Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

„Garry Winogrand: Sfotografować da się wszystko” - poznaj historię legendy amerykańskiej streeta

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Niekwestionowany mistrz fotografii ulicznej i dokumentalnej - wejdź w świat Garry'ego Winogranda, „poety z Bronxu“, którego zdjęcia są „kluczem do zrozumienia Nowego Jorku lat 60. i 70.“. Pokaz dokumentu o fotografie już dziś (8 sierpnia) w Warszawie.

Kino Letnie WJF to cykl pokazów skierowany do miłośników fotografii, który jest częścią projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. W ramach piątej edycji zostały już pokazane dwa filmy: „Wojna Restrepo“ Tim Hetherington i Sebastian Junger oraz „Zniszcz mu aparat“ Leona Gasta. Zaś już w najbliższy czwartek będziemy mogli poznać życie i twórczość Garry'ego Winogranda - artysty, który definiował fotografię uliczną w latach 60. i 70. XX wieku.

- Garry Winogrand; nazwisko amerykańskiego twórcy, uznawanego za niekwestionowanego mistrza fotografii ulicznej i dokumentalnej,­ jest kluczem otwierającym drzwi do Nowego Jorku lat 60. i 70. Film Sashy Waters Freyer daje okazję do spojrzenia na sylwetkę fotografa z nowej perspektywy. Po raz pierwszy stykamy się z kadrami, których autor nigdy nie wywołał. Idąc tropem zdjęć, mamy możliwość poznać zarówno Winogranda-artystę, jak i Winogranda-człowieka. Dlaczego to fotografia „poety z Bronxu” stała się wzorcem opowiadania o otaczającym świecie poprzez obraz? Przekonajmy się - zaznaczają organizatorzy.

 

Winogrand, który fotografował od lat 60. do lat 80. XX wieku to z pewnością jeden z najbardziej płodnych fotografów ulicznych w historii. Szacuje się, że w swojej karierze wykonał ponad milion fotografii, duża część jego późniejszego dorobku nigdy nie została jednak przez niego wywołana i wyedytowana. Po nagłej śmierci w 1984 roku pozostawił po sobie około 2500 niewywołanych rolek filmu i około 10 tys. rolek, z których zdjęcia nigdy nie wyszły poza etap odbitki stykowej. Teraz nigdy nie publikowane dotąd zdjęcia oraz filmy nagrywane przez fotografa na taśmie 8 mm będziemy mieli okazję zobaczyć w filmie „Garry Wunogrand: All Things Are Photographable”, autorstwa doświadczonej dokumentalistki Sashy Waters Freyer.

Gdzie i kiedy?

Pokaz filmu odbędzie się 8 sierpnia (czwartek) o godzinie 21:30 na Placu Defilad w Warszawie. Wstęp wolny. Będzie to trzecia projekcja w ramach Kina Letniego WJF. W planach jest jeszcze prezentacja filmu „Człowiek, który widział za dużo" w reżyserii Trisha Ziff (21 sierpnia, godzina 21.30). Po więcej informacji odsyłamy na stronę wszyscyjestesmyfotografami.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0