Wydarzenia
Manfrotto, Exascend i Benro - skorzystaj z atrakcyjnych promocji na statywy i karty pamięci
Fotografie mistrza polskiego krajobrazu powracają wraz kolejną wystawą. Tym razem zdjęcia Pawła Pierścińskiego stają się częścią opowieści o zmianach zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości.
Jak zmieniała się otaczająca nas przestrzeń wraz z przemianami społecznymi i ekonomicznymi? Odpowiedź na to pytanie próbuje zaoferować nam wystawa 3 x Transformacja, która właśnie wystartowała w kieleckim Instytucie Dizajnu. Jednym z trzonów ekspozycji są fotografie Pawła Pierścińskiego, jednego z najważniejszych polskich fotografów krajobrazowych.
Pierściński rzeczywistość wokół siebie rejestruje odkąd ma 14 lat. W ciemni uczy się rzemiosła. Podejmuje wyzwania techniczne. Ważny jest dla niego temat. Uprawia pejzaż - klasyczny gatunek obrazowania w sztuce. Na wystawach i w wydawnictwach pyta o dziedzictwo, rdzenność, rodzimość i o współczesność: zmianę i jej tempo, transformację krajobrazu jako proces zmiany organizacji społecznej. Choć z czasem dostrzega niepokojące skutki kolonizacji środowiska naturalnego, przez większą część interesują go - funkcjonujące trochę obok siebie - krajobraz naturalny oraz krajobraz epoki industrializacji i urbanizacji.
fot. Paweł Pierściński, z ekspozycji "Mity Postępu"
Współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu opowiada o ziemi, z którą jest związany. Jego sentymenty, umocowany w historii sztuki warsztat i nieustanna praca składają się na wyjątkowo ciekawą postawę i spójne dzieło. Wystawa jest opowieścią o artyście i jego poszukiwaniach w czasach planowej wizji wzrostu gospodarczego z jego mitami prowadzącymi do kapitalistycznej pułapki, wpisaną we współczesny nam sposób rozpatrywania świata - w duchu ekokrytycznym, czyli stawiającym na świadomości miejsca i środowiska oraz polityk jego zamieszkiwania.
Na wystawie Mity Postępu. Fotografia Pawła Pierścińskiego będziemy mieli okazję zobaczyć, jakim przekształceniom ulegały świętokrzyski krajobraz, wieś i miasta. Oko inżyniera sprawnie kadrowało geometryczny krajobraz Ponidzia, detale Puszczy Jodłowej, wnętrza zakładów przemysłowych dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, dokumentując zmieniającą się rzeczywistość w industrializującej i urbanizującej się Polsce.
Opracowane na bardzo wysokim poziomie technicznym odbitki pokazywane były na licznych wystawach, a do albumów i na pocztówki trafiały najbardziej rozpoznawalne kadry. Stopniowo kolory opowieści o stachanowskiej pracy i wierze w postęp zbladły, a ta stała się historią o eksploatacji i wyczerpaniu.
Ekspozycja prezentowana jest w lewej nawie Galerii Głównej ID, która została pomalowana na jodłowy kolor - intrygujący i nawiązujący do świętokrzyskiej puszczy, krajobrazu silnie obecnego w fotografii Pierścińskiego. Dodatkowym komentarzem do wystawy będą fragmenty filmów dokumentalnych i kronik z burzliwego okresu przemian przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Ekspozycja “Mity Postępu. Fotografia Pawła Pierścińskiego” dostępna jest dla zwiedzających do 13 sierpnia 2019 roku w Instytucie Dizajnu w Kielcach, przy ul. Zamkowej 3.
Kuratorka: Ewa Tatar
Współpraca: Kacper Kępiński
Produkcja: Dominika Janicka
Opracowanie graficzne: Katarzyna Nestorowicz
Więcej informacji znajdziecie pod adresem idkielce.pl.