Nie żyje Marek Karewicz. Słynny polski fotograf muzyczny miał 80 lat

Autor: Maciej Luśtyk

23 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Marek Karewicz zasłynął zdjęciami przedstawiającymi scenę jazzową i big-betową czasów PRL-u. Autor ponad 1500 okładek płytowych zmarł 22 czerwca 2018 roku, w wieku 80 lat.

Wieczorem 22 czerwca Jazz Forum poinformowało o śmierci jednego z najznamienitszych polskich fotografów muzycznych, przez lata związanego z rodzimą sceną jazzową i big-beatową, Marka Karewicza.

Z jazzem związany był już od wczesnych lat młodości. Próbował swoich sił w grze na trąbce i kontrabasie. Ukończył warszawski liceum fotograficzne na ul. Spokojnej i studiował na wydziale operatorskim w łódzkiej filmówce. Fotograficzną karierę rozpoczął pod koniec lat 50.

 

W ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej wykonał niemal 2 mln zdjęć. Fotografował miedzy innymi trasy koncertowe Raya Charlesa i Milesa Davisa czy choćby słynny już koncert The Rolling Stones w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w 1967 roku. Ma na swoim koncie zdjęcia do okładek niemal 1500 płyt takich wykonawców jak, Breakout, Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz czy Sława Przybylska.

 

W swojej ponad 50-letniej karierze występował także jako dziennikarz, radiowiec i animator kultury jazzowej. Był jednym z pierwszych członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilku albumów fotograficznych.

Marek Karewicz zmarł w wieku 80 lat. Twórca od długiego czasu zmagał się ze skutkami wylewu. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi fotografa.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły