Sony World Photography Awards 2023 rozstrzygnięte! Fotografem Roku został Edgar Martins

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców konkursu profesjonalnego, otwartego, studenckiego i młodzieżowego. Na długiej liście zwycięzców i wyróżnionych są także Polacy!

Autor:

13 Kwiecień 2023
Artykuł na: 29-37 minut

13 kwietnia, podczas wieczoru galowego w Londynie, World Photography Organisation ogłosiła listę zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2023. Uroczystość poprowadziła prezenterka i historyczka sztuki Kate Bryan.

Spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc, wybrano Fotografa Roku. Jury podało również nazwiska zwycięzców pozostałych konkursów: otwartego, młodzieżowego oraz studenckiego. Ogłoszono również zdobywcę nagrody „Zrównoważony Rozwój”, przyznawanej we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych i inicjatywą Picture This firmy Sony Pictures.

SWPA 2023 - Edgar Martins Fotografem Roku

Tytuł Fotografa Roku przyznano znanemu fotografowi Edgarowi Martinsowi (Portugalia) za cykl Our War (Nasza wojna). Martins otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów USA oraz sprzęt fotograficzny firmy Sony. Laureat będzie także miał możliwość indywidualnej prezentacji swoich zdjęć na wystawie Sony World Photography Awards w przyszłym roku.

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

Cykl fotografii Our War autorstwa Edgara Martinsa (Portugalia) to oryginalny i wieloaspektowy hołd dla zmarłego przyjaciela Martinsa – fotoreportera Antona Hammerla, który został uprowadzony i zabity 5 kwietnia 2011 r. przez rządowe bojówki podczas wojny domowej w Libii.

Martins nie mógł dowiedzieć się, co stało się z ciałem jego przyjaciela; w końcu, sfrustrowany kolejnymi nieudanymi próbami, postanowił sam pojechać do Libii. Dostał się tam nielegalnie, przerzucony przez pewnego przemytnika paliwa, i natychmiast zderzył się z wyjątkowo trudnymi i niebezpiecznymi realiami trwającej wojny domowej. Uświadomiwszy sobie, że nie zdoła przeprowadzić dokładnego i niezależnego śledztwa, Martins postanowił zamiast tego zadać sobie pytanie: „jak opowiedzieć historię bez świadków, zeznań, dowodów ani jej przedmiotu?”

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

W cyklu Our War Martins przywołuje postać nieżyjącego przyjaciela i nawiązuje do niej poprzez serię portretów ludzi, z którymi Hammerl był związany i którzy brali udział w walkach (są to między innymi bojownicy o wolność lub ich potomkowie, dawni członkowie zbrojnych oddziałów, okoliczni mieszkańcy, ludzie lojalni wobec Kadafiego td.). Wybiera bohaterów zdjęć spośród osób, które są podobne do Hammerla, mają podobne przekonania i poglądy albo przypominają nieżyjącego fotografa z różnych etapów ich przyjaźni. Projekt bada ideę nieobecności, dokumentowania, żałoby i uhonorowania danej osoby, a także analizuje rolę fotografa w strefie konfliktu. Martins staje twarzą w twarz z tymi trudnymi pytaniami, starając się ukazać fragmentaryczność, sprzeczności i niejednoznaczności nieodłącznie związane z wojną.

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

Sam Edgar Martins tak skomentował przyznanie mu tytułu Fotografa Roku: „To dla mnie ogromny zaszczyt. Mam wprawdzie nieco filozoficzne podejście do nagród i subiektywnej natury cudzych wyborów, ale wobec faktu, że na tegoroczny konkurs profesjonalny wpłynęło ponad 180 tys. zgłoszeń, czuję się naprawdę wyróżniony. Co więcej, jest to dla mnie dość emocjonalne doświadczenie, ponieważ w ten sposób mogę uhonorować mojego przyjaciela i zwrócić uwagę na trudną sytuację rodziny, która stara się odnaleźć ciało. Żaden inny konkurs nie ma takiego zasięgu, jak Sony World Photography Awards”.

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

Odnosząc się do zwycięskiego projektu Martinsa, Mike Trow, przewodniczący jury tegorocznego konkursu profesjonalnego, powiedział: „W fotografii często chodzi o pamięć i jej istotę. Pamięć długotrwała polega na świadomym przypominaniu sobie przeszłych wydarzeń i naszej wiedzy o nich — czy to poprzez ich bezpośrednie doświadczenie, czy też za pośrednictwem niezliczonych mediów, z których korzystamy. W cyklu Our War Edgar Martins wykorzystał pamięć i własną inwencję do stworzenia przejmującego, osobistego zestawu portretów, przez które próbuje ukazać ostatnie dni swojego przyjaciela, fotoreportera Antona Hammerla. Jego praca pokazuje, jak wiele może zrobić fotograf, aby opowiedzieć historię i nadać jej znaczenie; każde zdjęcie pozwala lepiej zrozumieć drogę, którą kroczył Anton, nie mówiąc nigdy wprost o tym, jak zakończyło się jego życie. Całe jury w tym roku było pełne uznania dla tego dzieła i siły jego narracji.”

Zwycięzcy kategorii profesjonalnych - wśród nich Polacy

Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zestawy liczące od pięciu do dziesięciu zdjęć. Prace dotyczyły różnych tematów — były wśród nich opowieści o wojnie, o pojednaniu, o wzmocnieniu pozycji kobiet przez edukację, a także nowe, twórcze podejścia do przedstawień martwej natury czy sportu.

Na liście zwycięzców są także Polacy. Kacper Kowalski zdobył I miejsce w kategorii Krajobraz. Natomiast w kategorii Martwa natura Jagoda Malanin zajęła trzecią lokatę.

Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony. Oto lista zwycięzców:

Architektura i design

Pierwsze miejsce przyznano projektowi Cement Factory (Cementownia) autorstwa Fan Li (Chiny kontynentalne), który zaprezentował na surowych, czarno-białych zdjęciach imponujące pozostałości opuszczonej cementowni na południu Chin. Na drugim miejscu znalazł się Servaas Van Belle (Belgia), który uwiecznił architekturę stajni, chlewów i innych schronień dla zwierząt. Umieszczając je w środku kadru na tle gęstej mgły, fotograf ukazał skromność i ludzki wymiar tych okaleczonych i niszczonych przez pogodę budowli. Z kolei na miejscu trzecim znalazł się projekt In Memoriam: Muralla Roja by Ricardo Bofill Andres Gallardo Albajar (Hiszpania) składający hołd sławnemu hiszpańskiemu architektowi Ricardo Bofillowi (zm. 2022). Wyróżniony cykl zdjęć przedstawia kojarzącą się z labiryntem przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz jednego z najsłynniejszych budynków zaprojektowanych przez Bofilla.

fot. Fan Li / Sony World Photography Awards 2023

fot. Fan Li / Sony World Photography Awards 2023

fot. Servaas Van Belle / Sony World Photography Awards 2023

fot. Servaas Van Belle / Sony World Photography Awards 2023

fot. Andreas Gallardo / Sony World Photography Awards 2023

fot. Andreas Gallardo / Sony World Photography Awards 2023

Kreatywność

W tej kategorii zwyciężyła seria zdjęć The Right to Play (Prawo do zabawy) autorstwa Lee-Ann Olwage (RPA), która obrazuje proces upodmiotawiania kobiet poprzez kształcenie. Stosując technikę kolażu kwiatowego, fotografka wprowadza do portretów klimat radości, zabawy i nadziei. Drugą nagrodę przyznano za cykl Lupus Hominarius Noemi Comi (Włochy), w którym autorka zestawia archiwalne zdjęcia z żywymi barwami, odkrywając stare podania ludowe o wilkołakach z włoskiej Kalabrii. Takie legendy miały dawniej powstrzymać kobiety od zbytniego oddalania się od domu. Trzecie miejsce to projekt Africa Blues (Afrykański blues) autorstwa Edoardo Delille i Giulia Piermartiri (Włochy). Autorzy zwracają w nim uwagę na skutki zmian klimatycznych w Mozambiku. Ich zdjęcia przedstawiają sceny z codziennego życia, na które nałożono obrazy zniszczonego środowiska, wyświetlane z projektora.

fot. Lee-Ann Olwage / Sony World Photography Awards 2023

fot. Lee-Ann Olwage / Sony World Photography Awards 2023

fot. Noemi Comi / Sony World Photography Awards 2023

fot. Noemi Comi / Sony World Photography Awards 2023

fot. Edoardo Delille i Giulia Piermartiri / Sony World Photography Awards 2023

fot. Edoardo Delille i Giulia Piermartiri / Sony World Photography Awards 2023

Projekty dokumentalne

Pierwsze miejsce zdobył autor projektu The Women’s Peace Movement in Congo (Kobiecy ruch pokojowy w Kongo), Hugh Kinsella Cunningham (Wielka Brytania), który zwraca uwagę na często pomijany wkład miejscowych kobiet w próby zaprowadzenia pokoju w Demokratycznej Republice Konga. Cykl Gaza struggles to accommodate the living and the dead as population grows (Gaza boryka się z przyjmowaniem żywych i umarłych w miarę wzrostu populacji) Mohammeda Salema (Palestyna) zajął miejsce drugie. Jest poświęcony rodzinie, która wskutek przeludnienia w strefie Gazy musiała wybudować schronienie i zamieszkać na cmentarzu. Z kolei cykl Inside the Hamar Weyne Fish Market: the Heart of Mogadishu, Somalia (Targ rybny Hamar Weyne: serce Mogadiszu w Somalii) Tariqa Zaidiego (Wielka Brytania), który barwnie oddaje dynamikę i atmosferę największego targu rybnego w mieście, mimo trwającej wojny domowej trafił na pozycję trzecią.

fot. Hugh Kinsella Cunningham / Sony World Photography Awards 2023

fot. Hugh Kinsella Cunningham / Sony World Photography Awards 2023

fot. Mahammed Salem / Sony World Photography Awards 2023

fot. Mahammed Salem / Sony World Photography Awards 2023

fot. Tariq Zaidi / Sony World Photography Awards 2023

fot. Tariq Zaidi / Sony World Photography Awards 2023

Środowisko naturalne

W tej kategorii wygrał projekt Miruku, którego autorami są Marisol Mendez (Boliwia) i Federico Kaplan (Argentyna). Pokazuje wzajemne przenikanie się zagrożeń klimatycznych i nierówności płci. Problem ten zilustrowano za pomocą serii zdjęć rdzennej społeczności z La Guajira w Kolumbii, doświadczającej katastrofalnego braku wody. Drugie miejsce to cykl The Dying River (Konająca rzeka) autorstwa Jonasa Kakó (Niemcy), który dokumentuje stopniowe umieranie rzeki Kolorado i wpływ szeroko zakrojonej działalności człowieka na okoliczne społeczności i ich sposób życia. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się seria Green Dystopia (Zielona dystopia) Axela Javiera Sulzbachera (Niemcy), który dokumentuje tragiczne skutki rosnącego popytu na awokado w stanie Michoacan w Meksyku.

fot. Marison Mendez i Federico Kaplan / Sony World Photography Awards 2023

fot. Marison Mendez i Federico Kaplan / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jonas Kakó / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jonas Kakó / Sony World Photography Awards 2023

fot. Axel Javier Sulzbacher / Sony World Photography Awards 2023

fot. Axel Javier Sulzbacher / Sony World Photography Awards 2023

Krajobraz

Na pierwszym miejscu Polak - Kacper Kowalski. Jego projekt to 76 samotnych lotów i 200 godzin spędzonych w powietrzu. Zaowocowało to zbiorem Event Horizon (Horyzont zdarzeń). W ten sposób utrwalił fascynujące, abstrakcyjne formacje lodowe, jakie wytworzyły się zimą na różnych zbiornikach wodnych w Polsce. Drugie miejsce to Postcards from Afghanistan after forty years of war (Pocztówki z Afganistanu po 40 latach wojny). Seria zdjęć, na których Bruno Zanzottera (Włochy) ukazał afgańskie krajobrazy naznaczone piętnem wojny. Wreszcie trzecie miejsce to projekt Loss and Damage (Straty i zniszczenia). Fabio Bucciarelli (Włochy) stworzył studium zniszczeń spowodowanych w ciągu czterech lat przez kolejne powodzie w Sudanie Południowym. Przedstawił je na szeregu zdjęć budynków i pojazdów na wpół zatopionych przez wody powodziowe.

fot. Kacper Kowalski / Sony World Photography Awards 2023

fot. Kacper Kowalski / Sony World Photography Awards 2023

fot. Bruno Zanzottera / Sony World Photography Awards 2023

fot. Bruno Zanzottera / Sony World Photography Awards 2023

fot. Fabio Bucciarelli / Sony World Photography Awards 2023

fot. Fabio Bucciarelli / Sony World Photography Awards 2023

Portfolio

Portfolio Jamesa Deavina (Wielka Brytania) zajęło w tej kategorii pierwsze miejsce. To zdjęcia powstałe w okresie pobytu autora w Arabii Saudyjskiej, w których zestawia portrety pracowników migrujących ze scenami wypoczynku. Na drugim miejscu znalazło się portfolio Marylise Vigneau (Francja). Jest to kolekcja kontrastujących ze sobą motywów, od weterana wracającego do zdrowia po zachorowaniu na Covid po portret małej dziewczynki z pakistańskiego miasta Lahaur.Trzecie miejsce zajął Riverland (Kraina rzeki) i inne projekty Marjolein Martinot (Holandia). Oddają nastrój długiego, leniwego lata. Zdjęcia z tego cyklu przedstawiają ludzi kąpiących się na południu Francji.

fot. James Deavin / Sony World Photography Awards 2023

fot. James Deavin / Sony World Photography Awards 2023

fot. Marylise Vigneau / Sony World Photography Awards 2023

fot. Marylise Vigneau / Sony World Photography Awards 2023

fot. Marjolein Martinot / Sony World Photography Awards 2023

fot. Marjolein Martinot / Sony World Photography Awards 2023

Portret

W tej kategorii zwyciężył Cykl Our War (Nasza wojna) Edgara Martinsa (Portugalia), który upamiętnia przyjaciela Martinsa, fotoreportera Antona Hammerla, który zginął podczas wojny domowej w Libii w 2011 roku w nieznanym do dziś miejscu. Autor tworzy swoisty autoportret Hammerla za pomocą upozowanych zdjęć osób, które ten fotografował i poznał. Drugie miejsce to Cykl Afghanistan’s Girls Athletes (Afgańskie lekkoatletki) Ebrahima Norooziego (Iran). Przedstawia kobiety ze sprzętem sportowym, którego używania zabraniają im rządzący Talibowie. Burki okrywające sylwetki gwarantują anonimowość. Na trzecim miejscu Egungun Jean-Claude’a Moschettiego (Francja) i spojrzenie na tradycyjne stroje noszone w Beninie podczas rytuałów voodoo, które służą uczczeniu duchów przodków i zachowaniu ich w pamięci.

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

fot. Edgar Martins / Sony World Photography Awards 2023

fot. Ebrahim Noroozi / Sony World Photography Awards 2023

fot. Ebrahim Noroozi / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jean-Claud Moschetti / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jean-Claud Moschetti / Sony World Photography Awards 2023

Sport

Zwycięzcą został autor serii Female Pro Baseball Player Succeeds in All Male Pro League (Zawodowa baseballistka odnosi sukces w zawodowej lidze męskiej), Al Bello (Stany Zjednoczone), który dokumentuje osiągnięcia Kelsie Whitmore, pierwszej zawodowej baseballistki grającej w lidze zawodowej zarezerwowanej dotąd wyłącznie dla mężczyzn. Drugie miejsce jury przyznało zdjęciom Mundialito. Autor, Andrea Fantini (Włochy) uchwycił dramatyzm i emocje towarzyszące jednym z najważniejszych mistrzostw piłkarskich w Ameryce Południowej. Na trzecim miejscu seria Fallou Diop, the Unpredicted Hope of the Racetrack (Fallou Diop, niespodziewana nadzieja toru wyścigowego), Thomas Morel-Fort (Francja), podąża za młodym dżokejem, który zdobywa sławę na torze w Senegalu.

fot. Al Bello / Sony World Photography Awards 2023

fot. Al Bello / Sony World Photography Awards 2023

fot. Andrea Fantini / Sony World Photography Awards 2023

fot. Andrea Fantini / Sony World Photography Awards 2023

fot. Thomas Morel-Fort / Sony World Photography Awards 2023

fot. Thomas Morel-Fort / Sony World Photography Awards 2023

Martwa natura

Projekt The Sky Garden (Ogród na niebie) wygrał w tej kategorii. Jest inspirowany życiem sklepu ogrodniczego. Mieszkający w jego sąsiedztwie Kechun Zhang (Chiny kontynentalne) stworzył szereg surrealistycznych obrazów, które przedstawiają rośliny i skały unoszone w powietrzu przez dźwigi. Drugie miejsce zdobył autor cyklu La Visita (Odwiedziny). Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Argentyna) udokumentował posiłki, o jakie proszą więźniowie z zakładu karnego na północy Peru. Jego zdjęcia pokazują czułość i przywiązanie odwiedzających ich rodzin. Na trzecim miejscu Polka! Cryogenia Jagody Malanin (Polska) to seria zdjęć nawiązujących do okresu geologicznego Kriogenu. Autorka stawia pytanie o to, co po nas zostanie, pokazując małe skarby wybrane przez swoją córeczkę i zamrożone w lodowych formach.

fot. Kechun Zhang / Sony World Photography Awards 2023

fot. Kechun Zhang / Sony World Photography Awards 2023

fot. Carloman Macidiano Céspedes Riojas / Sony World Photography Awards 2023

fot. Carloman Macidiano Céspedes Riojas / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jagoda Malanin / Sony World Photography Awards 2023

fot. Jagoda Malanin / Sony World Photography Awards 2023

Dzika przyroda i natura

W tej kategorii wygrywa autor serii Cities Gone Wild (Zdziczałe miasta), Corey Arnold (Stany Zjednoczone). Tropi czarne niedźwiedzie, kojoty i szopy w całych Stanach Zjednoczonych. Bada cechy, dzięki którym zwierzęta te są wyjątkowo przygotowane do współistnienia z ludźmi w środowisku miejskim. Drugą nagrodę przyznano projektowi Small Backlit Animals (Podświetlone małe zwierzęta). To seria zdjęć autorstwa Adalberta Mojrzischa (Niemcy), które ukazują nadspodziewanie żywe kolory i wzory ujawniające się w owadach oglądanych pod mikroskopem. Na trzecim miejscu Sriram Murali (Indie). W zbiorze Billions of Synchronous Fireflies Light up a Tiger Reserve (Miliardy zsynchronizowanych świetlików rozjaśniają rezerwat tygrysów) uchwycił olśniewający widok: zsynchronizowane błyski tysięcy świetlików.

fot. Corey Arnold / Sony World Photography Awards 2023

fot. Corey Arnold / Sony World Photography Awards 2023

fot. Adalberta Mojrzischa / Sony World Photography Awards 2023

fot. Adalberta Mojrzischa / Sony World Photography Awards 2023

fot. Sriram Murali / Sony World Photography Awards 2023

fot. Sriram Murali / Sony World Photography Awards 2023

Fotograf Roku w konkursie otwartym

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego jury wybrało Dinorah Grauę Obscurę (Meksyk). Otrzymała ona tytuł Fotografki Roku 2023 w konkursie otwartym, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów USA, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz możliwość uzyskania globalnego rozgłosu.

fot. Dinorah Graue Obscura / Sony World Photography Awards 2023

Zwycięska praca, zatytułowana Mighty Pair („Wspaniała para”), została zgłoszona w kategorii „Dzika przyroda i natura”. Czarno-biała fotografia, wykonana na południu Teksasu, przedstawia parę karakar czubatych siedzących razem na gałęzi i patrzących w jednym kierunku. Autorka zdjęcia miała wrażenie, że majestatyczne, drapieżne ptaki pozowały do wspólnego portretu: siedziały nieruchomo, w identycznych pozach, wpatrując się w coś, co znajdowało się poza kadrem.

Graue Osbcura tak komentowała swoją wygraną: „Zdobycie tytułu Fotografki Roku 2023 w konkursie otwartym to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem pewna, że to wyróżnienie przyczyni się do popularyzacji mojej pracy jako fotografki dzikiej przyrody. Moim celem zawsze było pokazywanie ludziom piękna, które dostrzegam w naturze. Wierzę, że fotografia jest potężnym narzędziem, dzięki któremu można zwiększać poziom świadomości tego, jak krucha i delikatna jest otaczająca nas przyroda.

Fotograf Roku w konkursie studenckim

Uczestnicy tegorocznego konkursu studenckiego zostali poproszeni o przesłanie serii od pięciu do dziesięciu zdjęć będących ilustracją tematu In a Changing World („Świat się zmienia”) — chodziło o ukazywanie pozytywnych historii rozwoju i postępu z całego świata.

fot. Long Jing / Sony World Photography Awards 2023

Tytuł Fotografa roku w konkursie studenckim otrzymał Long Jing (Chiny kontynentalne) z Yunnan Arts University. W nagrodę jego uczelnia otrzymała cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 tys. euro. Seria zdjęć jego autorstwa, zatytułowana Keep the Yunnan Opera („Zachować operę z Junnanu”) ukazuje od kulis coraz mniej liczne grupy wykonawców i widzów tradycyjnej opery chińskiej. Pełne żywych kolorów zdjęcia podkreślają wyrażaną w tych starożytnych spektaklach wielokulturowość południowo-zachodnich Chin.

fot. Long Jing / Sony World Photography Awards 2023

Jing tak mówił o swoich zwycięskich pracach: „Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Moim celem było opowiedzenie historii, które kryją się za tymi zdjęciami. Zdobycie tytułu Fotografa roku w konkursie studenckim 2023 dodało mi pewności siebie: wierzę, że w przyszłości mogę tworzyć jeszcze cieplejsze i bardziej poruszające prace”.

fot. Long Jing / Sony World Photography Awards 2023

Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym

W tym roku uczestnicy konkursu młodzieżowego zostali zaproszeni do twórczego rozwinięcia tematu Your Everyday (Twoja codzienność) i podzielenia się oryginalnym spojrzeniem na otaczający ich świat. Lista finalistów z grupy uczestników poniżej 19. roku życia liczyła 7 osób. Za Fotografa roku w konkursie młodzieżowym został uznany Hai Wang (Chiny kontynentalne, 17 lat). W nagrodę otrzymał zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony.

fot. Hai Wang / Sony World Photography Awards 2023

Zwycięska praca Wanga przedstawia pozornie niekończące się rzędy pustych, kolorowych krzeseł przygotowanych na rozpoczęcie roku szkolnego, co miało podkreślić wpływ pandemii COVID-19 na interakcje społeczne. Ciekawa kompozycja i efektowne kadrowanie podkreślają poczucie pustki i sprawiają, że obraz ma niemal surrealistyczny klimat. Wang tak mówił o swoim sukcesie: „Doceniam całą uwagę i wsparcie, jakie społeczeństwo daje nastoletnim fotografom z całego świata. Jako członek tej grupy wiekowej mogę powiedzieć, że staramy się w zupełnie nowy sposób dokonywać w świecie znaczących zmian i nie marnować ani jednej sekundy naszego życia".

Nagroda „Zrównoważony rozwój”

Alessandro Cinque (Włochy) został pierwszym laureatem Nagrody „Zrównoważony Rozwój”. Fotograf otrzyma 5 tysięcy dolarów USA, a jego projekt zostanie zaprezentowany w czasie wystawy Sony World Photography Awards w Londynie. Ta nowa nagroda, przyznawanej we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych i inicjatywą Picture This firmy Sony Pictures, ma na celu wyróżnienie działań, ludzi i organizacji wspierających realizację jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

fot. Alessandro Cinque / Sony World Photography Awards 2023

Cinque został nagrodzony za serię zdjęć Atrapanieblas („Sieci do zbierania wilgoci”), w której ukazuje innowacyjną technologię pomagającą rozwiązać problem niedoborów wody w Limie, stolicy Peru. Fotografie pokazują specjalne sieci, na których osadzają się kropelki wilgoci z powietrza — jedna taka sieć pozwala zebrać około 200 litrów wody na dobę.

fot. Alessandro Cinque / Sony World Photography Awards 2023

Alessandro Cinque tak komentował przyznanie mu nagrody: „Jestem zaszczycony i naprawdę szczęśliwy! Chciałbym, aby dzięki rozgłosowi związanemu z tą nagrodą moje fotografie pomogły lepiej usłyszeć głos ludzi, którzy na co dzień zmagają się z niedoborem wody. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych problem ten dotyka obecnie ponad 40 procent ludzi na świecie. Warto pokazać, jakie wysiłki podejmuje się w Limie, aby walczyć z niedoborem wody. Miejmy nadzieję, że te historie poruszą sumienia i że my, ludzie, wreszcie zrozumiemy, że musimy działać wspólnie, aby poradzić sobie z problemem zmian klimatycznych i tworzyć bardziej sprawiedliwy świat".

fot. Alessandro Cinque / Sony World Photography Awards 2023

Nagroda za wybitny wkład w fotografię

Tegoroczną nagrodę Za wybitny wkład w fotografię otrzymała znakomita fotografka Rinko Kawauchi. Kawauchi, jedna z najważniejszych współczesnych japońskich fotografek, zdobyła międzynarodową sławę dzięki kameralnym, pełnym światła zdjęciom, na których uwiecznia ulotne chwile codziennego życia.

Ponad dwadzieścia prac laureatki zostanie pokazanych na wystawie Sony World Photography Awards 2023. Wyboru zdjęć dokonała sama autorka, a powstawały one w okresie ponad dwóch dekad. Wystawiane prace ukazują kamienie milowe w rozwoju artystki i motywy pojawiające się w wybranych, najbardziej znanych seriach: Illuminance (2011), AILA (2004), Utatane (2001) i Ametsuchi (2013).

SWPA 2023 - wystawa zdjęć

Wystawa prac laureatów i finalistów Sony World Photography Awards 2023 odbędzie się w londyńskim Somerset House w dniach od 14 kwietnia do 1 maja 2023 r. Prezentowanych będzie na niej ponad 200 odbitek prac, a także setki dodatkowych zdjęć w formie cyfrowej.

Oprócz prac tegorocznych zwycięzców konkursów i poszczególnych kategorii na wystawie Sony World Photography Awards można będzie zobaczyć indywidualną prezentację zdobywcy tytułu Fotografa roku 2022, Adama Fergusona (Australia). Uznany fotograf zaprezentuje wybór zdjęć ze swojej serii Silent Wind, Roaring Sky („Cichy wiatr, ryczące niebo”) dokumentującej życie społeczności zamieszkujących odległe, australijskie pustkowia. Zdjęcia zrobione w czasie wielu wypraw w głąb australijskiego outbacku ukazują niezwykłe krajobrazy i ludzkie wspólnoty w procesie dramatycznej transformacji.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
19
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
Wojtek Ryziński to fotograf mieszkający w Irlandii, a urodzony w Gliwicach. Pasjonat fotografii ulicznej oraz dokumentalnej, uczestnik wielu warsztatów fotograficznych.
21
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Barbara Szydłowska została laureatka nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2024. Fotografka opowiada o zwycięskim kadrze. Zobaczcie wszystkich...
7
Powiązane artykuły