Premiera książki Jacka Foty

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Listopad 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Zdaniem Jacka Foty Stany Zjednoczone są nudne i monotonne. Taką też ich wersję przedstawił w swoim pierwszym wydawnictwie "Some Things are Quieter than Others", który promować będzie 27 listopada o godz. 18:30 w księgarni Bookoff, w budynku MSN w Warszawie, przy ulicy Emilii Plater 51. Spotkanie poprowadzi Joanna Kinowska.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

W trakcie czterech podróży, które odbył w latach 2012-2013, Jacek Fota przemierzył tysiące kilometrów po USA, świadomie unikając metropolii i miejsc, których aurę znamy z telewizji, kina czy fotografii Ansela Adamsa i Joela Meyerowitza. Nawet jeśli te miejsca odwiedzał, nie widział w nich nic wartego sfotografowania. Skupił się natomiast na peryferiach, zakątkach cywilizacji oddalonych od obiektywu kamery i aparatu. To one, według autora tworzą obraz Stanów: nieefektownych, zwyczajnych, pozbawionych majestatyczności. W książce znajdują się 44 zdjęcia stanowiące podsumowanie tych czterech podróży. Znajdziemy wśród nich statyczne krajobrazy rozpołowione linią horyzontu, portrety pracowników miejskich placówek oraz wnętrza sugerujące brak czyjejś obecności. Zużyte artefakty popkultury, gdzie indziej będące nadal przedmiotami pożądania, tu walają się bezładnie na półkach w sklepach z używanymi rzeczami. Cykl "Some Things are Quieter than Others" to również poszukiwanie samotności i wyciszenia z dala od wielkich miast.

Czytaj także: Przychodzę tu jak do siebie - rozmowa z Jackiem Fotą

Za projekt graficzny książki odpowiada Ania Nałęcka. Oprawa albumu przypomina zeszyt szkolny lub dziennik z podróży. Na naklejce na stronie tytułowej każdego albumu widnieje odręczny podpis autora. Łatwy do przetarcia papier pokrywa akwarela autorstwa Jagny Wróblewskiej. Wewnątrz znajdziemy niewielkie fotografie, rozmieszczone w klasycznym układzie. Nie towarzyszy im żaden tekst, podpisy, jakby były to zdjęcia wywołane i włożone pospiesznie między strony zeszytu, na pamiątkę. Z tyłu książki pojawia się rysowana długopisem mapa Stanów Zjednoczonych. Na niej zaznaczono miejsca sfotografowane przez Jacka Fotę podczas realizacji cyklu. Równowaga i oszczędność projektu książki współgra bowiem z powściągliwością Foty w doborze tematów zdjęć i ich formy.

Premiera albumu "Some Things are Quieter than Others" odbędzie się 27 listopada o godz. 18:30 w księgarni Bookoff, w budynku MSN w Warszawie, przy ulicy Emilii Plater 51.

Jacek Fota to fotograf freelancer, mieszkający w Warszawie. Fotografią zajął się po powrocie do Polski ze studiów w USA. Od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. W polu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim fotografia dokumentalna, pracuje głównie nad realizacjami długoterminowych projektów fotograficznych. Aktualnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy pracuje nad swoją drugą książką fotograficzną „PKiN”. Jacek jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki, łącznie z miejscami niedostępnymi dla większości odwiedzających budynek.

Więcej informacji na temat książki znajdziemy na: jacekfota.com/BOOK

Some Things are Quieter than Others

104 strony

44 zdjęcia

Format: 165 x 198 mm

zdjęcia: Jacek Fota

edycja: Ewa Meissner

akwarela z okładki: Jagna Wróblewska

projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design

self-published

edycja: 500 copies

Warszawa 2014

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły