Credo - wystawa Kacpra Kowalskiego w Miechowie

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na przekrojowa wystawę twórczości Kacpra Kowalskiego - nagradzanego fotografa rejestrującego krajobrazy z lotu ptaka. Na ekspozycji zobaczymy prace z projektów Over, Arche, Horyzont Zdarzeń i Powidoki). Wernisaż w sobotę, 3 lutego.

"W ciągu dwudziestu kilku lat, które minęły od mojego pierwszego lotu, wiele się zmieniło. Założyłem rodzinę, moje dzieci zdążyły pójść do szkoły, a ludzi w powietrzu zastąpiły drony. Cały świat jest sfotografowany i dostępny w telefonie. Każdy fragment mapy został zinterpretowany i powielony na tysiące sposobów. A mnie wciąż ciągnie w powietrze. Nadal włóczę się po niebie. Interesuje mnie bardziej to co czuję, gdy patrzę, niż to co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał. Wchodzę w pewien stan medytacji - uważności może. A potem fotografuję” - pisze o swojej twórczości Kacper Kowalski.

fot. Kacper Kowalski, z projektu "Arche"

„Z wykształcenia jestem architektem i ten zawód ukształtował mój sposób patrzenia. Analizuję treść pejzaży, a wynik przedstawiam w formie abstrakcyjnych, harmonijnych zdjęć. Czasem są jak szkice, które zawierają wielowarstwowe informacje o świecie, czasem jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi. Coraz częściej jednak przedstawiają świat abstrakcyjny, oderwany od rzeczywistości - choć prawdziwy. Oddaję emocje, wrażenia i refleksje, które rodzą się w trakcie samotnych lotów.”

„Nieustannie poszukuję - nowych spojrzeń na miejsce w którym mieszkam, nowych zjawisk, które przez tyle lat przegapiłem. Fascynuje mnie obserwowanie, dlaczego z bezkresu krajobrazu, który mam do dyspozycji, moją uwagę przykuwa akurat to a nie inne miejsce. Refleksje rodzą kolejne pytania. One nigdy się nie skończą.”

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Credo” odbędzie się w sobotę, 3 lutego o godz. 18.00 w galerii Poprzeczna przy ul. Poprzecznej 1 w Miechowie.

Więcej informacji o wystawie na facebookowej stronie wydarzenia.

Kacper Kowalski - sylwetka autora

fot. Piotr Biegaj

Kacper Kowalski (ur. 1977) od ponad 25 lat obserwuje i fotografuje krajobrazy z perspektywy lotu ptaka. Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej i czteroletniej pracy w zawodzie, poświęcił się lataniu i fotografii - swoim największym pasjom. Lot jest dla Kowalskiego nie tylko sposobem na uchwycenie świata znajdującego się pod nim, ale staje się duchową podróżą, w trakcie której odkrywa uniwersalne prawdy o relacji człowieka i natury, o przeszłości i teraźniejszości, a także o własnej, osobistej prawdzie i drodze do niej. 

Otrzymał liczne nagrody, w tym nagrodę World Press Photo (trzykrotnie), Picture of the Year International POYi (sześciokrotnie) i dziesiątki innych. Jego pierwsza książka, "Efekty uboczne", ukazała się w 2014 roku nakładem Leica Gallery Warszawa, następnie własnym wydawnictwem wydał książki OVER (2017), Arche (2021). W 2022 roku ukazała się książka Horyzont Zdarzeń wydana przez  holenderskie wydawnictwo 1605 Collective. Jego prace były wystawiane na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, a książki zdobywały i były nominowane do najbardziej prestiżowych nagród, w tym Les Prix du Livre na Rencontres d'Arles.

kacperkowalski.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)