Moc fotograficznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. “Dzień Fotografii” w Służewskim Domu Kultury

Autor:

1 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

11 marca będzie w tym roku w Warszawie prawdziwym świętem fotografii. Przez cały dzień w Służewskim Domu Kultury odbędzie się ponad 10 spotkań z fotografami i warsztatów, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i najmłodszych adeptów tej sztuki.

Służewski Dom Kultury zaprasza wszystkich na jedyne tego typu wydarzenie - Dzień Fotografii - czyli spotkania i warsztaty dla miłośników fotografii, zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Naszymi gośćmi będą m.in.: Marek Arcimowicz, Krystian Bielatowicz, kolektyw fotografów ulicznych Un-Posed. W programie m.in. wykłady, akcja fotograficzna Wojciecha Grzędzińskiego „Twarze Polaków”, warsztaty oraz wystawa „Fotograficzna Publikacja Roku 2017”.

- Służewski Dom Kultury to prawdziwe Miejsce Fotografii, otwarte dla amatorów i profesjonalistów. Prowadzone są tu warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczymy podstaw fotografowania, bawimy się nią, poznajemy jej historię i techniki, prowadzimy długie o niej rozmowy. Pracujemy także nad zaawansowanymi projektami artystycznymi, w tym nad edycją zdjęć czy przygotowaniem ich do publicznego. To także miejsce, w którym można skorzystać ze studia fotograficznego i ciemni. To miejsce dla każdego, kto lubi robić zdjęcia: od amatora do profesjonalisty, od przedszkola do seniora. - mówi historyk sztuki, kurator i organizator wydarzenia, Joanna Kinowska.

 

Program wydarzenia - wykłady:

  • 13.00 - 14.30 - Kasia Kubicka - książki fotograficzne, jak i po co je robić?
    W ostatnich latach polskie książki fotograficzne zdobywają świat, są dostrzegane na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Wielu fotografów kończy swoje wieloletnie prace w formie książki. Po co robić swoją książkę, dlaczego i z kim, jakich błędów unikać - o tym rozmawiamy z projektantką książek Kasią Kubicką
  • 15.00 - 16.30 - Un-Posed - streetmeet
    Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, symboli czy anegdot, ukrytych w codziennych sytuacjach, dziejących się w miejscach publicznych, ale niezauważanych przez większość ludzi.  Kolektyw „Un-Posed” zaprasza wszystkich zainteresowanych fotografią uliczną na wspólne oglądanie zdjęć i rozmowę. Zaprezentujemy portfolio wybranych osób i omówimy je. Co można poprawić, jak opowiadać lepiej o świecie, jak radzić sobie z tym z pozoru łatwym gatunkiem fotografii. W rozmowie udział wezmą: Damian Chrobak, Marta Rybicka, Katarzyna Kubiak, Tymon Markowski i Joanna Kinowska. (un-posed.com)
  • 17.00 - 18.30 - Krystian Bielatowicz - gdzieś pomiędzy Andami a Kamczatką
    Krystian Bielatowicz zajmuje się przede wszystkim reportażem społecznym, fotografował ludzi w różnych miejscach na świecie. Czym różni się robienie zdjęć w Andach od fotografowania Polski? W ostatnich latach Bielatowicz zajął się filmem. W trakcie spotkania obejrzymy trzy jego realizacje. (vimeo.com/246968447)
  • 19.00 - 21.00 - Marek Arcimowicz - fotograf na krańcu świata
    Marek Arcimowicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. Był z aparatem niemal wszędzie i fotografował w często ekstremalnych warunkach. Porozmawiamy o jego drodze zdjęciowej, o najciekawszych ujęciach, ważnych kadrach. Prowadzenie: Joanna Kinowska
  • 12.00 - 18.00 - Akcja fotograficzna: Wojciech Grzędziński „Twarze Polaków”
    „Twarze Polaków - portret społeczeństwa" ma na celu stworzenie przekrojowego portretu fotograficznego polskiego społeczeństwa w 2018 roku. Kolekcja zdjęć ukazujących różnorodność osób, indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa. (wojciechgrzedzinski.com)

Warsztaty fotograficzne:

  • 10.00 - 11.30 - Bartek Molga / 13.00 - 14.30 Marta Rybicka - Zajęcia dla dzieci
    Zajęcia z fotografii dla dzieci 8+, na których nasi podopieczni poznają tajniki fotografii, między innymi: "Co się stanie jak tu nacisnę? - podstawy działania aparatu". "Zrób mi zdjęcie - nauka robienia portretu". "Co widzi żaba, a co żyrafa - nauka obserwacji z różnych punktów". 
  • 10.00 - 11.30 - Podstawy fotografii w 90 minut - Krzysztof Pacholak
    Zdjęcie za jasne, za ciemne i w sam raz. Jak naświetlać, jak unikać poruszenia, jak mierzyć ostrość? Intensywne zajęcia z absolutnych podstaw fotografii. Dla każdego! Liczba miejsc: 10, Poziom podstawowy; każdy przychodzi z własnym aparatem
  • 12.00 - 14.00 - Fotografia analogowa - Zbyszek Kordys
    Pamiętacie jeszcze świat kliszy i ciemni? Dźwięk przesuwania filmu w aparacie, czerwone światło nad kuwetami, niezapomniany zapach chemii fotograficznej… Zapraszamy do magicznego analogowego świata! Ilość miejsc: 4. Poziom podstawowy; nie trzeba mieć własnego aparatu analogowego
  • 14.00 - 15.30 - Błyśnij! - portret w studio - Mirek Kania
    Jak działa lampa błyskowa? Kiedy musimy jej używać? Kiedy pomoże nam zrobić lepsze zdjęcie? Postaramy się ujarzmić lampę wbudowaną w aparat i przekuć jej wady w zalety. Poznamy, jak prostymi zabiegami zmodyfikować światło lampy wbudowanej, żeby było łagodniejsze i bardziej przewidywalne. Na koniec poznamy podstawy fotografowania w studio i dowiemy się, jak z lampą reporterską zrobić zdjęcie studyjne.
  • 16.00 - 17.30 - Idealna skóra na zdjęciu - Tomek Kubaczyk
    Podczas warsztatów w sposób skondensowany przećwiczymy podstawy retuszu skóry w portrecie z zastosowaniem metody separacji częstotliwości. Przydatna okaże się średnio zaawansowana znajomość photoshopa. Możliwa praca na zdjęciach z wcześniejszych warsztatów, można też przyjść z własnymi zdjęciami portretowymi.
  • 17.00 - 19.00 - Portret wielkoformatowy - Łukasz Gietka i Zbyszek Kordys
    Zrobimy portret jak wielcy mistrzowie gatunku! Oswoimy pracę z aparatem wielkoformatowym, poznamy jego budowę i obsługę. Wreszcie wykonamy zdjęcie. Każdy z zajęć wyjdzie w wykonanym własnoręcznie portretem na papierze!

Kiedy i gdzie?

Dzień Fotografii odbędzie się w niedzielę 11 marca 2018 roku, w godzinach 10:00 - 21:00, w Służewskim Domu Kultury, przy ul. Bacha 15 w Warszawie.

Uwaga! Wszystkie warsztaty w dniu 11 marca są bezpłatne, z racji ograniczonej liczby miejsc wymagane są jednak zapisy. Rejestracji możecie dokonać pisząc pod adres joannakinowska@sdk.waw.pl.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły