Ponad 80 000 zł za zdjęcie Witkacego

0
Marcin Grabowiecki
27 Październik 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Na aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska padł rekord. "Przerażenie wariata” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) sprzedano za 80 500 złotych. To najwyższa cena za zdjęcie, jaką uzyskano w historii całego projektu i jedna z najdrożej sprzedanych fotografii na polskim rynku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)


Podczas aukcji odbywającej się w ramach 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska Sala Kino.Lab-u w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski była wypełniona po brzegi. Licytowali kolekcjonerzy z Polski i zagranicy. Łączna suma sprzedaży przekroczyła ćwierć miliona złotych. Sprzedano blisko 60% prac z oferty aukcyjnej.

Po raz kolejny największe emocje wywołało zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). "Przerażenie wariata" z 1931 roku sprzedano za kwotę 80 500 złotych (razem z 15-procentową opłatą organizacyjną). To prawie trzykrotność ceny wywoławczej. Wcześniej najwyższą cenę na krajowej aukcji uzyskało zdjęcie również autorstwa Witkacego "Kolaps przy lampie, Autoportret" z 1913 roku, sprzedane za 135 000 zł w 2003 roku.

Podczas aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska, cenę sprzedaży powyżej 10 000 zł uzyskały jeszcze dwie fotografie. Pracę Ilony Szwarc "Kayla, Boston, Massachusetts", z serii "American Girls" wylicytowano za kwotę 16 000 zł. Tym samym uzyskała ona jedno z największych przebić w stosunku do ceny wywoławczej. Licytacja tej pracy rozpoczęła się od 4 700 złotych. Pułap 10 000 zł przekroczyło również zdjęcie Rafała Milacha "Bez tytułu" z cyklu "7 Rooms". Zostało sprzedane za 14 000 zł.

Wśród prac, które uzyskały największe przebicie w stosunku do cen wywoławczych znalazły się między innymi zdjęcia: Zofii Rydet "Zagłada" z cyklu "Świat uczuć i wyobraźni", Andrzeja A. Mroczka "Książę i żebrak" oraz Stefana Arczyńskiego "Trzecia fala". Ceny sprzedaży tych prac przekroczyły poziomy estymacji podane w katalogu aukcyjnym. Potwierdza to rosnące zainteresowanie fotografią wśród kolekcjonerów i utrzymującą się tendencję zwyżki cen na rynku.

Wysoką cenę uzyskały również "Nedda" Ryszarda Horowitza (8000 zł) oraz zestaw czterech zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego "Horyzont z punktami" (7500 zł). Dużym zainteresowaniem cieszyły się fotografie takich klasyków jak Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, czy Bronisław Schlabs, którego obie z wystawianych prac sprzedano za 5 000 i 6 000 zł, przy cenach wywoławczych 2 800 i 3 000 zł.

Pełna lista wyników 13. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej na stronie: artinfo.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
15
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0
Powiązane artykuły