Powstaje dokument o Garrym Winograndzie. Szansa na zobaczenie niepublikowanych zdjęć

Powstaje dokument o Garrym Winograndzie. Szansa na zobaczenie niepublikowanych zdjęć

Garry Winogrand to postać, która definiowała fotografie uliczną w latach 60. i 70. XX wieku. Dzięki powstającemu dokumentowi będziemy mieli szansę lepiej poznać fotografa i zobaczyć jego niepublikowane dotąd fotografie.

Winogrand to z pewnością jeden z najbardziej płodnych fotografów ulicznych w historii. Szacuje się, że w swojej karierze wykonał ponad milion fotografii, duża część jego późniejszego dorobku nigdy nie została jednak przez niego wywołana i wyedytowana. Po nagłej śmierci w 1984 roku pozostawił po sobie około 2500 niewywołanych rolek filmu i około 10 tys. rolek, z których zdjęcia nigdy nie wyszły poza etap odbitki stykowej.

 

Nigdy nie publikowane dotąd zdjęcia oraz filmy nagrywane przez fotografa na taśmie 8 mm będziemy mieli okazję zobaczyć w nowym filmie „Garry Wunogrand: All Things Are Photographable”, autorstwa doświadczonej dokumentalistki Sashy Waters Freyer. I choć podstawą filmu pozostaną zdjęcia, twórcy chcą przedstawić widzom szersze spojrzenie na skomplikowaną postać fotografa i jego zmagania z rolą ojca i artysty. Nowe światło na życie Winogranda rzucić mają także odnalezione niedawno kasety z nagraniami jego prywatnych rozmów z fotografem Jayem Maiselem.

Film niebawem wejdzie w etap postprodukcji. Autorom pozostało nagranie zaledwie dwóch wywiadów, a premiera planowana jest na styczeń 2018 roku. Aby jednak wszystko odbyło się w czasie, twórcom potrzebna jest pomoc, o którą proszą za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Aby szybciej uporać się z kwestią praw autorskich do użytych materiałów i muzyki potrzebują dodatkowych 50 tys. dolarów wsparcia finansowego. Na razie zebrali połowę tej kwoty, a do końca kampanii zostało jeszcze 12 dni. Jest więc duża szansa, że przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.

 

Jednak nawet jeśli zbiórka społecznościowa się nie powiedzie, film i tak zapewne ujrzy światło dzienne. Będąca współproducentem i dystrybutorem na amerykański rynek firma Submarine ma na swoim koncie kilka nagradzanych na całym świecie dokumentów (m.in. "Searching for Sugarman") i na pewno nie przepuści okazji by wydać kolejny, zwłaszcza że temat Winogranda na pewno wzbudzi duże zainteresowanie widzów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0