“Niemożliwość obecności” - niecodzienne spojrzenie na archiwa Muzeum Historii Fotografii

Autor: Maciej Luśtyk

29 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Muzeum Historii Fotografii zaprasza do Krakowa na wystawę “Niemożliwość obecności”, na której wybrane prace z muzealnego archiwum pomogą zobrazować relacje Tadeusza Kantora i jego twórczości z fotografią. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2015 roku.

”Żyjemy w czasach, w których wykonanie zdjęcia nie jest już wydarzeniem, a alchemiczny proces wywoływania jest przywilejem nielicznych amatorów. Wydaje się, że fotografia traci charyzmę tajemniczości, a hasło, że fotografujemy po to, aby o czymś zapomnieć, jest coraz bardziej adekwatne do rzeczywistości. Kto się jeszcze boi, że zrobienie zdjęcia skradnie mu duszę? Kto myśli, że w zdjęciach zachowuje się energia z przeszłości, za pomocą której można odtworzyć minione chwile? Te intuicje – niepodlegające racjonalnej krytyce – towarzyszyły fotografii od jej początków. Czy w czasach dzisiejszych potrafimy znaleźć dla nich usprawiedliwienie?” - pytają autorki wystawy, Monika Kozień i Marta Miskowiec.

W magazynach Muzeum Historii Fotografii znajduje się bardzo dużo zdjęć przedstawiających twarze ludzi. Nie mogą być one wyłącznie powodem do rozważań o portrecie lub stanowić przedmiot badań związanych na przykład z wydarzeniami historycznymi. Mamy świadomość, że za tymi portretami kryje się czyjeś życie i barwne historie. 

Próby „ożywiania” zdjęć przypominają w efekcie to, co udało się Tadeuszowi Kantorowi zobrazować z pamięci i zdjęć w swoich przedstawieniach teatralnych. Pamięć i przypominanie wymagają nieustannych negocjacji i odwoływania się do źródeł, jakimi są również fotografie. Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia mają służyć przybliżeniu i analizie rzadziej ukazywanego aspektu działalności Tadeusza Kantora - relacjom artysty z fotografią.

Konwencjonalne stare fotografie portretowe były jednymi z istotniejszych bodźców inspirujących powstanie kolejnych spektakli „Teatru Śmierci”. Ideą wystawy jest stworzenie fotograficznej ikonosfery, w jakiej funkcjonował Tadeusz Kantor, zawierającej fotografie, które zainspirowały artystę oraz zdjęcia wyciągnięte z magazynów Muzeum przywołujące również innych bohaterów. Będzie to prezentacja istotnych cech fotografii ogniskujących się wokół słów kluczy: ”nieobecność”, “śmierć”, “pamięć”, “przeszłość”, “odtwarzanie”. Próba interpretacji myśli Kantora odbędzie się poprzez cytaty zaczerpnięte z dorobku artysty: fragmenty tekstów i zarejestrowanych spektakli.

Wystawę można oglądać w Muzeum Historii Fotografii, przy ul. Józefitów 16 w Krakowie, od dzisiaj, 29 października, aż do 31 grudnia 2015 roku. Wstęp wolny.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem mhf.krakow.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10