Nie żyje Marek Karewicz. Słynny polski fotograf muzyczny miał 80 lat

0
Maciej Luśtyk
23 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Marek Karewicz zasłynął zdjęciami przedstawiającymi scenę jazzową i big-betową czasów PRL-u. Autor ponad 1500 okładek płytowych zmarł 22 czerwca 2018 roku, w wieku 80 lat.

Wieczorem 22 czerwca Jazz Forum poinformowało o śmierci jednego z najznamienitszych polskich fotografów muzycznych, przez lata związanego z rodzimą sceną jazzową i big-beatową, Marka Karewicza.

Z jazzem związany był już od wczesnych lat młodości. Próbował swoich sił w grze na trąbce i kontrabasie. Ukończył warszawski liceum fotograficzne na ul. Spokojnej i studiował na wydziale operatorskim w łódzkiej filmówce. Fotograficzną karierę rozpoczął pod koniec lat 50.

 

W ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej wykonał niemal 2 mln zdjęć. Fotografował miedzy innymi trasy koncertowe Raya Charlesa i Milesa Davisa czy choćby słynny już koncert The Rolling Stones w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w 1967 roku. Ma na swoim koncie zdjęcia do okładek niemal 1500 płyt takich wykonawców jak, Breakout, Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz czy Sława Przybylska.

 

W swojej ponad 50-letniej karierze występował także jako dziennikarz, radiowiec i animator kultury jazzowej. Był jednym z pierwszych członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilku albumów fotograficznych.

Marek Karewicz zmarł w wieku 80 lat. Twórca od długiego czasu zmagał się ze skutkami wylewu. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi fotografa.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
4
0
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
110
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Powiązane artykuły