Jacek Fota “Some Thing are Quieter than Others” w Leica Gallery Warszawa

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Jacka Foty pod tytułem “Some Thing are Quieter than Others”. Eksponowane zdjęcia, wydane wcześniej w formie książki fotograficznej, są efektem podróży fotografa po Stanach Zjednoczonych. Wernisaż odbędzie się 4 września 2015 roku.

Po koniec zeszłego roku Jacek Fota opublikował swoją pierwszą książkę fotograficzną pod tytułem “Some Thing are Quieter than Others”. Zawarte w niej zdjęcia powstały podczas podróży po stanach zjednoczonych, które autor odbył w latach 2012-2013. Zdaniem Jacka Foty Stany Zjednoczone są nudne i monotonne. Taką też ich wersję przedstawił w swoim wydawnictwie. W trakcie czterech podróży, przemierzył tysiące kilometrów po USA, świadomie unikając metropolii i miejsc, których aurę znamy z telewizji, kina czy fotografii Ansela Adamsa i Joela Meyerowitza. Skupił się natomiast na peryferiach, zakątkach cywilizacji oddalonych od obiektywu kamery i aparatu. To one, według autora tworzą obraz Stanów: nieefektownych, zwyczajnych, pozbawionych majestatyczności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Teraz zdjęcia będzie można obejrzeć w formie wystawy organizowanej przez Leica Gallery Warszawa. Tak projekt opisuje jego kuratorka, Joanna Kinowska - ”Jacek Fota znalazł swój, odmienny sposób na opisanie podróży przez Stany. Nudne kilometry, niekończąca się przestrzeń, sporadyczne spotkania. Wszystko to mimo gładkiej powierzchni obrazu niesie pewien niepokój. Jest tu coś podskórnego, chropowatego, surrealnego. Po trosze zapiski z podróży – wizualny notatnik, coś co wzmocni wspomnienia. Sporo obrazów, przy których widz, nawet ten który nigdy nie był w Ameryce, ma wrażenie deja vu. Są inspiracje innymi obrazami, widzianymi wcześniej kadrami. Ich ilość niepokoi. Czy Fota był w tych samych miejscach? Czy kadrował to celowo tak jak poprzednicy? Czy wreszcie tych miejsc anonimowych, już sfotografowanych, wyglądających podobnie – jest tak dużo, że traci się rozeznanie?”

Jacek Fota - fotograf freelancer, mieszkający w Warszawie. Fotografią zajął się po powrocie do Polski ze studiów w USA. Od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. W polu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim fotografia dokumentalna, pracuje głównie nad realizacjami długoterminowych projektów fotograficznych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 września 2015 roku, o godzinie 20:00, w Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 18 października 2015 roku. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-camera.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)