Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Then&Now, czyli wystawa alternatywnych technik fotografii

0

Autor: Michał Chrzanowski

27 Luty 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Jeżeli ciekawią Cię początki fotografii i jej najszlachetniejsze formy, to nie możesz przegapić nadchodzącej wystawy „Then&Now“. Wernisaż już 9 marca w Gdańsku.

Wystawa Then &Now, stanowiąca podsumowanie międzynarodowego konkursu o tej samej nazwie, to nie tylko przegląd prac twórców wykorzystujących w swej pracy technologię sięgającą samych początków fotografii, wykonujących zdjęcia za pomocą technik zwanych dziś historycznymi, szlachetnymi czy alternatywnymi, ale przede wszystkim próba sięgnięcia do samych korzeni tego medium i ponownego zdefiniowania roli, jaką odgrywają one w fotografii współczesnej.

fot. Janusz Witkowski „Bez nazwy”, nagroda Grand Prix konkursu fotograficznego Then & Now 2018

Mimo upływu ponad stu lat, techniki z początków istnienia fotografii nie tylko nie zostały zapomniane, ale wręcz przeciwnie - przeżywają prawdziwy renesans. Kolejni twórcy na nowo odkrywają metody pracy, takie jak fotografia otworkowa czy niezwykle dziś popularny mokry kolodion, gumę chromianową, odbitkę albuminową lub technikę olejną, o znacznie młodszym transferze polaroidowym nie wspominając.

- Dawne techniki, choć z pewnością nigdy ponownie nie zdominują fotografii, powróciły do łask i są wykorzystywane przez współczesnych twórców zarówno w celach artystycznych, jak i komercyjnych. I tak na przykład w zagranicznej prasie modowej znaleźć można sesje wykonane w technice ambrotypii pokazujące najznakomitsze z supermodelek, ponownie publikuje się podręczniki poświęcone dawnym technikom, również te pisane współcześnie, wreszcie ponownie dostępne są dawne materiały, a twórcy działający z ich użyciem, tacy jak Ian Ruhter, Chuck Close czy Sally Mann, zyskują światową popularność - zaznaczają organizatorzy wystawy.

fot. Marzena Kolarz „ All”, 1 nagroda w kategorii „techniki alternatywne“ konkursu „Then&Now“ 2018

Gdzie i kiedy

Współczesna popularność technik alternatywnych zrodziła potrzebę dokonania przeglądu dzisiejszych działań twórczych w tej dziedzinie. Efektem tego jest wystawa podsumowująca konkurs. Zaprezentowane zostanie 86 fotografii wybranych spośród prac nagrodzonych i wyróżnionych przez jury w składzie: dr hab. Witold Jurkiewicz, Krzysztof Jurecki i Radosław Brzozowski. W wystawie zobaczymy prace 33 autorek i autorów z Litwy, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy.

Wernisaż Then &Now odbędzie się 9 marca o godzinie 18:00 w gdańskiej Galerii Fotografii (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Długi Targ 24). Ekspozycję będzie można oglądać do 29 kwietnia - od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 - 17:00 (wstęp to 1, 2 zł). Więcej informacji możecie znaleźć na www.mng.gda.pl lub na facebookowej stronie wydarzenia

zdjęcie główne: Roman Baran „Umierający cmentarz”, 1 nagroda w kategorii „fotografia otworkowa“ konkursu „Then&Now“ 2018

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3 grudnia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3...
W tym roku wydarzenie odbywa się w formie transmisji internetowych. W programie 12 warsztatów i seminariów, które będzie można za darmo oglądać online.
1
0
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Do stawki firm oferujących ciekawe promocje na Black Friday dołącza Quadralite. W ramach akcji poszczególne produkty można kupić nawet 900 zł taniej.
0
0
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina rusza z tegorocznymi promocjami Black Friday. W ramach „Czarnego Tygodnia” 8 obiektywów z oferty Tokiny z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Sony A kupicie do 745...
0
0
Powiązane artykuły