12. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

0
Marcin Grabowiecki
22 Maj 2014
Artykuł na: 6-9 minut

Tematem 12. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska jest motyw ciała w polskiej fotografii. Wernisaż wystawy przedaukcyjnej odbędzie się w piątek, 30 maja o godz. 19:00 w Leica Gallery Warszawa, a sama aukcja - w sobotę 7 czerwca podczas Fotofestiwalu w Łodzi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)


12. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska zaplanowana jest w dwóch miastach. Wernisaż i kilkudniową wystawę przedaukcyjną będzie można obejrzeć w Warszawie w Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Następnie ekspozycja zostanie przeniesiona na rozpoczynający się Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Tutaj też odbędzie się aukcja wystawianych fotografii.

Wystawa przedaukcyjna będzie znakomitą okazją do zapoznania się z bogatym spektrum postaw twórczych związanych z motywem ciała w polskiej fotografii. Jak zwykle zaprezentujemy unikatowe odbitki, które bardzo rzadko można podziwiać na wystawach. Wydarzeniu będzie towarzyszył starannie opracowany dwujęzyczny katalog, w którym znajdą się sylwetki artystów, opisy oraz reprodukcje wszystkich prac.

Niepowtarzalną okazją dla kolekcjonerów będzie możliwość zdobycia fotografii dwóch gości specjalnych, czyli autorów wystaw głównych tegorocznego Fotofestiwalu: Rogera Ballena i Volkera Hinza. Zdjęcia ich autorstwa znajdą się na wystawie i aukcji obok prac polskich artystów.

Motyw ciała, jego fizjologii czy kontekstu społeczno–obyczajowego istnieje w fotografiach wielu twórców od pokoleń. Podczas 12. już edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska zaprezentujemy dzieła wybitnych polskich artystów, którzy podjęli ten temat. Zdjęcia są wyjątkowe, zajmują szczególne miejsce w ich twórczości, były wystawiane na ważnych wystawach, publikowane i nagradzane. Wystawa jest unikalną okazją do poznania ważnych prac z historii polskiej fotografii, a aukcja dodatkowo daje możliwość zakupu i obcowania z nimi na co dzień.

Prezentacja została pomyślana przekrojowo zarówno pod względem czasu ich powstania, jak i ujęcia tematu. Pragniemy pokazać zdjęcia artystów aktywnych przed II wojną światową (Benedykt Jerzy Dorys, Marian Dederko), powojennych twórców awangardowych (Zbigniew Dłubak), niestrudzonych eksperymentatorów (Edward Hartwig), czy przedstawicieli najmłodszego pokolenia (Dorota Buczkowska, Rafał Milach). Obok zdjęć, które są wyrazem zachwytu nad pięknem ludzkiego ciała (Kazimiera Dyakowska, Wacław Wantuch), znajdą się te, które motyw ten wykorzystują bardziej symbolicznie czy konceptualnie (Zbigniew Łagocki, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Natalia LL). Fotografie artystów specjalizujących się w tematyce cielesności zostaną uzupełnione zdjęciami autorów, dla których był to jeden z podejmowanych wątków (Paweł Pierściński, Tadeusz Rolke).


Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy Artinfo.pl
Kuratorka i koordynatorka: Katarzyna Sagatowska
Współpraca kuratorska: Maga Sokalska

Bieżące informacje dotyczące wystawy, aukcji oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronach fotografiakolekcjonerska.pl oraz artinfo.pl

WARSZAWA

Wernisaż: 30.05.2014 (piątek), godz. 19.00
Wystawa: 30.05-03.06.2014
Miejsce: Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, III p.

ŁÓDŹ - FOTOFESTIWAL

Wystawa: 05-15.06.2014
Aukcja: 07.06.2014 (sobota), godz. 17.30
Miejsce: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)