Ponad 80 000 zł za zdjęcie Witkacego

Ponad 80 000 zł za zdjęcie Witkacego
Na aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska padł rekord. "Przerażenie wariata” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) sprzedano za 80 500 złotych. To najwyższa cena za zdjęcie, jaką uzyskano w historii całego projektu i jedna z najdrożej sprzedanych fotografii na polskim rynku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Podczas aukcji odbywającej się w ramach 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska Sala Kino.Lab-u w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski była wypełniona po brzegi. Licytowali kolekcjonerzy z Polski i zagranicy. Łączna suma sprzedaży przekroczyła ćwierć miliona złotych. Sprzedano blisko 60% prac z oferty aukcyjnej.

Po raz kolejny największe emocje wywołało zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). "Przerażenie wariata" z 1931 roku sprzedano za kwotę 80 500 złotych (razem z 15-procentową opłatą organizacyjną). To prawie trzykrotność ceny wywoławczej. Wcześniej najwyższą cenę na krajowej aukcji uzyskało zdjęcie również autorstwa Witkacego "Kolaps przy lampie, Autoportret" z 1913 roku, sprzedane za 135 000 zł w 2003 roku.

Podczas aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska, cenę sprzedaży powyżej 10 000 zł uzyskały jeszcze dwie fotografie. Pracę Ilony Szwarc "Kayla, Boston, Massachusetts", z serii "American Girls" wylicytowano za kwotę 16 000 zł. Tym samym uzyskała ona jedno z największych przebić w stosunku do ceny wywoławczej. Licytacja tej pracy rozpoczęła się od 4 700 złotych. Pułap 10 000 zł przekroczyło również zdjęcie Rafała Milacha "Bez tytułu" z cyklu "7 Rooms". Zostało sprzedane za 14 000 zł.

Wśród prac, które uzyskały największe przebicie w stosunku do cen wywoławczych znalazły się między innymi zdjęcia: Zofii Rydet "Zagłada" z cyklu "Świat uczuć i wyobraźni", Andrzeja A. Mroczka "Książę i żebrak" oraz Stefana Arczyńskiego "Trzecia fala". Ceny sprzedaży tych prac przekroczyły poziomy estymacji podane w katalogu aukcyjnym. Potwierdza to rosnące zainteresowanie fotografią wśród kolekcjonerów i utrzymującą się tendencję zwyżki cen na rynku.

Wysoką cenę uzyskały również "Nedda" Ryszarda Horowitza (8000 zł) oraz zestaw czterech zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego "Horyzont z punktami" (7500 zł). Dużym zainteresowaniem cieszyły się fotografie takich klasyków jak Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, czy Bronisław Schlabs, którego obie z wystawianych prac sprzedano za 5 000 i 6 000 zł, przy cenach wywoławczych 2 800 i 3 000 zł.

Pełna lista wyników 13. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej na stronie: artinfo.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12