Spotkanie z Pawłem Pierścińskim w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Październik 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Grupa fotograficzna Fotobzik wraz z mecenasem spotkania Akademią Nikona i Szerokim Kadrem serdecznie zapraszają na spotkanie z twórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Pawłem Pierścińskim, które odbędzie się 24 października o godz. 18:00 w Kompany w Krakowie.
fot. Paweł Pierściński

Paweł PIerściński. Urodzony w 1938 roku w Kielcach fotografuje od 1952 roku, jest autorem ponad 200 wystaw indywidualnych w Polsce, wydał kilkanaście albumów autorskich. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m

m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Dzieło sztuki fotograficznej powinno być jak kobieta: piękne, mądre i interesujące - twierdzi krytyk i teoretyk fotografii, honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pierściński jest mentorem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu (od 1955 roku). Założeniem działań fotograficznych tej grupy była dokumentacja unikalnego kieleckiego krajobrazu, w którym pejzaż najstarszych gór w Polsce (Góry Świętokrzyskie) miesza się z ingerencją człowieka.

Wypracował normę estetycznego patrzenia i fotografowania pejzażu rolniczego jako struktury matematyczno-geometrycznej złożonej z niewielkich form poletek zawieszonych w przestrzeni krajobrazu tworzących charakterystyczną szachownicę, z wyraźnym rysunkiem miedz i urozmaiconymi strukturami upraw.

Fotografie Pawła Pierścińskiego były wielokrotnie publikowane w almanachach światowej fotografii (np. "Photography Year Book", "Photographis", "Fotojahrbuch International", "Almanach FIAP") oraz w fachowej prasie fotograficznej w wielu krajach. Opublikował również ponad 500 tekstów, opracowań krytycznych oraz recenzji i wstępów do katalogów wystaw. W roku 2004 ukazała się antologia tekstów autorskich opublikowanych w latach 1975-2004 pt. "Czas krajobrazu". Prace artysty można znaleźć w kolekcjach prywatnych oraz zbiorach muzealnych wielu krajów np. we Francuskim Muzeum Fotografii w Bievres, w Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie, a także w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Spotkanie z Pawłem Pierścińskim
Termin: 24.10.2012, godz. 18:00

Kompany
ul. Berka Joselewicza 21
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły