Nikon Photo Contest 2012-2013 - wyniki

Autor: Marcin Grabowiecki

6 Sierpień 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Znamy zwycięzców konkursu Nikon Photo Contest 2012-2013. Nagroda Główna trafiła do rąk Diny Bova z Izraela za zdjęcie pod tytułem "Elegia jesienna".

Firma Nikon Europe ogłosiła zwycięzców rekordowej edycji konkursu fotograficznego Nikon Photo Contest 2012-2013. Do konkursu nadesłano niemal 100 tys. zgłoszeń ze 153 krajów i regionów. Nagrodę Główną przyznano Dinie Bova z Izraela, autorce zdjęcia pod tytułem "Elegia jesienna".

Prace oceniał obradujący w Tokio zespół 17 jurorów reprezentujących różne szkoły fotograficzne. Kryteria wyboru zwycięzców obejmowały umiejętność przedstawienia historii o uniwersalnym przesłaniu, różnorodność, moc przekazu, kreatywność oraz wykorzystywane techniki.

To melodia jesieni - opowieść o parze starszych ludzi, którzy spędzili ze sobą całe życie, pozostając jednak w swoim osobistym świecie, z własnymi sekretami - mówi laureatka Nagrody Głównej. Jest to też opowieść o imigrantach w maleńkim mieszkaniu, którzy zachowali swoje stare odświętne ubrania i inne pamiątki z poprzedniego życia. To historia o ludziach żyjących skromnie, ale z godnością. W tej opowieści jest zarazem smutek i radość... Przezroczyste kule są metaforą oddzielenia się od świata zewnętrznego i od siebie nawzajem. To jedna z moich ulubionych prac. Jest dla mnie bardzo ważna. Porusza mnie do głębi. Dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że została doceniona na konkursie o tak wysokiej randze.

To zdjęcie zrobiło na członkach jury ogromne wrażenie. Opowiada tyle historii. Jest i tradycyjne, gdy z szacunkiem przedstawia seniorów w klasycznym salonie, i żartobliwe, gdy odwołuje się do podróży kosmicznych. Wskazuje nam naszą przyszłość, a zarazem oddaje hołd przeszłości. Jest to naprawdę dzieło godne Nagrody Głównej - komentuje członek Jury Chris Rainier.

Organizowany przez firmę Nikon od 1969 roku konkurs Nikon Photo Contest (NPC), wcześniej znany pod nazwą Nikon Photo Contest International (NPCI), jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych.

Wszystkie zwycięskie zdjęcia można zobaczyć na stronie: Nikon Photo Contest, 2012-2013.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na świecie
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na...
Organizatorzy Red Bull Illume przez cały najbliższy tydzień będą ujawniać nazwiska laureatów tegorocznej edycji tego wyjątkowego konkursu. O główną nagrodę walczy 4...
9
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Wygląda na to, że historia kultowej marki powraca na właściwe tory. Nowy właściciel firmy informuje o zmianie siedziby i uruchomieniu własnej manufaktury. Już niebawem...
6
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Współpraca z producentami akcesoriów oświetleniowych rozszerzyć ma kwestie kompatybilności i zwiększyć możliwości w zakresie pracy ze sztucznym światłem.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)