Już jutro poznamy zwycięzców Grand Press Photo 2019 - największego polskiego konkursu fotografii prasowej

0
Redakcja Fotopolis
15 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Nazwiska zwycięzców poznamy już 16 maja.

W czwartek 16 maja br. poznamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2019. Gala finałowa rozpocznie się o godz. 20.00 w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Gościem specjalnym będzie Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures) - norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Do niego, jako przewodniczącego jury, należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć.

Espen Rasmussen ma 43 lata, od 10 lat pracuje jako fotoedytor weekendowego magazynu „VG Helg” największej norweskiej gazety „VG”. Jednocześnie realizuje własne projekty fotograficzne. Zdobył wiele laurów na największych konkursach fotograficznych - m.in. trzy nagrody w World Press Photo, kilka nagród w Pictures of the Year international (POYi) oraz 44 nagrody w Norwegian Picture of the Year.

 

Oprócz niego w jury zasiadali: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu) i Andrzej Zygmuntowicz.

Najlepsze zdjęcia

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. To nieco mniejsza liczba niż wybrano na posiedzeniu preselekcyjnym - po sprawdzeniu nominowanych zdjęć z ich plikami wyjściowymi okazało się, że w niektórych dokonano obróbki wykraczającej poza dopuszczaną regulaminem. Decyzją jury te zdjęcia zostały zdyskwalifikowane.

Wśród zdjęć pojedynczych nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie fotoreportaży nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka.

Partnerem kategorii Ludzie jest firma Sanofi, partnerem kategorii Kultura i rozrywka - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partner kategorii Życie Codzienne, firma Provident Polska, przyzna autorowi wybranego zdjęcia z tej kategorii własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Spośród wszystkich prac finałowych swoją nagrodę - Mecenasa Konkursu - przyzna Fujifilm. Będzie to aparat fotograficzny Fujifilm X-T3 z obiektywem Fujinon XF 18-55. Natomiast główna nagroda Grand Press Photo zostaje przyznana za Zdjęcie Roku. Jego autor otrzyma 10 tys. zł.

Young Poland

W tym roku po raz drugi w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland - mogli w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w Grand Press Photo. Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii musiały reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną.

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. W obu grupach zostaną przyznane Nagroda Główna i Wyróżnienie. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyzna laureatom Nagród Głównych aparat fotograficzny Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Photo Book 2019

Obrady jury konkursu Photo Book 2019

W piątej edycji konkursu Photo Book oceniano książki fotograficzne, które zostały wydane po raz pierwszy w 2018 roku. W tej kategorii główna nagroda to Photo Book of The Year 2018. Do konkursu zgłoszono 18 książek. Oceniało je jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Anna Sielska, Mateusz Sarełło, Paweł Rubkiewicz. Zwracało uwagę przede wszystkim na poziom fotografii i ich edycję; na spójną, przemyślaną narrację, na projekt graficzny oraz połączenie fotografii i tekstu. Partnerem konkursu Photo Book 2019 jest Antalis Poland.

Obejrzyj transmisję z gali finałowej

Gala finałowa konkursu GPP 2019 rozpocznie się w czwartek 16 maja 2019 roku, o godzinie 20:00 w Reducie Banku Polskiego, przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie.

Transmisja z gali - za którą odpowiada firma Digital Knowledge Village - prowadzona będzie na facebookowych profilach Press i Grand Press Photo oraz na stronie www.grandpressphoto.plPo ogłoszeniu wyników na stronie konkursu zostaną zaprezentowane wszystkie finałowe fotografie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły