Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Marzec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu z uznaną fotografką Marzeną Kolarz.

Z racji dużego zainteresowania wystawą „Czas Naświetlania / Czas Wywoływania - Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” organizator zdecydował się przedłużyć trwanie ekspozycji do 5 maja 2024 roku. Więcej szczegółów na temat tej wyjątkowej wystawy znajdziecie w poniższym artykule i specjalnym podcaście.

Przeczytaj także:
CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA - wystawa małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii z przełomu XIX i XX wieku wykonanych w Małopolsce. Do obejrzenia ponad sto siedemdziesiąt reprodukcji najstarszych fotografii oraz wydruki wielkoformatowe, dla których materiałem źródłowym są negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. [Czytaj więcej]
Ukryta kolekcja zdjęć krakowskiego Muzeum Etnografii (PODCAST)

Te fotografie pozwalają stanąć twarzą w twarz z ludźmi sprzed stu lat. W czasie pandemii pracownicy muzeum skrupulatnie przejrzeli i opisali tysiące zdjęć, a 170 z nich trafiło na wystawę "Czas naświetlania / Czas wywoływania". [Czytaj więcej]

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza też na marcowe wydarzenia towarzyszące z doktor sztuk, wykładowczynią i uznaną fotografką Marzeną Kolarz. To spotkanie oraz warsztaty poświęcone zagadnieniu warsztatu XIX-wiecznego fotografa. Poniżej harmonogram wydarzeń.

Niedziela. 3 marca 2024 - Spotkanie z Marzeną Kolarz

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z dr Marzeną Kolarz, fotografką i wykładowczynią na UKEN w Krakowie, która opowie o warsztacie XIX-wiecznego fotografa oraz o procesie powstawania zdjęć w historycznej technice mokrego kolodionu. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowego aparatu wykorzystywanego przez artystkę, a także bezcennych klisz kolodionowych ze zbiorów MEK.

Artystka opowie również o swojej twórczości, na podstawie cyklu „Czarne portrety. Kominiarze” z 2017 roku. W ramach tego projektu, przez kilka miesięcy fotografowała krakowskich kominiarzy używając do tego kamery wielkoformatowej i techniki mokrego kolodionu.

Jak pisze Marzena Kolarz: „W tej niemal zapomnianej już technice czas jest przewrotny – mamy czas przygotowania studia, emulsji, oblania płyty, uczulenia, ustawienie kamery. Mamy też czas światłoczułości i czas rejestracji / zamrożenia modela przed obiektywem. Proces jest czasochłonny, powstawanie jednego portretu to kilkadziesiąt minut, jednocześnie sama emulsja jest światłoczuła tylko póki jest mokra – co w skrajnych przypadkach trwa kilka minut. Samo naświetlanie to często kilkanaście sekund, bo kolodion jest niskoczuły. To zamrażanie, z równoczesnym spojrzeniem w obiektyw, powoduje prawdziwe, nieudawane pozowanie. „Fotografia ukazuje czasem to, czego nie można dojrzeć na rzeczywistej twarzy (czy odbitej w lustrze). Mianowicie cechę genetyczną, kawałek siebie samego lub to, co dziedziczymy od jakiegoś przodka” – jak pisał Roland Barthes”.

Kiedy i gdzie?

 • Termin: 3.03.2024, niedziela, godz. 12.00
 • Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1, parter
 • Wstęp wolny

Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.

Sobota, 16 marca 2024 - Warsztat mistrzowski z Marzeną Kolarz

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztat mistrzowski z dr Marzeną Kolarz, który pozwoli zapoznać się z XIX-wieczną techniką mokrego kolodionu, a konkretniej z jej pozytywową odmianą – ambrotypią. Uczestniczki i uczestnicy, niczym XIX-wieczni pionierzy fotografii, uczniowie na praktyce u mistrzyni, sięgną po tę szlachetną, srebrową technikę. To nie lada gratka dla osób zainteresowanych fotografią analogową i historią fotografii.

Podczas spotkania, każdy uczestnik odtworzy cały proces powstawania fotografii: od przygotowania płytki, czyli oblania jej emulsją i uczulenia w roztworze azotanu srebra, przez wykonanie zdjęcia zabytkowym, skrzynkowym aparatem wielkoformatowym, aż po własnoręczne wywołanie i utrwalenie obrazu zapisanego na emulsji światłoczułej.

W ramach warsztatu Muzeum zapewnia:

 • ciemnię fotograficzną oraz wyposażenie zaaranżowanego studia fotograficznego
 • materiały niezbędne do wykonania zdjęć: odczynniki chemiczne, podkłady ze szkła akrylowego
 • pracę w kameralnej grupie 5-ciu osób, pod okiem specjalistki w dziedzinie fotografii
 • stworzenie co najmniej dwóch unikatowych fotografii w formacie 13 x 18 cm, przedstawiających wybrane przez uczestnika osoby lub przedmioty.
 • certyfikat potwierdzający udział w warsztacie

Kiedy i gdzie?

 • Termin: 16.03.2024 (sobota), godz. 9.00-18.00 (podczas warsztatu przewidujemy przerwy)
 • Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 46, sala 01 (parter)
 • Warsztat jest przeznaczony dla osób dorosłych.
 • Cena: 600 zł
 • Język: polski

Liczba miejsc jest ograniczona do 5-ciu osób. Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowyhttps://forms.office.com/e/4CsFQz8qU0

Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku.

Marzena Kolarz - sylwetka fotografki

Doktor sztuki, tytuł uzyskała w 2020 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie UKEN). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie z zakresu fotografii. Dyplom magisterski zrealizowany w dwóch pracowniach - Fotografii Reklamowej oraz Fotografii Intermedialnej.

Od ponad dwudziestu lat wykładowczyni fotografii. Obecnie adiunkt w Instytucie Sztuki i Designu UKEN w Krakowie gdzie również pełni funkcję Kierowniczki Katedry Multimediów.  Autorka prawie 30 wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Uczestniczka festiwali i konferencji związanych z fotografią. Wielokrotnie nagradzana na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. 

W fotografii zainteresowana szerokim spectrum obrazowania, od fotografii cyfrowej do chemicznej oraz badaniem zakresu i możliwości medium. Techniki fotograficzne stara się wykorzystać do opowiadania osobistych, autobiograficznych historii. Szczególnie zainteresowana fotografią eksperymentującą i historycznymi technikami m.in. techniką mokrego kolodionu.

marzenakolarz.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły