Nikon Photo Contest International 2004-2005

Nikon podał pierwsze informacje na temat tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Nikon Photo Contest International. Zdjęcia można przysyłać z początkiem września, ale warto się już zabrać za realizację konkursowego projektu. Na zwycięzcę czeka sprzęt o wartości 10 tyś. dolarów amerykańskich.
Nikon podał pierwsze informacje na temat tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Nikon Photo Contest International. Zdjęcia można przysyłać z początkiem września, ale warto się już zabrać za realizację konkursowego projektu. Na zwycięzcę czeka sprzęt o wartości 10 tyś. dolarów amerykańskich.

Temat tegorocznej edycji NPCI jest taki sam jak nowe hasło promujące markę Nikon - "At the heart of the image". Przewidziano dwie kategorie: "Sztuka", w której "zdjęcia oceniane będą pod kątem wartości artystycznych i kreatywności" oraz "Dokument" gdzie "oceniany będzie stopień oddania czasu i okoliczności przedstawionej sceny oraz magii codziennego życia". Jedna osoba może przysłać maksymalnie 2 zdjęcia, po 1 w każdej kategorii. Nagrody rzeczowe - sprzęt marki Nikon o wartości od 10 tyś. do 300 dolarów amerykańskich - otrzyma aż 53 wyłonionych przez jury autorów.

Jest jeszcze sporo czasu na przygotowanie prac - zgłoszenia przyjmowane będą od 1 września do 30 listopada 2004 roku. Odbitki w formatach od 19 x 24cm do 28 x 36cm można wysyłać pocztą. Pliki cyfrowe (wysyłane przez internet) tylko w formacie JPEG nie mogą być cięższe niż 3MB, a wymiary boków nie mogą przekroczyć 1280 x 1024. Przyjmowane będą fotografie wykonane techniką analogową (formaty 35mm i APS) i cyfrową (z wyjątkiem aparatów z tylną ścianką), skanowane, obrabiane graficznie, kolorowe lub czarno-białe.

Poniżej prezentujemy fragment informacji organizatora. Można pobrać pełną wersję dokumentu (.pdf ok. 150kB). Polskojęzyczny formularz zgłoszeniowy pojawi się na stronie Nikon Polska w połowie sierpnia. W tym terminie poznamy dokładne namiary pocztowe i sieciowe. Będziemy informować.


Informacja organizatora (fragment)

Jedna chwila. Jeden świat.
Zaproszenie do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie fotograficznym
Nikon Photo Contest International 2004-2005.


Firma Nikon Corporation będzie przyjmować zgłoszenia na międzynarodowy konkurs Nikon Photo Contest International 2004-2005 od 1 września do 30 listopada 2004 r. Temat konkursu to "At the heart of the image".

Od 1969 r. Nikon organizuje konkurs Nikon Photo Contest International, dzięki któremu fotografowie z całego świata, profesjonaliści i amatorzy, mogą komunikować się i wzbogacać kulturę fotograficzną. Konkurs jest znany miłośnikom fotografii na całym świecie - do tej pory wzięło w nim udział 280 tys. fotografów, którzy przedstawili ponad 1 190 000 zdjęć. Podczas ostatniej edycji konkursu zgłoszenia napłynęły ze 102 różnych krajów.

W lipcu 2003 r. hasłem identyfikującym markę zostało zdanie "At the heart of the image". Teraz firma Nikon Imaging Company zdecydowała się wykorzystać je jako temat trzydziestego konkursu Nikon Photo Contest International 2004-2005, aby zachęcić do uczestnictwa fotografów przedstawiających na zdjęciach własne emocje.

Tym razem uczestnicy konkursu będą mogli zgłaszać zdjęcia w dwóch kategoriach - "Sztuka" i "Dokument". Podczas oceny zdjęć z kategorii "Sztuka" pod uwagę będą brane wartości artystyczne i kreatywność. W przypadku zdjęć z kategorii "Dokument" oceniany będzie stopień oddania czasu i okoliczności przedstawionej sceny oraz magii życia codziennego.

Wszystkie prace będą oceniane przez profesjonalnych fotografów pracujących na całym świecie. Uczestnicy konkursu mogą zdobyć jedną z trzydziestu trzech nagród, w tym nagrodę główną. Kolejnym dwudziestu uczestnikom zostaną przyznane pierwsze i drugie nagrody dla nowych talentów. Ma to na celu uhonorowanie fotografów mających mniej niż 30 lat, którzy nie zdobyli nagrody głównej ani nie otrzymali 1, 2 lub 3 nagrody, twórców zdjęć o wyjątkowej sile ekspresji i emanujących energią młodości.

Zgodnie z hasłem "Jedna chwila. Jeden świat.", konkurs Nikon Photo Contest International 2004-2005 pozwala fotografom z różnych krajów wyrazić uczucia za pomocą obrazów.

Nikon Photo Contest International 2004-2005 - informacje podstawowe

Uczestnicy

Fotografowie z całego świata, profesjonaliści i amatorzy

Temat
"At the heart of the image"

Kategorie
Sztuka
Dokument

Uwagi
* Zdjęcia z kategorii "Sztuka" będą oceniane pod kątem wartości artystycznych i kreatywności.
* W przypadku zdjęć z kategorii "Dokument" oceniany będzie stopień oddania czasu i okoliczności
przedstawionej sceny oraz magii codziennego życia.
* Nie można zgłaszać jednej fotografii w obu kategoriach.

Czas przyjmowania zgłoszeń
Od 1 września 2004 r. do 30 listopada 2004 r.

Procedura zgłoszeniowa
Zdjęcia zgłoszone na konkurs można przesyłać w postaci odbitek pocztą tradycyjną, plików JPEG przez Internet lub stosując obie metody.

Informacje dotyczące zdjęć przesyłanych pocztą tradycyjną
  • Jedna osoba może przesłać maksymalnie 10 zgłoszeń: po 5 w każdej kategorii. Zdjęcia mogą byćkolorowe lub czarno-białe, zrobione aparatem 35 mm, aparatem APS (Advanced Photo System) lub aparatem cyfrowym (bez cyfrowej tylnej ścianki). Akceptowane będą także fotografie edytowane cyfrowo przy użyciu programów komputerowych.
  • Wymiary odbitki: od 19 x 24 cm (8 x 10 cali) do 28 x 36 cm (11 x 14 cali)
  • W celu zgłoszenia uczestnictwa należy wypełnić po angielsku formularz zgłoszeniowy (obowiązuje angielska wersja językowa formularza) i przesłać go do najbliższego punktu przyjmowania zgłoszeń wraz z fotografiami. Formularz będzie można pobrać z witryny internetowej konkursu Nikon Photo Contest International 2004-2005 (http://nikon.yahoo.co.jp) od połowy sierpnia. W tym samym czasie na stronie www.nikon.pl będzie można znaleźć polską wersję formularza.
Informacje dotyczące zdjęć w formacie JPEG przesyłanych przez Internet:
  • Jedna osoba może przesłać maksymalnie dwa zgłoszenia: po 1 w każdej kategorii.
  • Akceptowane będą pliki graficzne JPEG zawierające fotografie zrobione za pomocą aparatów cyfrowych (bez cyfrowych tylnych ścianek) lub zeskanowane fotografie zrobione za pomocą aparatów 35 mm lub aparatów APS (Advanced Photo System). Akceptowane będą fotografie edytowane cyfrowo przy użyciu programów komputerowych. Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno-białe.
  • Maksymalny rozmiar pliku JPEG: 3 MB (rozdzielczość maks. 1280 x 1024 piksele)
  • Format pliku: tylko JPEG
  • Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w wersji elektronicznej w witrynie internetowej konkursu Nikon Photo Contest International 2004-2005 (http://nikon.yahoo.co.jp - witryna zostanie uruchomiona w połowie sierpnia 2004 r.) i przesłanie go razem z fotografiami w formacie JPEG.


Ocena i ogłoszenie zwycięzców
Firma Nikon Corporation powoła do jury konkursu fotografów pracujących na całym świecie. To oni wybiorą zwycięskie zdjęcia. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone w witrynie internetowej konkursu Nikon Photo Contest International (http://nikonimaging.com/global/activity/npci/) do końca lipca 2005 r.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Zdjęcia Bolesława Augustisa to najciekawszy przykład międzywojennej fotografii ulicznej w Polsce
9 Lis 2018
Po 14 latach od odkrycia kolekcji Bolesława Augustisa, fotografa przedwojennego Białegostoku, na stronie albom.pl można obejrzeć połowę jego zachowanych prac. Teraz pojawiły się na niej kolejne nieznane dotąd zdjęcia uliczne, portrety przechodniów i kadry przedstawiające życie w przedwojennej Polsce.
0
Photopea to darmowy klon Photoshopa, który uruchomisz w przeglądarce
9 Lis 2018
Praca na plikach PSD, tworzenie warstw, a także szczegółowa edycja zdjęć przy użyciu masek czy innych zaawansowanych funkcji - to wszystko zapewnia Photopea, czyli w pełni darmowy program, który uruchomisz w dowolnej przeglądarce.
0
Raj dla fotografa. Pomoce fotograficzne na każdą okazję zupełnie za darmo
9 Lis 2018
Obróbka spędza Wam sen z powiek? A może chcielibyście lepiej zgłębić temat fotografii portretowej lub nocnej? To i wiele więcej znajdziecie w darmowych zasobach PhotoWhoa.
0
Benro RedDog R1 to 3-osiowy gimbal, który może namieszać na rynku
8 Lis 2018
3-osiowa stabilizacja, ruchomy uchwyt umożliwiający pracę w dwóch trybach, trzy możliwości śledzenia obiektu w ruchu oraz funkcjonalna aplikacja mobilna - to najważniejsze cechy RedDog R1 premierowego gimbala w ofercie Benro.
3