MFK 2012: "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" - wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę jednego z najbardziej znanych twórców surrealizmu - René Magritte'a. Unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane sceny z prywatnego życia artysty i jego przyjaciół będzie można oglądać do 10 czerwca 2012. Wystawa została włączona w program główny tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Bukiet, Georgette i René Magritte, Bruksela, Rue Esseghem, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Na wystawie w Galerii MCK po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty René Magritte'a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925-1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" trwać będzie od 18 kwietnia do 10 czerwca.
Bóg dnia ósmego, René Magritte, Bruksela, Rue Esseghem, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości, takich jak melonik czy fajka.

Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana.

Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę - zarazem muzę i jedyną modelkę - Georgette oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego - poetów i pisarzy - Louisa Scutenaire'a, jego żonę Irene Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte'a, Marcela Mariena Camille'a Goemansa i Paula Colinet.
Olbrzym, Paul Nougé, Wybrzeże belgijskie, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Louis Scutenaire, który opisał zbiór fotografii i nadał każdej pracy tytuł, w następujący sposób opisywał te realizacje: Podobnie jak żonglował elementami tworzonych obrazów, aby stworzyć z nich "inny świat", w wolnym czasie René Magritte ze szczególnym upodobaniem ustawiał ludzi, swoją żonę czy przyjaciół, w zaaranżowanych przez siebie fikcyjnych sytuacjach, zanim któryś z jego znajomych zrobił ich portret, podobnie jak układał elementy swoich obrazów, by stworzyć "inny świat".

Powstałe podczas wspólnych podróży i niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart, humor, upodobanie do burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte'a atmosferą i często wykorzystywanymi motywami.

Kilkadziesiąt zebranych na wystawie fotografii uzupełnia wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia "Trzy jabłka" przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.
Kokieteria, autoportret René Magritte'a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Z okazji wystawy przygotowany został polsko-angielsko-francuski katalog.

Bogaty program towarzyszący wystawie obejmuje wykłady, dyskusje, cykl spotkań dla seniorów pt. "Dojrzali do sztuki", a także ofertę edukacyjną dla grup szkolnych.

Szczegóły na stronie www.mck.krakow.pl.

Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.


Wierność obrazów. René Magritte i fotografia
Termin: 18.04-10.06.2012

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8