World Press Photo 2016 - Magnus Wennman nowym laureatem trzeciego miejsca w kategorii „Ludzie”!

Autor: Michał Chrzanowski

22 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Niezgodne z regulaminem konkursu – w taki sposób Associated Press skomentowała zdjęcia autorstwa Daniela Ochoa de Olza. W konsekwencji zwycięskie fotografie zostały wycofane z konkursu World Press Photo. Nagroda za trzecie miejsce w kategorii „Ludzie” trafiła w ręce szwedzkiego fotografa Magnusa Wennmana.

Associated Press wycofało z tegorocznego konkursu World Press Photo zdjęcia Daniela Ochoa de Olza – laureata trzeciego miejsca w kategorii „Ludzie”. Fotografie ukazujące ofiary ataków w Paryżu (listopad 2015) ”nie były zgłoszone zgodne z regulaminem” – czytamy w oficjalnym komunikacie Associated Press. ”Fotografie te nigdy nie były dystrybuowane przez AP z powodu naszej polityki odtwarzania zdjęć wykonanych przez inne osoby. Skoro Daniel Ochoa de Olza, również zdobył drugą nagrodę w tej samej kategorii za jego portrety młodych dziewcząt, czujemy się zobowiązani do wycofania jego serii zdjęć z Paryża. Szczerze żałujemy z powodu wszelkich niedogodności wynikających z naszej decyzji. Podejmiemy natychmiastowe kroki, aby w przyszłości zapobiec tego typu wydarzeniom” – dodał wiceprzewodniczący Associated Press, Santiago Lyon.

Jurorzy World Press Photo przydzielili już nowe trzecie miejsce dla tej kategorii. Jej laureatem został Magnus Wennman, którego cykl „Where the Children Sleep” pierwotnie zajął czwartą lokatę. Fotografie Wennemana to kolejny przykład dokumentu ukazującego sytuację uchodźców – w tym przypadku dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami uciekają ze swoich krajów, by odnaleźć lepsze życie w Europie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

”Nasza praca i działania są tak skonstruowane, by przewidzieć i szybko reagować na wszelkie okoliczności, w tym wycofanie nagrodzonych wcześniej zdjęć. Chcemy również dodać, że jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy przyznać trzecią nagrodę Magnusowi Wennmanowi za jego wyjątkowy cykl Where the Children Sleep” – skomentował całe zajście dyrektor World Press Photo, Lars Boering.

Zdjęcia Daniel Ochoa de Olza wyróżnione trzecim miejscem w kategorii "Ludzie" zniknęły już ze strony konkursowej. Warto jednak przypomnieć, że w tej samej kategorii zajął on także drugą lokatę za cykl „La Maya Tradition”.

W ciągu ostatnich kilku lat konkurs World Press Photo zdążył już oswoić nas z pomniejszymi kontrowersjami wybuchającymi wokół nagrodzonych prac. W ubiegłym roku jury nie tylko odrzuciło aż 20% prac zakwalifikowanych do finału, lecz także zdyskwalifikowało Giovanniego Troilo za naruszenie zasad plebiscytu.

Więcej informacji o World Press Photo, nagrodzone zdjęcia, jak i szczegółowy regulamin konkursu możecie znaleźć na stronie www.worldpressphoto.org

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
Chciałbyś uczyć się fotografii od Annie Leibovitz? Tę okazję możesz mieć dzięki… Ikea. Firma ogłosiła program mentorski, w ramach którego 5 aspirujących fotografów będzie współtworzyć...
4
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Foto-Technika, wyłączny dystrybutor produktów marki Viltrox, uruchamia nową promocję. Po zakupie obiektywu Viltrox można odebrać kartę Angelbird AV PRO SD MK2 64GB V60 za złotówkę.
26
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment”, 6 czerwca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem Tomaszem Lazarem. Wstęp wolny.
1
Powiązane artykuły