Powstaje dokument o Garrym Winograndzie. Szansa na zobaczenie niepublikowanych zdjęć

0
Maciej Luśtyk
29 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Garry Winogrand to postać, która definiowała fotografie uliczną w latach 60. i 70. XX wieku. Dzięki powstającemu dokumentowi będziemy mieli szansę lepiej poznać fotografa i zobaczyć jego niepublikowane dotąd fotografie.

Winogrand to z pewnością jeden z najbardziej płodnych fotografów ulicznych w historii. Szacuje się, że w swojej karierze wykonał ponad milion fotografii, duża część jego późniejszego dorobku nigdy nie została jednak przez niego wywołana i wyedytowana. Po nagłej śmierci w 1984 roku pozostawił po sobie około 2500 niewywołanych rolek filmu i około 10 tys. rolek, z których zdjęcia nigdy nie wyszły poza etap odbitki stykowej.

 

Nigdy nie publikowane dotąd zdjęcia oraz filmy nagrywane przez fotografa na taśmie 8 mm będziemy mieli okazję zobaczyć w nowym filmie „Garry Wunogrand: All Things Are Photographable”, autorstwa doświadczonej dokumentalistki Sashy Waters Freyer. I choć podstawą filmu pozostaną zdjęcia, twórcy chcą przedstawić widzom szersze spojrzenie na skomplikowaną postać fotografa i jego zmagania z rolą ojca i artysty. Nowe światło na życie Winogranda rzucić mają także odnalezione niedawno kasety z nagraniami jego prywatnych rozmów z fotografem Jayem Maiselem.

Film niebawem wejdzie w etap postprodukcji. Autorom pozostało nagranie zaledwie dwóch wywiadów, a premiera planowana jest na styczeń 2018 roku. Aby jednak wszystko odbyło się w czasie, twórcom potrzebna jest pomoc, o którą proszą za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Aby szybciej uporać się z kwestią praw autorskich do użytych materiałów i muzyki potrzebują dodatkowych 50 tys. dolarów wsparcia finansowego. Na razie zebrali połowę tej kwoty, a do końca kampanii zostało jeszcze 12 dni. Jest więc duża szansa, że przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.

 

Jednak nawet jeśli zbiórka społecznościowa się nie powiedzie, film i tak zapewne ujrzy światło dzienne. Będąca współproducentem i dystrybutorem na amerykański rynek firma Submarine ma na swoim koncie kilka nagradzanych na całym świecie dokumentów (m.in. "Searching for Sugarman") i na pewno nie przepuści okazji by wydać kolejny, zwłaszcza że temat Winogranda na pewno wzbudzi duże zainteresowanie widzów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
W niedzielę 27 października rusza kolejna edycja warsztatów „Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj", pozwalających spojrzeć na historię stolicy z perspektywy obiektywu.
1
0
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski...
1
0
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)