Już jutro poznamy zwycięzców Grand Press Photo 2019 - największego polskiego konkursu fotografii prasowej

Już jutro poznamy zwycięzców Grand Press Photo 2019 - największego polskiego konkursu fotografii prasowej

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Nazwiska zwycięzców poznamy już 16 maja.

W czwartek 16 maja br. poznamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2019. Gala finałowa rozpocznie się o godz. 20.00 w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Gościem specjalnym będzie Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures) - norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Do niego, jako przewodniczącego jury, należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć.

Espen Rasmussen ma 43 lata, od 10 lat pracuje jako fotoedytor weekendowego magazynu „VG Helg” największej norweskiej gazety „VG”. Jednocześnie realizuje własne projekty fotograficzne. Zdobył wiele laurów na największych konkursach fotograficznych - m.in. trzy nagrody w World Press Photo, kilka nagród w Pictures of the Year international (POYi) oraz 44 nagrody w Norwegian Picture of the Year.

 

Oprócz niego w jury zasiadali: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu) i Andrzej Zygmuntowicz.

Najlepsze zdjęcia

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. To nieco mniejsza liczba niż wybrano na posiedzeniu preselekcyjnym - po sprawdzeniu nominowanych zdjęć z ich plikami wyjściowymi okazało się, że w niektórych dokonano obróbki wykraczającej poza dopuszczaną regulaminem. Decyzją jury te zdjęcia zostały zdyskwalifikowane.

Wśród zdjęć pojedynczych nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie fotoreportaży nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka.

Partnerem kategorii Ludzie jest firma Sanofi, partnerem kategorii Kultura i rozrywka - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partner kategorii Życie Codzienne, firma Provident Polska, przyzna autorowi wybranego zdjęcia z tej kategorii własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Spośród wszystkich prac finałowych swoją nagrodę - Mecenasa Konkursu - przyzna Fujifilm. Będzie to aparat fotograficzny Fujifilm X-T3 z obiektywem Fujinon XF 18-55. Natomiast główna nagroda Grand Press Photo zostaje przyznana za Zdjęcie Roku. Jego autor otrzyma 10 tys. zł.

Young Poland

W tym roku po raz drugi w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland - mogli w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w Grand Press Photo. Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii musiały reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną.

Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano sześć zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże. W obu grupach zostaną przyznane Nagroda Główna i Wyróżnienie. Partner kategorii - firma Fujifilm - przyzna laureatom Nagród Głównych aparat fotograficzny Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.

Photo Book 2019

Obrady jury konkursu Photo Book 2019

W piątej edycji konkursu Photo Book oceniano książki fotograficzne, które zostały wydane po raz pierwszy w 2018 roku. W tej kategorii główna nagroda to Photo Book of The Year 2018. Do konkursu zgłoszono 18 książek. Oceniało je jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Anna Sielska, Mateusz Sarełło, Paweł Rubkiewicz. Zwracało uwagę przede wszystkim na poziom fotografii i ich edycję; na spójną, przemyślaną narrację, na projekt graficzny oraz połączenie fotografii i tekstu. Partnerem konkursu Photo Book 2019 jest Antalis Poland.

Obejrzyj transmisję z gali finałowej

Gala finałowa konkursu GPP 2019 rozpocznie się w czwartek 16 maja 2019 roku, o godzinie 20:00 w Reducie Banku Polskiego, przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie.

Transmisja z gali - za którą odpowiada firma Digital Knowledge Village - prowadzona będzie na facebookowych profilach Press i Grand Press Photo oraz na stronie www.grandpressphoto.plPo ogłoszeniu wyników na stronie konkursu zostaną zaprezentowane wszystkie finałowe fotografie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4