Prace Tomka i Mateusza Sikorów na inauguracji Pop Up Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Listopad 2014
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografie Tomka Sikory oraz rzeźby Mateusza Sikory zostaną zaprezentowane podczas pierwszego wydarzenia organizowanego w ramach projektu Pop Up Gallery. Wystawę "Nostalgia/Odwilż" będzie można zobaczyć w warszawskim Studio Bank w dniach 14-16 listopada.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Pop Up Gallery rozpoczyna swoją działalność wystawą reprezentantów dwóch generacji: fotografa Tomka Sikory (ojciec, rocznik 1948) i Mateusza Sikory (syn, rocznik 1971), rzeźbiarza. Twórcy wywodzą się z rodziny kultywującej tradycje artystyczne od kilku pokoleń, ale tworzą jako odrębne indywidualności. W odmienny sposób, w różnych mediach zapisują nurtujące ich problemy artystyczne.

W zabytkowej przestrzeni Studia Bank zobaczymy melancholijne fotografie polskich pejzaży, tworzone w duchu międzywojennego piktorializmu. W pracach pojawiają się charakterystyczne postaci znane z cyklu “Nostalgia”. Sentymentalne fotografie Tomka Sikory zestawione zostaną ze skubizowanymi, szorstkimi i zarazem ekspresyjnymi figuratywnymi rzeźbami Mateusza, uwiecznionymi w serii "Odwilż". Prace pokazywane podczas wystawy będzie można kupić.

Pop Up Gallery jest koncepcją wypracowaną wspólnie przez Barbarę Elżanowską - Rutherford (101 Projekt) oraz Szymona Kobusińskiego (Studio Bank). To formuła wystawiennicza zakładająca organizację cyklu krótkich wystaw połączonych ze sprzedażą prezentowanych obiektów. Co dwa miesiące pokazywane będą prace obrazujące interesujące zjawiska sztuki współczesnej. Projekt zakłada prezentowanie zestawienia prac dwuwymiarowych (malarstwo /grafika / rysunek / fotografia) z formami przestrzennymi (rzeźba /instalacja /nowe media). Zapraszani będą zarówno uznani twórcy, jak i uzdolnieni debiutanci.

Organizatorzy: Galeria 101 Projekt oraz Studio Bank.

Mecenas: Kancelaria Elżanowski, Cherka & Wąsowski

Tomek Sikora (ur. 1948) jest uznanym fotografem, twórcą plakatów teatralnych 
i filmowych oraz ilustracji książkowych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Europie, Azji, USA i Australii oraz 65 wydawnictw autorskich. Zajmuje się fotografią artystyczną i  komercyjną. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie uznany za fotografa reklamowego roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych, m.in. dla Hoteli Sheraton, Hoteli Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok, Sony oraz projektów dla gigantów świata mody jak Giorgio Armani, Yohji Yamamoto, czy Prada. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

www.tomeksikora.eu

Mateusz Sikora (ur. 1971) jest absolwentem wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych 
w Melbourne w Australii. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Melbourne oraz kilkakrotnie w Warszawie. Uczestniczył w kilkudziesięciu prezentacjach zbiorowych m.in. w: Australii, Niemczech, Belgii, Holandii, we Francji i Polsce. Laureat Złotego Medalu “Wczoraj i dziś” (Galeria ZAR, 2003) oraz nagród The VCA Encouragement Award (Melbourne, 1993) i The Friends of the VCA Encouragement Award (Melbourne, 1992). Pracuje w Krakowie i Warszawie.

Syn fotografa Tomasza Sikory, wnuk malarki Joanny Koreckiej-Sikory i Stanisława Sikory, rzeźbiarza.

www.mateuszsikora.com

Tomek Sikora i Mateusz Sikora "Nostalgia/Odwilż"
Termin: 14-15 listopada 2014, godz. 11-19
16 listopada 2014, godz. 11-16

Studio Bank
ul. Daniłowiczowska 18b
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze 2021 - rusza kolejna edycja konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego
Pamięć „W” kadrze 2021 - rusza kolejna edycja konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego
Startuje doroczny konkurs fotograficzny związany z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem konkursu jest uchwycenie ich w jak najbardziej atrakcyjny sposób....
4
#Patrzinaczej - ruszyły zapisy na wyjątkowy FOTOspacer i warsztaty z Przemkiem Chudkiewiczem
#Patrzinaczej - ruszyły zapisy na wyjątkowy FOTOspacer i warsztaty z Przemkiem Chudkiewiczem
Jak w codziennym pędzie nauczyć się patrzeć inaczej? Tego i wiele więcej dowiesz się podczas wakacyjnych fotospacerów i warsztatów z Przemkiem Chudkiewiczem. Na mapie...
41
Skorzystaj z letnich promocji na produkty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Skorzystaj z letnich promocji na produkty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Zebraliśmy dla Was letnie promocje na sprzęt fotograficzny marki Canon w sklepie Fotoforma.pl. W okresie wakacyjnym taniej kupicie korpusy, obiektywy i drukarki. Ofert jest wiele, warto przejrzeć...
33
Powiązane artykuły