"Arché", czyli trzecia część opowieści o relacji człowieka z naturą. Nowa książka Kacpra Kowalskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Listopad 2021
Artykuł na: 6-9 minut

W jaki sposób w naszej kulturze i tradycji wizualnej pojawiły się formy i znaki, którymi posługujemy się do dziś? W najnowszym projekcie Arché, nagradzany fotograf Kacper Kowalski eksploruje uniwersalne związki człowieka i natury. Premiera książki odbędzie się 13 listopada 2021 na tegorocznych targach Paris Photo.

Kacper Kowalski fotografuje krajobraz z lotu ptaka od dwudziestu pięciu lat. W najnowszym projekcie "Arché" pogłębia poszukiwania, które rozpoczął tworząc nagradzane serie zdjęć: "Efekty uboczne" i "Over". W Efektach ubocznych artysta koncentrował się na działalności współczesnego człowieka i jego relacji z naturą. Over jest cichą eksploracją stanów emocjonalnych samego twórcy i jego wizją przyszłości jako post-apokaliptycznej epoki, która wyłania się z abstrakcyjnych pejzaży fotografowanych zimą. Arché (gr. „początek rzeczy”) przenosi dotychczasowe rozważania na poziom uniwersalny. To opowieść o relacji ludzi i natury, refleksja na temat związku między przeszłością a teraźniejszością, którą można dostrzec w ludzkiej potrzebie duchowości, a w naturze - w symbolach wyłaniających się w krajobrazie.

Zdjęcia do projektu powstawały przez 5 ostatnich lat

fot. Kacper Kowalski, z książki "Arché"

Pierwsze zdjęcia do projektu Arché zostały wykonane zimą 2016/2017 i w kolejnych sezonach. W zimowych miesiącach 2019/2020 było zbyt ciepło, żeby kontynuować pracę nad projektem w założonej formie – rzeki i jeziora nie zamarzły. „Skoncentrowałem się na Wiśle, największej dzikiej rzece w Europie, która stopniowo i nieubłaganie wysycha. W ten sposób projekt zyskał współczesny wymiar i jest ostrzeżeniem przed ignorowaniem kluczowej relacji, która polega na symbiozie człowieka i środowiska” - mówi Kowalski.

fot. Kacper Kowalski, z książki "Arché"

Na ten wymiar zwrócił uwagę islandzki pisarz i eseista  Andri Snaer Magnason, autor bestsellera “O czasie i wodzie” (wyd. Karakter), który jest autorem tekstu do książki: “W  najnowszych pracach Kacper poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Sięga do coraz głębszych pokładów, w których natura, śnieg, woda i dzika przyroda tworzą formy, jakie niewielu z nas oglądało. Początkowo jego fotografie wydają się dziwnie znajome. Doszukujemy się więc podobieństw do japońskich obrazów malowanych tuszem, minimalistycznych, modernistycznych form na papierze, starożytnych symboli okultystycznych, malowideł naskalnych.

Kiedy przyjrzymy się bliżej, dociera do nas, że to natura i nagle doznajemy połączenia z jakimiś obszarami naszego umysłu, ze wspomnieniami odziedziczonymi z czasów, w których interpretowanie takich przyrodzonych śladów i  form było konieczne, aby przeżyć. Z czasów, w których początek bierze mitologia, sprzed nastania pisma, a może nawet zanim powstał język”.

fot. Kacper Kowalski, z książki "Arché"

“Arché jest opowieścią o czasach prehistorycznych, kiedy tradycja, kultura i znaczenia były częścią zbiorowej wyobraźni. Kiedy mity i rzeczywistość przenikały się, a symbole i motywy były przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie ustnych opowieści. To jest fundament naszej cywilizacji, czy zdajemy sobie sprawę czy nie”, podsumowuje Wiktoria Michałkiewicz, kuratorka projektu.

Kacper Kowalski | „Arché”

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
 

  • Wydawca: Kacper Kowalski FABRYKA
  • Wymiary: 235 x 325 mm
  • Liczba stron: 112 stron
  • Liczba fotografii: 69
  • Oprawa:  miękka.
  • Projekt: Ania Nałęcka-Milach / Tapir Book Design
  • Teksty: Andri Snær Magnason, Kacper Kowalski
  • Kurator: Wiktoria Michałkiewicz
  • Druk i oprawa: Grafix, Gdańsk
  • Nakład: 1000 kopii (100 kopii w edycji specjalnej)

Światowa premiera książki Arché odbędzie się na targach Paris Photo 13 listopada 2021, na stanowisku galerii Bildhalle / F11. Książkę można zamawiać za pośrednictwem sklepu internetowego kacperkowalskishop.wpcomstaging.com.

Kacper Kowalski - sylwetka autora

Kacper Kowalski (ur. 1977) zajmuje się obserwowaniem i fotografowaniem krajobrazu z lotu ptaka od dwudziestu pięciu lat. Jest pilotem i architektem, ale zdecydował się poświęcić życie największej pasji - fotografii. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie, a także odkrywa język symboli, którym komunikuje się natura. Loty są dla niego nie tyle sposobem na udokumentowanie świata, co podróżą duchową, w trakcie której odczytuje związki między człowiekiem i naturą, przeszłością i teraźniejszością, a także swoją własną prawdę i drogę w jej kierunku. Kacper mieszka w Gdyni.

Kacper Kowalski otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (trzykrotnie), Picture of the Year International POYi (pięciokrotnie) i wiele innych. Jego pierwsza książka, Efekty uboczne, ukazała się w 2014 roku, druga - Over - została wydana w 2017 roku. Jego zdjęcia były wystawiane kilkaset razy na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Reprezentuje go agencja Panos Pictures, galeria Atlas w Londynie i galeria Bildhalle w Amsterdamie i Zurychu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Frymografia” - wielowątkowa relacja fotografa z rzeczywistością w nowej książce Bogdana Frymorgena
„Frymografia” - wielowątkowa relacja fotografa z rzeczywistością w nowej książce Bogdana Frymorgena
Bogdan Frymorgen sięga poza tradycyjne ramy książki fotograficznej i powierza w nasze ręce rozbudowany zbiór esejów o przeżywaniu fotografii, postrzeganiu świata i...
14
„Bluebox” - europejskie sentymenty Polski początku XXI wieku w nowej książce Mariusza Foreckiego
„Bluebox” - europejskie sentymenty Polski początku XXI wieku w nowej książce Mariusza Foreckiego
Po latach korzyści czerpanych z członkostwa w Unii Europejskiej i wielkim entuzjazmie roku 2004, koalicja konserwatywnych partii rządzących poddaje w wątpliwość...
20
Zimowe wydanie Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Właśnie ukazało się kolejne wydanie Digital Camera Polska. To aż 160 stron fotograficznych porad i inspiracji do wykorzystania nie tylko zimą.
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)