Ponad 80 000 zł za zdjęcie Witkacego

0
Marcin Grabowiecki
27 Październik 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Na aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska padł rekord. "Przerażenie wariata” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) sprzedano za 80 500 złotych. To najwyższa cena za zdjęcie, jaką uzyskano w historii całego projektu i jedna z najdrożej sprzedanych fotografii na polskim rynku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)


Podczas aukcji odbywającej się w ramach 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska Sala Kino.Lab-u w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski była wypełniona po brzegi. Licytowali kolekcjonerzy z Polski i zagranicy. Łączna suma sprzedaży przekroczyła ćwierć miliona złotych. Sprzedano blisko 60% prac z oferty aukcyjnej.

Po raz kolejny największe emocje wywołało zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). "Przerażenie wariata" z 1931 roku sprzedano za kwotę 80 500 złotych (razem z 15-procentową opłatą organizacyjną). To prawie trzykrotność ceny wywoławczej. Wcześniej najwyższą cenę na krajowej aukcji uzyskało zdjęcie również autorstwa Witkacego "Kolaps przy lampie, Autoportret" z 1913 roku, sprzedane za 135 000 zł w 2003 roku.

Podczas aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska, cenę sprzedaży powyżej 10 000 zł uzyskały jeszcze dwie fotografie. Pracę Ilony Szwarc "Kayla, Boston, Massachusetts", z serii "American Girls" wylicytowano za kwotę 16 000 zł. Tym samym uzyskała ona jedno z największych przebić w stosunku do ceny wywoławczej. Licytacja tej pracy rozpoczęła się od 4 700 złotych. Pułap 10 000 zł przekroczyło również zdjęcie Rafała Milacha "Bez tytułu" z cyklu "7 Rooms". Zostało sprzedane za 14 000 zł.

Wśród prac, które uzyskały największe przebicie w stosunku do cen wywoławczych znalazły się między innymi zdjęcia: Zofii Rydet "Zagłada" z cyklu "Świat uczuć i wyobraźni", Andrzeja A. Mroczka "Książę i żebrak" oraz Stefana Arczyńskiego "Trzecia fala". Ceny sprzedaży tych prac przekroczyły poziomy estymacji podane w katalogu aukcyjnym. Potwierdza to rosnące zainteresowanie fotografią wśród kolekcjonerów i utrzymującą się tendencję zwyżki cen na rynku.

Wysoką cenę uzyskały również "Nedda" Ryszarda Horowitza (8000 zł) oraz zestaw czterech zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego "Horyzont z punktami" (7500 zł). Dużym zainteresowaniem cieszyły się fotografie takich klasyków jak Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, czy Bronisław Schlabs, którego obie z wystawianych prac sprzedano za 5 000 i 6 000 zł, przy cenach wywoławczych 2 800 i 3 000 zł.

Pełna lista wyników 13. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej na stronie: artinfo.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w Wonder Photo Shop
Dwie osoby na kilometr i pytania o przyszłość. Spotkanie wokół nowego projektu Michała Siarka w...
Już za tydzień w warszawskim Wonder Photo Shop odbędzie się spotkanie z fotografem dokumentalnym i ambasadorem Fujifilm Michałem Siarkiem. Zobaczymy zdjęcia z nowego...
3
0
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wyjątkową wystawę „Fotoblok", która pozwoli spojrzeć na bliski nam kawałek świata przez pryzmat photobooków...
20
0
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
6
0
Powiązane artykuły