Krótka historia czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody

31 maja o godz. 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład Davida Vody poświęcony czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażowi i fotoperformance. Spotkanie towarzyszy wystawie "Wierność obrazów. Rene Magritte i fotografia".

Gościem wykładu "Wrzeciona tamtych dni", odbywającego się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Magritte'a, będzie czeski historyk sztuki David Voda. Opowie on o awangardzie czeskiej lat międzywojennych, która była zafascynowana francuskim surrealizmem. W tym okresie Praga - którą odwiedzał sam André Breton - urosła do roli drugiej europejskiej stolicy tego kierunku po Paryżu. Fotografia oraz powiązane z nią fotomontaż i fotoperformance znalazły się w polu zainteresowań takich artystów jak Jaromír Funke czy Jindrich Štyrský. Ten ostatni stworzył m.in. cykl nie manipulowanych fotografii przedstawiających wystawy i szyldy sklepowe, jarmarczne atrakcje, a także porysowane, pokryte napisami ściany, a w 1933 r. Štyrský opublikował książkę "Emilie přichází ke mně ve snu" (Emilia przychodzi do mnie we śnie), zawierającą śmiałe, erotyczne kolaże, w których wykorzystał fragmenty starych bardzo śmiałych fotografii.

Tytuł wykładu został zaczerpnięty z książki Jindřicha Štyrský'ego i Jindřicha Heislera "Na jehlách těchto dní" ("On the needles of these days").

David Voda - historyk sztuki, specjalizujący się w zakresie nowoczesnej kultury czeskiej, sztuki Niemców i Żydów czeskich w I połowie XX wieku oraz sztuki teo- i antropozoficznej w Europie Środkowej. Autor i kurator wystaw, m.in. retrospektyw malarza Rudolfa Michalika i Vítézslavazvala, "spirritus movens" czeskich surrealistów. Obecnie przygotowuje wystawę "Antropozofia i awangarda w Europie Środkowej 1913-1938", która pokazana zostanie w Pradze.

Wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" prezentowana jest do 10 czerwca. Pierwszy raz w Polsce pokazany jest unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty Rene Magritte'a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925-1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.


Wrzeciona tamtych dni - krótka historia czeskiej fotografii surrealzitycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody
Wykład w języku czeskim, symultaniczne tłumaczenie na język polski
wstęp wolny
Termin: 31.05.2012, godz. 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
“Fotografia to moje zajęcie” - wywiad z Tadeuszem Rolke
24 Maj 2019
Z aparatem pracuje od 75 lat, ale ani myśli odwieszać go na kołek. O ostatnich projektach, pomysłach na kolejne cykle i o kobietach z Tadeuszem Rolke rozmawia Monika Szewczyk.
2
Moscow International Foto Awards 2019 - Polacy zdominowali sekcję photobooków. Triumfują też w pozostałych kategoriach
23 Maj 2019
Tegoroczna odsłona konkursu MIFA przynosi wiele nagród fotografom znad Wisły. Książki fotograficzne Igora Pisuka i Dominiki Koszowskiej uznane zostały najlepszymi publikacjami roku. Oprócz nich triumfy święci jeszcze 9 fotografów z Polski.
0
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
2
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0