Emigracyjne fotografie Stanisława Cata Mackiewicza

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
W Muzeum Historii Fotografii trwa fascynująca wystawa angielskich zdjęć Stanisława Cata Mackiewicza, którym towarzyszą fragmenty z polsko-angielskich rozmówek, wydanych na potrzeby powojennej emigracji. Oprócz praktycznych zwrotów dużo jest w nich goryczy i nostalgii.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Tuż po inwazji sowieckiej na Polskę, 18 września 1939 r. granicę z Litwą Kowieńską przekroczył Stanisław Cat Mackiewicz, redaktor konserwatywnego dziennika "Słowo", piłsudczyk, monarchista, jeden z najlepszych - o ile nie najlepszy - polski publicysta i pisarz polityczny XX wieku. Po roku dotarł do Anglii, gdzie spędził 17 następnych lat, dzieląc z tysiącami polskich żołnierzy i cywilnymi emigrantami czasy nadziei i goryczy.

Wystawa Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie zawiera wybrane zdjęcia Stanisława Cata Mackiewicza wykonane w Anglii w okresie od wiosny 1945 do jego powrotu do Polski w 1956 r. Mackiewicz ukazuje się w nich jako zdolny fotograf amator. Fotografuje uliczne życie Londynu, spogląda na angielski krajobraz, wykonuje wiele portretów pięknych kobiet.

Całość ekspozycji zbudowana jest z dwóch dopełniających się narracji. Fotografiom Cata Mackiewicza towarzyszą fragmenty tekstu zaczerpnięte z wydanej w 1946 roku książki pt. "Mój sekretarz". Ta wydana na potrzeby powojennej emigracji niewielka książka jest zbiorem polsko-angielskich rozmówek, które miały być pomocne w pierwszym okresie życia na obczyźnie. Proponowane przez wydawcę dialogi dotyczą wspomnień wojennych, krajobrazu, uczuć, relacji damsko-męskich. Oprócz praktycznych zwrotów dużo jest w nich goryczy i nostalgii.

Wystawy przybliża realia i dramat powojennej emigracji. Pozwala spojrzeć na tamten czas nie z perspektywy podręcznika historii, ale oczami zaplątanej w jej wir jednostki. Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z archiwum rodziny Stanisława Cata Mackiewicza.

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej

Koncepcja wystawy i katalogu: Maciej Zakrzewski, Tomasz Wiech

Edycja fotografii: Tomasz Wiech

Koordynacja: Joanna Dutka-Kącka, Maciej Zakrzewski

Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie. Emigracyjne fotografie Stanisława Cata Mackiewicza

Termin: 20 listopada 2014 - 31 stycznia 2015

Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10