Paweł Pierściński i Marcin Rząsa w Pop Up Gallery

Autor: Maciej Luśtyk

8 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W trzeciej edycji projektu Pop Up Gallery, na wystawie pod tytułem “Horyzont” zostaną zaprezentowane zdjęcia Pawła Pierścińskiego oraz rzeźby Marcina Rząsy. Ekspozycję będziemy mogli oglądać w dniach 12-14 czerwca 2015 roku w warszawskim Studiu Bank.

Pop Up Gallery to formuła wystawiennicza zapoczątkowana w 2014 roku przez Barbarę Elżanowską – Rutherford (101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej) oraz Szymona Kobusińskiego (Studio Bank). Koncepcja zakłada organizację krótkich wystaw połączonych z możliwością kupna prezentowanych prac. Prezentacji fotografii towarzyszą pokazy form przestrzennych autorstwa zarówno uznanych twórców, jak i obiecujących debiutantów. Podczas pierwszej edycji Pop Up Gallery mogliśmy oglądać prace fotografa Tomka Sikory i Mateusza Sikory, rzeźbiarza. Druga edycja, która odbyła się w kwietniu bieżącego roku prezentowała prace Tomasza Tomaszewskiego i Krystyny Nowakowskiej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Bieżąca, trzecia edycja projektu Pop Up Gallery będzie skupiać fotograficzne pejzaże Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy na ekspozycji pod tytułem “Horyzont”. Oprócz wystawy organizatorzy przewidzieli serię wydarzeń towarzyszących, między innymi spotkanie z adwokatem odnośnie zarządzania prawami autorskimi i warsztaty fotograficzne dla dzieci.

Sylwetki autorów:

Paweł Pierściński - Fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu (kierunku artystycznego preferującego szerokie i proste spojrzenie na krajobraz, analizę jego struktury). Absolwent Politechniki Warszawskiej (1962 r.). Fotografią za-interesował się na początku lat 50. XX w. Od 1967 r. wykonuje wolny zawód artysty fotografika. Członek ZPAF, założyciel i twórca Okręgu Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Marcin Rząsa - Polski artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy. W latach 1980– 1985 uczył się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studia rozpoczął w 1985 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuował studia w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994-1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni J. ankovica. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żoną Magdą Ciszewską-Rząsą prowadzi Galerię Antoniego Rząsy. Od czasu ukończenia studiów swoje prace pokazywał m.in w Instytutach Polskich: w Berlinie, Bratysławie i Rzymie, a także w BWA w Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gor- licach, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w prywatnych galeriach w Zakopanem, Warszawie, Krakowie, Berlinie, Szydłowcu, Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy). Uczestniczył w plenerach artystycznych w Taylla (Węgry), Cap Arco- na (Niemcy), Zakopanem i Gorlicach. Jest autorem statuetek przyznawanych autorom filmów na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 12-14 czerwca 2015 w godzinach 11:00-19:00 (piątek), 10:00-19:00 (sobota) i 11:00-17:00 (sobota) w Studiu Bank przy ul. Daniłowiczowskiej 18b w Warszawie. Poniżej prezentujemy listę wspomnianych wyżej wydarzeń towarzyszących:

  • 12.06.2015 godz.12:00 spotkanie z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą
  • 13.06.2015 godz. 10:00  spotkanie z adwokatem dr Krzysztofem Wąsowskim, specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego, tematem spotkania będzie zarządzanie prawami autorskimi. Liczba miejsc ograniczona, prosimy o zapisy: galeria@101projekt.pl
  • 14.06.2015  warsztaty fotograficzne dla dzieci poprowadzi Ryszard Żuchowski. Liczba miejsc ograniczona, prosimy o zapisy: anna.sobolewska@studiobank.pl

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące wstęp jest bezpłatny

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
6
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Aleksandrą Szmigiel w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie fotografka sportowa Aleksandra Szmigiel. Start 17 czerwca o 18:00.
6
Powiązane artykuły