Jak zmieścić ludzkość w kostce cukru? Nowa wystawa Borysa Makarego od piątku we Wrocławiu

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Lipiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

“Człowiek jest częścią Wszechświata, ale w jego skali i swojej kruchości jest jedynie kawałkiem węgla w odmętach nieznanego.” - tymi słowami Borys Makary zachęca nas do odbycia podróży wewnątrz nas samych. Wernisaż nowej wystawy artysty już w piątek w galerii Foto-Gen.

Projekt “2460376” jest próbą zagłębienia się w materię, ukazaniem bytu ludzkiego jako części uniwersum, jako jego małego, ale nierozerwalnego elementu. Zagłębiam się w budulec Wszechświata, który jest jednocześnie budulcem człowieka. Można powiedzieć, że „dekonstruuję” materię, z jednej strony ją dokumentując, a z drugiej konfrontując ją z nieskończonym, nieodgadnionym i zagadkowym Wszechświatem i po części nami samymi. Zderzam obiekty naturalistyczne ze zdjęciami z mikroskopu elektronowego - jest to połączenie abstrakcyjnego obrazu niewidocznego dla człowieka z brutalną rzeczywistością. Fotografowałem materię organiczną i nieorganiczną w różnej postaci, np. węgiel, wapń, bizmut, czyli elementy stanowiące budulec świata i jakiejkolwiek formy życia. Pokazałem materię w skali makro jako abstrakcyjne obrazy, równocześnie łącząc je z projekcją audio, wideo oraz instalacjami.

fot. Borys Makary, Ząb, z projektu "2460376"

Pierwszym elementem pracy jest symboliczna instalacja o tytule „Esencja ludzkości”. Gdyby zlikwidować próżnię pomiędzy atomami, które tworzą ciała wszystkich ludzi, to tę materię można by było zamknąć w bryle wielkości kostki cukru. W projekcie stworzyłem na podstawie obliczeń matematycznych kostkę węgla, która w swojej objętości zawiera całą ludzkość. Sześcian jest zrobiony z węgla, gdyż życie istnieje na fundamencie zbudowanym z tego pierwiastka, jest jego symbolem. Kolejnymi elementami są instalacje audio i wideo, które mają być niejako wejściem w głąb materii, wszechświata. Zadaniem ich jest oddziaływanie na odbiorcę tak, jak świat oddziałuje na nasze zmysły. Odbieramy i rejestrujemy go poprzez nie i tak też, w sposób kompletny chciałem przekazać widzowi moją ideę.

fot. Borys Makary, Algi, z projektu "2460376"

Zadaniem pracy jest to, co jest jedną z funkcji sztuki - pokazanie tego, co niewidoczne, a równocześnie zobrazowanie, udokumentowanie, skonfrontowanie odbiorcy z jego własnym „ja”, w relacji z niezbadanym absolutem. Jednocześnie praca pokazuje nowe oblicze bytów nam znanych, których proste formy nabierają nowego wymiaru, wieloznaczności i abstrakcji. Praca jest na pograniczu sztuki i nauki, która jest tu traktowana symbolicznie. W pracy nie chodziło o dokumentację naukową, ale o jej artystyczną interpretację. Praca nie ma wywołać wstrząsu, a raczej refleksję. Ciało jest częścią Wszechświata, jest zbudowane z tej samej materii, jest materią i tak, jak on, w swej kruchości przeminie. Sam proces twórczy pokazuje nietrwałość materii. Próbki w procesie fotografowania były niszczone, co w moim przekonaniu potwierdza bliski mi pogląd, że fotografia jest uśmiercaniem.

2460,376 mm3 - objętość sześcianu węgla o boku 1,35 cm.

Tekst: Borys Makary

Sylwetka autora

Borys Makary (ur. 1977) - Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Do swoich działań wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje. Coraz częściej sięga też po video. Obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którego promotorem był prof. Grzegorz Przyborek.  Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotografii mody uczył się u Milesa Aldridge’a oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m. in. na indywidualnej wystawie w paryskiej galerii Claude-Samuel, oraz na wystawie zbiorowej FOTOFEVER w Musee du Louvre oraz galerii NUE. Pokazywał również prace na indywidualnej wystawie w La Maison de la Photographie w Lille oraz zbiorowej wystawie w Lille Grand Palais. Uczestniczył w festiwalach WeArt w Barcelonie oraz Photo Independent w Los Angeles. Od 2012 roku otrzymał liczne nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych w USA i w Europie, w tym medale na Prix de la Photographie Paris - zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Publikował na łamach wielu magazynów fotograficznych, w tym “Secret Behaviour” czy “contra doc!”.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 5 lipca 2019 roku, o godzinie 18:00 w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy placu bpa Nankiera 8. Wernisaż wystawy uświetni występ muzyczny Maćka Przestalskiego - dziennikarza Radia RAM i Radia Wrocław Kultura, zajmującego się między innymi muzyką i sztukami wizualnymi. Na piątkowy wieczór przygotuje dla Państwa intrygującą mieszankę ambientu, dubu i muzyki elektronicznej.

Zdjęcia będzie można oglądać do 2 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Bilety: 4 zł (normalny), 2 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem okis.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)