Erik Kessels: „Musimy przezwyciężyć naszą potrzebę unikania porażek“

0
Redakcja Fotopolis
10 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Spotkaj się z Erikiem Kesselsem - wybitnym holenderskim artystą - i porozmawiaj o „ odwadze popełniania błędów w fotografii“, która jego zdaniem jest potrzebna, by odkryć coś nowego. Start już dziś (10 czerwca) o 18:00 w warszawskiej Zachęcie.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.

fot. Flash face z książki Erika Kesselsa „Failed It! (Ale wtopa!)”

Ale wtopa, czyli o odwadze popełniania błędów w fotografii

Gościem dzisiejszego spotkania będzie Erik Kessels - holenderski artysta, projektant i kurator. Obecnie żyjemy w czasach, w których większość używanych przez nas narzędzi jest bliska doskonałości. Nasze komputery, telefony, aplikacje i systemy nawigacyjne nie popełniają błędów.

Jak sam twierdzi, doskonałość nie jest dobrym punktem wyjścia do tworzenia nowych dzieł, więc czasami warto iść świadomie w kierunku porażki i błędu, by odkryć coś nowego. Społeczeństwo uczy nas unikania potknięć, ale ludziom kreatywnym są one niezbędne.

Kessels opowie o swojej książce „Failed It! (Ale wtopa!)”, czyli o tym, jak błędy go inspirują i jak korzysta z nich we własnej pracy. - Jeśli chcemy robić to, co kochamy, tworzyć, musimy przezwyciężyć naszą potrzebę unikania porażek - podkreśla.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie z Erikiem Kesselsem odbędzie się dziś, 10 czerwca o godzinie 18:00 w warszawskiej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jest to przedostatnie spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami VOL 11. Finałowe zaplanowano na 17 czerwca. Gościem będzie Michał Szlaga, który opowie o fotografii okresu transformacji. Po więcej informacji odsyłamy na stronę wszyscyjestesmyfotografami.pl.

fot. Joachim Schmid

Erik Kessels - od 1996 roku partner kreatywny międzynarodowej agencji komunikacyjnej KesselsKramer. Jako artysta i kurator fotografii opublikował ponad 60 książek o swoich „przywłaszczonych” zdjęciach. Redaktor alternatywnego czasopisma fotograficznego „Useful Photography” i autor międzynarodowego bestsellera „Failed It! (Ale wtopa!)”. Wykładał na licznych uniwersytetach, w tym w Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie, ECAL w Lozannie i Amsterdam Academy of Architecture. Współorganizował wystawę na festiwalu Rencontres w Arles „From Here On” z Martinem Parrem, Joachimem Schmidem, Clémentem Chéroux i Joanem Fontcubertą. Jako artysta Kessels jest autorem wystaw, m.in. „Loving Your Pictures”, „Mother Nature”, „24HRS in Photos”, „Album Beauty”, „Unfinished Father and GroupShow”. W 2010 roku nagrodzony Amsterdam Prize of the Arts, a w 2016 roku nominowany do nagrody Deutsche Börse Photography Prize. W roku 2017 jego wystawa retrospektywna była pokazywana w Turynie, Düsseldorfie i MOMA w Nowym Jorku. Został nazwany „wizualnym czarodziejem” przez „Time Magazine” i „nowoczesnym antropologiem” przez „Voque’a (Italia)”.

zdjęcia i informacja: materiały producenta

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
7
0