"Vacant Florida" Jacka Foty w Galerii Obserwacja

Galeria Obserwacja serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Jacka Foty "Vacant Florida" prezentującą cykl zdjęć dokumentujących upadek tak zwanego "American Dream" w czasach kryzysu. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja 2014 o godz. 19:05.
Dom na przedmieściu jest północnoamerykańską ikoną. Ikoną, która reprezentuje dobrobyt, rodzinę oraz sukces – tak zwany "American Dream". Istnieją kanały telewizyjne całkowicie poświęcone sprzedaży domów, architekturze wnętrz, a także niekończącym się remontom i renowacjom. Każdy marzy o posiadaniu basenu, pięknej kuchni, eleganckiego salonu czy pokoju dla gości, którzy nigdy nie przyjadą. Właściciele tych jednorodzinnych rezydencji często odmalowują pokoje dziecięce na krzykliwe kolory, kupują najmodniejsze meble i gadżety, a potem, kiedy w pośpiechu wyprowadzają się, zostawiają wszystko za sobą, ponieważ te przedmioty nigdy nie miały dla nich tak naprawdę większego znaczenia.

Projekt przedstawia w bardzo ciekawy sposób dramatyczne konsekwencje nieustannego dążenia do urzeczywistnienia "American Dream". Ludzie w pościgu za dobrobytem często zaciągali kredyty, które przerastały ich możliwości finansowe. Pożyczone pieniądze bardzo łatwo wydawali, a kiedy w 2008 roku doszło do załamania na rynku, najczęściej kończyło się to utratą całego majątku - pisze Blair Dewan.

Czytaj także:Przychodzę tu jak do siebie - rozmowa z Jackiem Fotą

fot. Jacek Fota

fot. Jacek Fota

fot. Jacek Fota


Jacek Fota - pochodzący z Trójmiasta, obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer. W 2009 roku otrzymał dyplom magistra na University of Utah w USA. Po powrocie do Polski zajął się fotografią, a od trzech lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Pracuje głównie nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych, a od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. Obecnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy, zbiera materiał do książki PKiN, która poświęcona jest Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie. Najnowszy projekt Jacka Foty to książka "Some Things Are Quieter than Others", która ukaże się na przełomie maja i czerwca.


Jacek FotaVacant Florida
Wernisaż: 13 maja 2014, godz. 19:05
Termin: 13 maja - 18 czerwca 2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7