Festiwalu Fotografii zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Pokaż się”. Autor najlepszego projektu nawiązującego do hasła „nie/codzienność”...
4
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)