Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Krótka historia czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody

0

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Maj 2012
Artykuł na: 4-5 minut
31 maja o godz. 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład Davida Vody poświęcony czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażowi i fotoperformance. Spotkanie towarzyszy wystawie "Wierność obrazów. Rene Magritte i fotografia".

Gościem wykładu "Wrzeciona tamtych dni", odbywającego się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Magritte'a, będzie czeski historyk sztuki David Voda. Opowie on o awangardzie czeskiej lat międzywojennych, która była zafascynowana francuskim surrealizmem. W tym okresie Praga - którą odwiedzał sam André Breton - urosła do roli drugiej europejskiej stolicy tego kierunku po Paryżu. Fotografia oraz powiązane z nią fotomontaż i fotoperformance znalazły się w polu zainteresowań takich artystów jak Jaromír Funke czy Jindrich Štyrský. Ten ostatni stworzył m.in. cykl nie manipulowanych fotografii przedstawiających wystawy i szyldy sklepowe, jarmarczne atrakcje, a także porysowane, pokryte napisami ściany, a w 1933 r. Štyrský opublikował książkę "Emilie přichází ke mně ve snu" (Emilia przychodzi do mnie we śnie), zawierającą śmiałe, erotyczne kolaże, w których wykorzystał fragmenty starych bardzo śmiałych fotografii.

Tytuł wykładu został zaczerpnięty z książki Jindřicha Štyrský'ego i Jindřicha Heislera "Na jehlách těchto dní" ("On the needles of these days").

David Voda - historyk sztuki, specjalizujący się w zakresie nowoczesnej kultury czeskiej, sztuki Niemców i Żydów czeskich w I połowie XX wieku oraz sztuki teo- i antropozoficznej w Europie Środkowej. Autor i kurator wystaw, m.in. retrospektyw malarza Rudolfa Michalika i Vítézslavazvala, "spirritus movens" czeskich surrealistów. Obecnie przygotowuje wystawę "Antropozofia i awangarda w Europie Środkowej 1913-1938", która pokazana zostanie w Pradze.

Wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" prezentowana jest do 10 czerwca. Pierwszy raz w Polsce pokazany jest unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty Rene Magritte'a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925-1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Wrzeciona tamtych dni - krótka historia czeskiej fotografii surrealzitycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody
Wykład w języku czeskim, symultaniczne tłumaczenie na język polski
wstęp wolny
Termin: 31.05.2012, godz. 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
Profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Dzięki tym bezpłatnym pomocom możesz tworzyć ciekawe materiały bez wydawania ani grosza.
5
0
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak uzyskać efekt rozmytego tła oraz wykorzystać instalacje świetlne do tworzenia magicznych, świątecznych kadrów? Swoje pomysły przedstawia specjalista...
34
0
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Chcecie poczuć się jak pionierzy fotografii? Poradnik Goerge Eastman Musem pokazuje, jak własnym sumptem, bez użycia niebezpiecznych substancji, stworzyć zdjęcia w...
89
0
Powiązane artykuły