Festiwal Fotoforma - 2 dni wykładów i warsztatów z czołowymi twórcami foto-wideo na Stadionie Narodowym

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Wrzesień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

W dniach 12-13 października na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się jeden z największych polskich festiwali fotograficznych. Oprócz strefy sprzętowej, to także ponad 70 wykładów czołowych polskich fotografów, warsztaty masterclass, wystawy i fotospacery.

Jak to mówią: albo dużo, albo wcale! Czołowy polski sklep fotograficzny Fotoforma startuje w październiku z targami fotograficznymi - Warszawa wreszcie doczekała się branżowego wydarzenia dużego kalibru, na miarę stolicy. Na odwiedzających Stadion Narodowy czekają dwa dni inspiracji i edukacji, przepełnione wykładami, warsztatami i prezentacjami sprzętu. Oto czego można się spodziewać na Festiwalu Fotoforma.

Ponad 70 wykładów czołowych polskich twórców

Poza strefą sprzętową ze stoiskami poszczególnych producentów, Festiwal Fotoforma zaoferuje także bogatą sekcję edukacyjną, na którą składa się ponad 70 wykładów uznanych polskich fotografów, filmowców, influencerów i ekspertów ze świata foto-wideo. Wśród nich takie nazwiska jak: Chris Niedenthal, Lidia Popiel, Jacek Poremba, Tomasz Lazar, Silvia Pogoda, Aleksandra ZaborowskaMaciej Moskwa czy Adam Trzcionka. To w sumie dwa pełne dni prelekcji podzielonych według tematyki: foto, video, druk.

Bogata oferta sprawi, że każdy znajdzie tu interesujące go zagadnienia - od kwestii filozoficznych i podstaw fotografii, poprzez niuanse sprzętowe, pracę z klientem, specyficzne techniki, aż po szereg kwestii dotykających problematyki produkcji filmowej. Warto też zwrócić uwagę na dwa wykłady poświęcone tematowi profesjonalnego przygotowania fotografii do druku z Marcinem Kałużą oraz Rafałem i Michałem Nebelskim.

Pełną listę prelegentów znajdziecie tutaj. Harmonogram wykładów dostępny tutaj.

Warsztaty Masterclass i spacery fotograficzne

Na uczestników czekają także foto spacery oraz warsztaty Masterclass z czołowymi polskimi fotografami. Na warsztaty wszystkie bilety są już wyprzedane, ale dostępne są jeszcze bilety na fotospacery. Spacery są dodatkowo płatne - bilet kosztuje 49 zł. Cena nie obejmuje wstępu na festiwal.

Zobacz kto poprowadzi festiwalowe spacery:

Fascynujący świat makrofotografii

 • Prowadzenie: Ireneusz Walendziak
 • Kiedy: 11 października, godz. 14.00-17.00
 • Cena: 49 zł (kup bilet)

Rozejrzyj się. Co widzisz? Dla pasjonatów makrofotografii wszędzie jest temat fotograficzny warty uwiecznienia! W lesie, w parku, na krzaczku czy pod kamieniem. Wybierz się z nami na fotospacer na którym pod okiem mistrza makrofotografii Ireneusza "Irassa" Walędzika i nauczysz się znajdować tematy i tworzyć niesamowite obrazy niczym z kosmosu. Z technikaliów dowiesz się co to stacking i bracketing (dlaczego warto mieć lampę błyskową) i jak rozpraszać światło. Jeśli nie masz obiektywu macro - to nie problem, w czasie spaceru do dyspozycji będzie sprzęt OM SYSTEM, w tym najnowszy M.Zuiko 90 mm f/3.5 Macro IS PRO 2:1. Przyjdź i odkryj z nami fascynujący świat macro fotografii.

Spacer poruszony - uważna fotografia

 • Prowadzenie: Joanna Szeluga
 • Kiedy: 12 października, godz. 9.30-11.00
 • Cena: 49 zł (kup bilet)

Dwie godziny, które spędzimy w parku, fotografując i rozmawiając o naszych fotografiach, to zaproszenie do świata uważności. Fotografia poza sztuką i techniką ma też w sobie moc zmieniania, rozwijania, wspierania. Prowadząca chce podzielić się z Wami jej doświadczeniem w wykorzystaniu fotografii w pracy rozwojowej i terapeutycznej. Zapraszamy na fotografowanie poruszeń i rozmowę o zdjęciach po to, aby zauważyć, może nazwać, może odkryć, może wzmocnić, a może odnaleźć wskazówkę. Poruszenia to filtr obserwowania świata, który nałożymy na naszym spacerze. W fotografii terapeutycznej nie jest istotne czym i jakie zdjęcia robimy. Możemy fotografować telefonem i aparatem. Te zdjęcia nie podlegają ocenie. Korzystamy z nich do rozmowy i refleksji. I są piękne jakie są, bo są nasze i o nas. Jak mówi Judy Weiser - twórczyni technik fototerapeutycznych - każde zdjęcie zrobione przez nas jest formą autoportretu.

Analogowy spacer po Saskiej Kępie

 • Prowadzenie: Andrzej Grudzień
 • Kiedy: 12 października, godz. 12.00-14.00
 • Cena: 49 zł (kup bilet)

Wybierzemy się na wycieczkę po Saskiej Kępie, gdzie króluje wszechobecna zieleń, modne restauracje i bary, a także piękna, modernistyczna architektura. Główna ulica, Francuska, to miejsce warte dłuższego spaceru, ale uzupełnieniem naszej wędrówki będą małe uliczki, które są jak plany filmowe kina niemego z początku XX w. Będziemy szukać światła, emocji i piękna w architekturze. Trzeba posiadać własny małoobrazkowy aparat analogowy.

Fotospacer z fotografią baletową

 • Prowadzenie: Artur Kos
 • Kiedy: 12 października, godz. 16.00-18.00
 • Cena: 49 zł (kup bilet)

Wszystko czego potrzebujemy fotografii mamy zawsze w zasięgu ręki. To kwestia tego w jaki sposób postrzegamy świat, zauważamy światło, szanujemy drugiego człowieka. Tak naprawdę to czym zrobimy zdjęcie nie jest tak istotne jak to aby w danym momencie posiadać aparat który pozwoli nam zarejestrować daną scenę. Spacer fotograficzny, który oprzemy na dwóch światłach fotograficznych czyli świetle zastanym oraz świetle błyskowych to co uznamy za spacer fotograficzny to tło które znajdziemy dla naszej baletnicy. W zależności od tego jaki wybierzemy kąt fotografowania, jak ustawimy modelkę oraz od atrakcyjności tła zależeć będzie nasze ostateczne zdjęcie. Czy spacer musi polegać na ilości przebytych kilometrów czy na właściwym odnalezieniu w interesującej nas przestrzeni. Tym oraz niezbędnymi szczegółami do zbudowania naszego obrazu zajmiemy się w trakcie spaceru fotograficznego który odbywał będzie się w ramach festiwalu Fotoforma. 

Portret dziecięcy

 • Prowadzenie: Maja Kupidura
 • Kiedy: 13 października, godz. 14.30-16.30
 • Cena: 49 zł (kup bilet)

Maja Kupidura zabierze Was na spacerek fotograficzny, podczas którego, pod jej okiem będziecie mogli wykonać portrety dziecięce. Służyć Wam będzie radą odnośnie ustawień aparatu oraz kadrowania zdjęć. Pozowały nam będą dwie dziewczynki, a sesję wykonamy w pobliskim parku. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia swojego portfolio, a także do spróbowania swoich sił w portrecie dziecięcym, jeśli do tej pory ten temat był Wam obcy.

Pełną ofertę warsztatów znajdziecie tutaj.

Wystawy i miejsce networkingu

Podczas trwania festiwalu, w przestrzeniach Stadioniu Narodowego eksponowane będą także 4 wystawy. Zobaczy na nich prace Agaty Serge, Doroty Szulc, laureatów Konkursu na Fotografię Jazzową im. Marka Karewicza i zdjęcia ambasadorów Sony

W końcu, Festiwal Fotoforma to również świetna okazja do poznania innych pasjonatów fotografii, takich jak Wy. Dla odwiedzających przygotowane zostaną sekcje Gastro i Chillout, gdzie w przerwie pomiędzy wykładami i buszowaniem w strefie sprzętowej będzie można się posilić, zrelaksować na wygodnych sofach i wymienić doświadczeniem z innymi uczestnikami wydarzenia. 

Kiedy i gdzie?

Festiwal Fotoforma odbędzie się w dniach 12-13 października 2023 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wykłady i warsztaty będą odbywać się w godzinach 9.30-18.30. Strefa sprzętowa czynna w godzinach 9.00-18.00.

Bilet wstępu na festiwal kosztuje 39 zł za dwa dni. Obejmuje wstęp na wykłady, strefę wystawienniczą i bezpłatny parking wokół stadionu. Warsztaty i fotospacery płatne dodatkowo. Bilety dostępne do kupienia tutaj.

Wejście na wydarzenie odbywa się bramą numer 1 (od Al. Zielenieckiej).

Szczegółowe informacje dojazdowe na stronie festiwalfotoforma.pl.

Fotoforma - o organizatorze

Sklep, w którym pracują tacy sami pasjonaci fotografowania i filmowania jak Ty. Prowadzi sprzedaż online na Fotoforma.pl oraz w dwóch sklepach stacjonarnych: w Warszawie i we Wrocławiu. Firma prowadzi działalność od 2002 roku. Fotoforma jest autoryzowanym partnerem wszystkich wiodących na rynku producentów sprzętu foto-video. Służy profesjonalnym wsparciem zarówno dla zawodowców jak i amatorów. Prowadzi również skup produktów używanych, wypożyczalnię sprzętu foto-video oraz fotolab.

Ale sprzedaż to nie wszystko. Właściciele starają się także  rozwijać pasję i umiejętności fotografów i filmowców poprzez organizację licznych warsztatów, szkoleń, spotkań autorskich, dni otwartych czy udział w imprezach branżowych na terenie całego kraju, czego najnowszym przykładem jest właśnie Festiwal Fotoforma.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie festiwalfotoforma.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)