Nie żyje Marek Karewicz. Słynny polski fotograf muzyczny miał 80 lat

0
Maciej Luśtyk
23 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Marek Karewicz zasłynął zdjęciami przedstawiającymi scenę jazzową i big-betową czasów PRL-u. Autor ponad 1500 okładek płytowych zmarł 22 czerwca 2018 roku, w wieku 80 lat.

Wieczorem 22 czerwca Jazz Forum poinformowało o śmierci jednego z najznamienitszych polskich fotografów muzycznych, przez lata związanego z rodzimą sceną jazzową i big-beatową, Marka Karewicza.

Z jazzem związany był już od wczesnych lat młodości. Próbował swoich sił w grze na trąbce i kontrabasie. Ukończył warszawski liceum fotograficzne na ul. Spokojnej i studiował na wydziale operatorskim w łódzkiej filmówce. Fotograficzną karierę rozpoczął pod koniec lat 50.

 

W ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej wykonał niemal 2 mln zdjęć. Fotografował miedzy innymi trasy koncertowe Raya Charlesa i Milesa Davisa czy choćby słynny już koncert The Rolling Stones w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w 1967 roku. Ma na swoim koncie zdjęcia do okładek niemal 1500 płyt takich wykonawców jak, Breakout, Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz czy Sława Przybylska.

 

W swojej ponad 50-letniej karierze występował także jako dziennikarz, radiowiec i animator kultury jazzowej. Był jednym z pierwszych członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilku albumów fotograficznych.

Marek Karewicz zmarł w wieku 80 lat. Twórca od długiego czasu zmagał się ze skutkami wylewu. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi fotografa.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
0
0
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły