"Vacant Florida" Jacka Foty w Galerii Obserwacja

Galeria Obserwacja serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Jacka Foty "Vacant Florida" prezentującą cykl zdjęć dokumentujących upadek tak zwanego "American Dream" w czasach kryzysu. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja 2014 o godz. 19:05.
Dom na przedmieściu jest północnoamerykańską ikoną. Ikoną, która reprezentuje dobrobyt, rodzinę oraz sukces – tak zwany "American Dream". Istnieją kanały telewizyjne całkowicie poświęcone sprzedaży domów, architekturze wnętrz, a także niekończącym się remontom i renowacjom. Każdy marzy o posiadaniu basenu, pięknej kuchni, eleganckiego salonu czy pokoju dla gości, którzy nigdy nie przyjadą. Właściciele tych jednorodzinnych rezydencji często odmalowują pokoje dziecięce na krzykliwe kolory, kupują najmodniejsze meble i gadżety, a potem, kiedy w pośpiechu wyprowadzają się, zostawiają wszystko za sobą, ponieważ te przedmioty nigdy nie miały dla nich tak naprawdę większego znaczenia.

Projekt przedstawia w bardzo ciekawy sposób dramatyczne konsekwencje nieustannego dążenia do urzeczywistnienia "American Dream". Ludzie w pościgu za dobrobytem często zaciągali kredyty, które przerastały ich możliwości finansowe. Pożyczone pieniądze bardzo łatwo wydawali, a kiedy w 2008 roku doszło do załamania na rynku, najczęściej kończyło się to utratą całego majątku - pisze Blair Dewan.

Czytaj także:Przychodzę tu jak do siebie - rozmowa z Jackiem Fotą

fot. Jacek Fota

fot. Jacek Fota

fot. Jacek Fota


Jacek Fota - pochodzący z Trójmiasta, obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer. W 2009 roku otrzymał dyplom magistra na University of Utah w USA. Po powrocie do Polski zajął się fotografią, a od trzech lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Pracuje głównie nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych, a od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. Obecnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy, zbiera materiał do książki PKiN, która poświęcona jest Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie. Najnowszy projekt Jacka Foty to książka "Some Things Are Quieter than Others", która ukaże się na przełomie maja i czerwca.


Jacek FotaVacant Florida
Wernisaż: 13 maja 2014, godz. 19:05
Termin: 13 maja - 18 czerwca 2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13