Już dziś spotkanie z Wojciechem Plewińskim i premiera pierwszej książki WJF

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Grudzień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Dziś ostatnie spotkanie z 12. edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografii. Ze słuchaczami porozmawia jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, Wojciech Plewiński. Start o godz. 18:00.

"Okładki, sceny i portret, czyli sześć dekad z fotografią” to tytuł ostatniego spotkania z tegorocznej odsłony cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, na którym zainteresowani będą mogli poznać bliżej postać wybitnego polskiego fotografa, Wojciecha Plewińskiego.

Czym dziś zajmuje się Wojciech Plewiński?

„Podczas spotkania poznamy fascynujące losy fotografa, począwszy od pierwszych dwóch filmów naświetlonych podczas spływu kajakowego w latach 50. XX. Będziemy towarzyszyć Plewińskiemu-portreciście, poszukującemu interesujących twarzy na okładki "Przekroju" i uwieczniającemu przedstawicieli świata kultury; Plewińskiemu-fotografowi teatralnemu, dokumentującemu spektakle najwybitniejszych polskich reżyserów; wreszcie Plewińskiemu-szeryfowi, biorącemu udział w Kobyle Gródek Story wraz z zaprzyjaźnionymi fotografami - Wacławem Nowakiem i Zbigniewem Łagockim. Zajrzymy także do gabinetu fotografa, by dowiedzieć się nad czym pracuje dziś, ponad sześć dekad od swojego debiutu” - zachęcaja organizatorzy.

fot. Wojciech Plewiński, lata 60. XX wieku

Plewiński rozpoczynał swoje życie zawodowe jako architekt i to właśnie architektura skierowała jego uwagę na fotografię, której poświęcił następnie całą swoją aktywność twórczą. Specjalizuje się przede wszystkim w portrecie i fotografii teatralnej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom uzyskał w 1953 roku. Wieloletni współpracownik krakowskiego magazynu "Przekrój". Przez lata pracował z różnymi teatrami dokumentując spektakle i portretując ich twórców. Najdłużej związany był z Teatrem Starym w Krakowie. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia 2019 roku, o godzinie 18:00 w barze Studio, przy ul. Plac Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie. Wstęp wolny.

Bezpośrednio po spotkaniu odbędzie się premiera książki “Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 1” - pierwszej publikacji podsumowującej część dotychczasowych spotkań w formie pisemnej, której przez lat domagali się słuchacze.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Powiązane artykuły