Stracone terytoria oczami członków Sputnik Photos

Stracone terytoria oczami członków Sputnik Photos

Historia powolnego przeistaczania się terytoriów byłych republik radzieckich oraz podsumowanie dotychczasowych doświadczeń fotografów stowarzyszenia Sputnik Photos - tym właśnie jest nadchodząca wystawa „Stracone Terytoria. OSAD”.

Fotografowie Sputnik Photos podczas swojej najnowszej wystawy „Stracone terytoria. OSAD“ zabiorą widza w podróż po terenach dawnego Związku Radzieckiego, terytoriach bolesnych i niedokończonych przemian. Przez minione lata członkowie kolektywu dokumentowali życie i przestrzeń wszystkich nowych 15 państw utworzonych po upadku dawnego imperium. Liczące kilka tysięcy fotografii archiwum „Straconych terytoriów”, stało się podstawą dla wystaw, książek oraz instalacji.

Powstały historie dotykające: problematyki propagandy w Gruzji, weteranów wojny gruzińsko-rosyjskiej, środowiska skażonego odpadami uranowymi i nuklearnymi, weteranek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, granic międzypaństwowych, metafizyki snów obywateli byłego ZSRR, trudnej sytuacji ekonomicznej m.in. w przemyśle stoczniowym nad Morzem Czarnym na Ukrainie, upraw miejskich w Erywaniu czy po trzęsieniu ziemi w miejscowości Spitak (Armenia).

Stracone terytoria. OSAD © Sputnik Photos

Prezentacja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jest pierwszą z cyklu wystaw w ramach projektu „Stracone terytoria”. Główny klucz do niej to różne oblicza transformacji krajów, które kiedyś były republikami ZSRR, a dzisiaj są niezależnymi (czasami tylko w teorii) państwami. Wystawa pomyślana jest jako praca zbiorowa, bez rozróżnienia na poszczególnych autorów. Indywidualne cykle zdjęć zostaną rozbite, by w połączeniu z fotografiami pozostałych autorów stworzyć sekwencje obrazów skupione wokół wspólnych dla projektu aspektów.

Stracone terytoria. OSAD © Sputnik Photos

I tak w czterech salach Centrum Sztuki Współczesnej zdegradowane krajobrazy poligonów atomowych i kopalni uranu będą przeplatać się ze świadectwami samoorganizacji ludzi, którzy na gruzach wczorajszego imperium budują nową codzienność. Portrety weteranek minionych wojen sąsiadują ze zdjęciami uchodźców ze stref obecnych konfliktów. Znikające granice między krajami bałtyckimi zderzone są z urbanistyczną utopią Gruzji. Na zdjęciach przedstawione zostały złożone i często brutalne oblicza transformacji.

Stracone terytoria. OSAD © Sputnik Photos

Wystawie towarzyszą dwie książki. Pierwsza z nich to „Stracone terytoria. [Niekompletny] spis rzeczy”. Jest to swoisty rodzaj „antysłownika” terminów związanych z transformacją byłego Związku Radzieckiego. Stworzony został przez dwudziestu autorów różnych narodowości: pisarzy, historyków, dziennikarzy, naukowców, kuratorów, artystów i politologów. Książka będzie dostępna od początku trwania wystawy. Drugie wydawnictwo to „Lost Territories. Fruit Garden“ - publikacja fotograficzna, której narracja podąża tropem politycznej opresji, radzieckiej nauki i wpływu człowieka na naturę.

Stracone terytoria. OSAD © Sputnik Photos

Wernisaż odbędzie się 21 października 2016 roku o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (ulica Jazdów 2, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 5 lutego 2017 roku.

Sputnik Photos jest międzynarodowym kolektywem założonym w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego. Wypowiedź tę wspiera zespół kuratorów, pisarzy, grafików i animatorów kultury. Wychodząc od fotografii dokumentalnej, rozważają jej współczesny wymiary i funkcję, eksperymentują z formą i treścią. Ważną sferą działań kolektywu są różnorodne formy edukacji wizualnej, które wspierają i promują młodych twórców z regionu.

źródło: materiały prasowe

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0