Zobacz 100 wyjątkowych zdjęć Pawła Pierścińskiego, mistrza polskiego krajobrazu

0

Autor: Redakcja Fotopolis

31 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Takiej wystawy nie można przegapić! Już 8 lutego w przestrzeniach Galerii Górnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie zaprezentowana ekspozycja promująca bogaty dorobek mistrza polskiej fotografii krajobrazowej, Pawła Pierścińskiego.

Na nadchodzącej wystawie Biuro Wystaw Artystycznych zaprezentuje sto fotografii Pawła Pierścińskiego z liczącej kilkaset prac kolekcji należącej do tej instytucji. Aby nie niszczyć oryginałów, zdjęcia Pierścińskiego przeniesiono na nośnik cyfrowy i wydrukowano. Dla porównania widzowie zobaczą też kilka oprawionych oryginalnych odbitek analogowych.

fot. Paweł Pierściński, Zbocze Klonówki, izohelia, 1962

fot. Paweł Pierściński, Wykrot Jodły 2, brom,1964

fot. Paweł Pierściński, Gołoborze na Łysej Górze, brom, 1967

Biuro Wystaw Artystycznych zorganizowało wystawę specjalnie do celów promocji twórczości Pawła Pierścińskiego, Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz swoich zbiorów fotografii. Będzie prezentować ją w galeriach w kraju i za granicą. Różnorodna jest także sama tematyka prezentowanych fotografii - od najsłynniejszych, ikonicznych zdjęć krajobrazu, poprzez zdjęcia przemysłowe, po fotokolaże i abstrakcje.

- Wystawę można pokazywać w całości lub prezentować osobno poszczególne jej tematy: krajobraz, przemysł czy kolaż - powiedziała dyrektorka BWA w Kielcach, Stanisława Zacharko-Łagowska. - We wrześniu wystawę zobaczą mieszkańcy Kaliningradu, chciałabym ją również pokazać w Winnicy na Ukrainie. Zainteresowani są nią także Włosi - dodała.

fot. Paweł Pierściński, Sinusoida, 1956

fot. Paweł Pierściński, W matni (fragment zestawu), brom, 1969

fot. Paweł Pierściński, Grodzisko w Stradowie, izohelia, 1976

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego odbędzie się już 8 lutego o godzinie 18:00 w Galerii Górnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wystawa będzie prezentowana jedynie przez tydzień do 15 lutego. Jej współorganizatorem jest Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Ważnym elementem promocji twórczości mistrza krajobrazu jest album „Paweł Pierściński. Fotografia”, który ukazał się nakładem BWA w grudniu 2018 roku. Po więcej informacji odsyłamy na stronę BWA.

Paweł Pierściński (25.05.1938-22.05.2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy – 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i zagranicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę „Gloria Artis” oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie.

zdjęcie główne: fot. Paweł Pierściński, Słońce fotograficzne, brom,1968

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie...
0
0
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
Rusza 8. edycja konkursu „Pokaż się”, którego laureat będzie miał szansę zaprezentowania swojej wystawy podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu...
0
0
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1
Powiązane artykuły