Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej - spotkanie z Piotrem Wójcikiem w ramach WJF VOL. 11

0
Redakcja Fotopolis
13 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Jak fotografowanie polityki zmieniło się po 1989 roku? Czy cenzura w świecie mediów jest dalej obecna? Jak wygląda praca współczesnych fotoreporterów relacjonujących wydarzenia polityczne? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na dzisiejszym spotkaniu z Piotrem Wójcikiem.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to niezwykle popularny cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach cyklu spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Wydarzenia są zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.

Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej

Gościem dzisiejszego spotkania, organizowanego w ramach 11. odsłony cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, będzie Piotr Wójcik - fotoreporter, dokumentalista, wykładowca na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc. Opowie on znaczeniu fotografii politycznej.

- Jak fotografowanie polityki zmieniło się po 1989 roku i jak wykorzystali to fotoreporterzy oraz wydawcy. Jakie było znaczenie cenzury przed 1989 rokiem i czy możliwe jest, że istnieje ona do dziś, choć w zupełnie innej formie? Przyjrzymy się pracy fotoreporterów od 1989 roku. Omówimy kwestię zaangażowania fotografów w politykę, etyki zawodu, a także dostępności świata polityki. Będzie to też okazja do przyjrzenia się historii fotografii i zwrócenia uwagi na jakość publikowanych zdjęć - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się dzisiaj, 13 maja o godzinie 18:00 w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Placu Defilad, 4 piętro, sala Rudniewa). Wstęp wolny. Spotkanie towarzyszy pokazowi filmu „Ustrzelić mafię”, reż. Kim Longinotto, w ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Warszawa. Pokaz odbędzie się o godzinie 20:15 w Kinotece. Zaraz po nim organizatorzy zapraszają na spotkanie z bohaterką filmu, fotografką Letizii Battaglii i Roberto Timperim. Szczegóły znajdziecie na mdag.pl. Bilety na film są do kupienia na stronie Kinoteki.

Piotr Wójcik - od 1989 roku fotoreporter, w latach 2000-2011 szef działu fotograficznego „Gazety Wyborczej”. Obecnie jako freelancer realizuje wideo reportaże dla „Gazety Wyborczej” i francuskiego portalu informacyjnego Mediapart. Autor fotoreportaży publikowanych w Magazynie „Gazety Wyborczej”. Twórca dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce. Autor książek pt.: „Cyganie z obu stron Karpat”, 2000 i „Polskie Wolności”, 2014. Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Rosji. Laureat nagród dziennikarskich i fotograficznych.

zdjęcie główne: fot. Piotr Wójcik | Fotografia przedstawia Tadeusza Mazowieckiego w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu w 1993 roku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
78
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0