MFK 2012: "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" - wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę jednego z najbardziej znanych twórców surrealizmu - René Magritte'a. Unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane sceny z prywatnego życia artysty i jego przyjaciół będzie można oglądać do 10 czerwca 2012. Wystawa została włączona w program główny tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Bukiet, Georgette i René Magritte, Bruksela, Rue Esseghem, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Na wystawie w Galerii MCK po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty René Magritte'a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925-1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" trwać będzie od 18 kwietnia do 10 czerwca.

Bóg dnia ósmego, René Magritte, Bruksela, Rue Esseghem, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości, takich jak melonik czy fajka.

Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana.

Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę - zarazem muzę i jedyną modelkę - Georgette oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego - poetów i pisarzy - Louisa Scutenaire'a, jego żonę Irene Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte'a, Marcela Mariena Camille'a Goemansa i Paula Colinet.

Olbrzym, Paul Nougé, Wybrzeże belgijskie, 1937 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Louis Scutenaire, który opisał zbiór fotografii i nadał każdej pracy tytuł, w następujący sposób opisywał te realizacje: Podobnie jak żonglował elementami tworzonych obrazów, aby stworzyć z nich "inny świat", w wolnym czasie René Magritte ze szczególnym upodobaniem ustawiał ludzi, swoją żonę czy przyjaciół, w zaaranżowanych przez siebie fikcyjnych sytuacjach, zanim któryś z jego znajomych zrobił ich portret, podobnie jak układał elementy swoich obrazów, by stworzyć "inny świat".

Powstałe podczas wspólnych podróży i niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart, humor, upodobanie do burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte'a atmosferą i często wykorzystywanymi motywami.

Kilkadziesiąt zebranych na wystawie fotografii uzupełnia wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia "Trzy jabłka" przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.

Kokieteria, autoportret René Magritte'a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928 (c) Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Z okazji wystawy przygotowany został polsko-angielsko-francuski katalog.

Bogaty program towarzyszący wystawie obejmuje wykłady, dyskusje, cykl spotkań dla seniorów pt. "Dojrzali do sztuki", a także ofertę edukacyjną dla grup szkolnych.

Szczegóły na stronie www.mck.krakow.pl.

Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Wierność obrazów. René Magritte i fotografia
Termin: 18.04-10.06.2012

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)