Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej - spotkanie z Piotrem Wójcikiem w ramach WJF VOL. 11

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jak fotografowanie polityki zmieniło się po 1989 roku? Czy cenzura w świecie mediów jest dalej obecna? Jak wygląda praca współczesnych fotoreporterów relacjonujących wydarzenia polityczne? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na dzisiejszym spotkaniu z Piotrem Wójcikiem.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.

Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej

Gościem dzisiejszego spotkania, organizowanego w ramach 11. odsłony cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, będzie Piotr Wójcik - fotoreporter, dokumentalista, wykładowca na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc. Opowie on znaczeniu fotografii politycznej.

- Jak fotografowanie polityki zmieniło się po 1989 roku i jak wykorzystali to fotoreporterzy oraz wydawcy. Jakie było znaczenie cenzury przed 1989 rokiem i czy możliwe jest, że istnieje ona do dziś, choć w zupełnie innej formie? Przyjrzymy się pracy fotoreporterów od 1989 roku. Omówimy kwestię zaangażowania fotografów w politykę, etyki zawodu, a także dostępności świata polityki. Będzie to też okazja do przyjrzenia się historii fotografii i zwrócenia uwagi na jakość publikowanych zdjęć - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się dzisiaj, 13 maja o godzinie 18:00 w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Placu Defilad, 4 piętro, sala Rudniewa). Wstęp wolny. Spotkanie towarzyszy pokazowi filmu „Ustrzelić mafię”, reż. Kim Longinotto, w ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Warszawa. Pokaz odbędzie się o godzinie 20:15 w Kinotece. Zaraz po nim organizatorzy zapraszają na spotkanie z bohaterką filmu, fotografką Letizii Battaglii i Roberto Timperim. Szczegóły znajdziecie na mdag.pl. Bilety na film są do kupienia na stronie Kinoteki.

Piotr Wójcik - od 1989 roku fotoreporter, w latach 2000-2011 szef działu fotograficznego „Gazety Wyborczej”. Obecnie jako freelancer realizuje wideo reportaże dla „Gazety Wyborczej” i francuskiego portalu informacyjnego Mediapart. Autor fotoreportaży publikowanych w Magazynie „Gazety Wyborczej”. Twórca dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce. Autor książek pt.: „Cyganie z obu stron Karpat”, 2000 i „Polskie Wolności”, 2014. Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Rosji. Laureat nagród dziennikarskich i fotograficznych.

zdjęcie główne: fot. Piotr Wójcik | Fotografia przedstawia Tadeusza Mazowieckiego w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu w 1993 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8