Zobacz zwycięskie zdjęcia z konkursu Nikon Photo Contest 2016-2017.

Zobacz zwycięskie zdjęcia z konkursu Nikon Photo Contest 2016-2017.

Dziś poznaliśmy zwycięzców organizowanego od 1969 roku, prestiżowego konkursu Nikon Photo Contest. Główną nagrodę otrzymał chiński fotograf Yuanuan Tian. W tym roku przyznano także specjalne wyróżnienie z okazji 100. rocznicy istnienia firmy.

Organizowany co dwa lata i cieszący się uznaniem fotograficznej społeczności konkurs Nikon Photo Contest zaliczył właśnie rekordową edycję. Jego ostatnia odsłona przyciągnęła łącznie 21 511 fotografów ze 170 krajów świata, którzy nadesłali łącznie ponad 75 tys. zdjęć. Takim zainteresowaniem nie cieszyła się jeszcze jego żadna wcześniejsza odsłona.

 

W tym roku, oprócz nagrody głównej i wyłonienia zwycięzców w dwóch głównych sekcjach konkursu przyznano także specjalną nagrodę z okazji 100. jubileuszu i wyróżniono zdjęcie cieszące się największą popularnością wśród internautów. W jury zasiadło 10 specjalistów z różnych dziedzin, a funkcję przewodniczącego sprawował grafik i scenograf Neville Brody.

Nagroda główna

 

fot. Yuayuan Tian, "Przerwa"

Nagrodę Grand Prix w tym roku otrzymał Yuanyuan Tian za fotografię przedstawiającą robotników podczas przerwy w pracy w hucie żelaza. - Zwycięskie zdjęcie to epicki i mocny obraz odwołujący się do globalnego problemu zmian klimatycznych i konieczności odsunięcia się od industrializmu na rzecz praktyk mniej zanieczyszczających środowisko.(…) Przez otwarte drzwi dostrzegamy drzewa przypominające nam o kruchości natury, która wymaga naszej ochrony. Zdjęcie to jest adekwatne do wszystkich rejonów świata - tłumaczy swoją decyzję jury. W ramach nagrody fotograf otrzyma aparat Nikon D5 wraz z obiektywem AF-S Nikkor 24-70 mm f/2.8E ED VR.

Nagrodzone zdjęcia

Zobacz wszystkie zdjęcia (32)

Nagrodę w postaci modelu D5 otrzymała także Annamaria Bruni, zwyciężczyni kategorii jubileuszowej, której tematem przewodnim była „celebracja”. Zwycięska fotografia przedstawiająca Egipcjankę podczas modlitwy urzekła członków jury spokojem, delikatnością i magiczną atmosferą. Laureatka oprócz aparatu otrzyma także nagrodę pieniężną w postaci 500 tys. jenów.

Oprócz tego, nagrodę za najbardziej popularne zdjęcie otrzymał Dorte Verner, a w konkursie przyznano także wyróżnienia dla najlepszych zdjęć pojedynczych, cykli i filmów rywalizujących ze sobą dwóch głównych sekcjach (Next Generation Award i The Open Award).

Zwycięskie filmy

 

 

Wystawa pokonkursowa

Wszystkie wyróżnione prace można oglądać do 2 sierpnia 2017 roku w tokijskiej galerii Daikanyama T-Site Garden Gallery. Zdjęcie będzie też można oglądać na wystawie w The Gallery w Nikon Plaza Shinjuku, której otwarcie planowane jest na październik.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem nikon-photocontest.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0