Nikon Photo Contest International 2008-2009 - wyniki

Prezentujemy fotografie nagrodzone w prestiżowym konkursie "Nikon Photo Contest International", który od czasu inauguracji w 1969 r. organizowany jest co drugi rok. Tematem przewodnim 32. edycji konkursu było motto firmy Nikon Imaging Company - "W sercu obrazu".
0
Marcin Grabowiecki
26 Sierpień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Na konkurs nadeszło ponad 51 tys. fotografii ze 153 państw i regionów. Spośród nadesłanych prac wyróżniono zdjęcia 54 osób, a zdobywcą Grand Prix został Maung Maung Gyi z Birmy (Myanmar) za fotografię zatytułowaną "Jaskinia nadziei".

Do konkursu można było zgłaszać prace w dwóch kategoriach: "Temat dowolny" i "Moja planeta". W kategorii "Temat dowolny" przyjmowano wszelkie zgłoszenia, które wyrażały emocje uczestników. W kategorii "Moja planeta" oczekiwano prac, które wyrażały odczucia fotografów w stosunku do otaczającego ich świata - środowiska naturalnego, scen z codziennego życia lub spotykanych przez nich osób.

Zespół jurorów składał się z 10 uznanych specjalistów międzynarodowych, którzy zajmują się różnymi aspektami fotografii. Przedstawicielami Japonii w jury byli: Yoshitaka Nakatani, Kazuyoshi Nomachi, Kazuyoshi Miyoshi, Masako Imaoka, Manabu Miyazaki, Takashi Yamaguchi i Sayaka Ikemoto. Jurorzy z innych krajów: Ami Vitale ze Stanów Zjednoczonych, Alptekin Baloglu z Turcji i Claudia Hinterseer z Holandii.

Jury wybrało 34 laureatów: przyznano jedną nagrodę główną i jedną nagrodę okolicznościową z okazji 75. urodzin marki NIKKOR. Ponadto, wręczono pierwszą, drugą i trzecią nagrodę w każdej kategorii. Dodatkowo, przyznano 4 pierwsze i 16 drugich wyróżnień dla młodych talentów (fotografów w wieku poniżej 30 lat), których zdjęcia znamionowały świeże podejście do tematu, wykazując duży poziom ekspresji i energii. Liczba nagrodzonych osób we wszystkich kategoriach wyniosła 54.

Nagroda główna
Tę prestiżową nagrodę, która jest przyznawana autorowi najlepszego zdjęcia spośród wszystkich nadesłanych, bez względu na kategorię, zdobył Maung Maung Gyi z Birmy (Myanmaru) za pracę "Jaskinia nadziei".
fot. Maung Maung Gyi z Birmy (Myanmaru) "Jaskinia nadziei"
Zdjęcie to wywiera silne, wstrząsające wrażenie, przypominając obraz o charakterze religijnym. Jurorzy wygłosili na jego temat następującą opinię: Ta fotografia ma głębię, która nigdy nie przeminie. Jeśli ktoś spojrzy na to zdjęcie za wiele lat, nadal będzie poruszony jego spokojnym, ale niezwykle silnym charakterem.

Nagroda okolicznościowa z okazji 75. urodzin marki NIKKOR
Nagrodę tę ustanowiono w celu upamiętnienia przypadających w tym roku 75. urodzin obiektywów marki NIKKOR. Została przyznana Kacprowi Kowalskiemu z Polski, zdobywcy drugiego miejsca w konkursie, za wspaniałą pracę "W sercu kaszubskiego lasu".
fot. Kacper Kowalski z Polski "W sercu kaszubskiego lasu"
Jurorzy wygłosili na jej temat następującą opinię: Zdjęcie to jest niezwykle inspirujące ze względu na wyjątkową perspektywę i sfotografowany obiekt - jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

Pierwsza nagroda: kategoria Temat dowolny
Ta nagroda jest przyznawana za najciekawszą pracę nadesłaną w kategorii "Temat dowolny". Zdobył ją Zsolt Kudich z Węgier za fotografię zatytułowaną "Kłótnia".
fot. Zsolt Kudich z Węgier "Kłótnia"
Na zdjęciu tym zostało uchwycone w ułamku sekundy zachowanie dwóch ptaków w pełnej dynamizmu scenie. Precyzyjne kadrowanie pozwoliło przepięknie oddać siłę życia, a potężne wrażenie, jakie wywiera to zdjęcie, jest efektem doskonałych umiejętności fotografa.

Pierwsza nagroda: kategoria "Moja planeta"
Ta nagroda jest przyznawana za najciekawszą pracę nadesłaną w kategorii "Moja planeta". Zdobył ją Peter Allinson ze Stanów Zjednoczonych za fotografię zatytułowaną "Przyjaciele".
fot. Peter Allinson ze Stanów Zjednoczonych "Przyjaciele"
Fotograf doskonale dobrał kąt wykonania tego zdjęcia, dzięki czemu widoczny na nim wieloryb wygląda, jakby się uśmiechał. Fotografia ta stawia pytania o znajomość środowiska naturalnego nie poprzez uczone objaśnienia, ale proste pokazanie nam autentycznego portretu przyrody. Widać tu potęgę fotografii w przekazywaniu ważnych treści, które znajdują zrozumienie w rozmaitych kulturach i u przedstawicieli różnych pokoleń.

Nagrody dla młodych talentów
Nagrody te są przyznawane fotografom w wieku poniżej 30 lat, których zdjęcia znamionują świeże podejście do tematu, wykazują duży poziom ekspresji i emanują energią młodości.

Laureatami zostały cztery osoby: Elena Czernyszowa z Rosji za pracę zatytułowaną "Pęd życia", Aydin Berk Bilgin z Turcji za "AMEN2", Danny Ghitis ze Stanów Zjednoczonych za "Kąpiel w Gangesie" i Yuuta Kawai z Japonii za "Myślmy wszyscy".

Zdobywców nagród i ich zdjęcia można oglądać w witrynie internetowej konkursu Nikon Photo Contest International pod adresem www.nikon-npci.com
Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
20
0
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
24
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
87
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)