Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Mikołaj Grynberg: "Dużo kobiet" w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Marzec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Już w najbliższy piątek, 23 marca o godz. 19:00 w Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie w Warszawie będziecie mogli zobaczyć prace Mikołaja Grynberga z cyklu "Dużo kobiet". Organizatorami wystawy są: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacja .DOC oraz Leica.
Mikołaj Grynberg, z serii Dużo kobiet, 2005-2008, Buenos Aires: -Widzę, że ci przeszkadza mój syn, który ciągle na mnie włazi. -Nie przeszkadza. -Masz dzieci? -Mam dwójkę. -Aaa, to już pewnie nauczyłeś się cierpliwości. -Tylko trochę, ale wystarczająco.

Wystawa "Dużo kobiet", której autorem jest Mikołaj Grynberg to ponad 90 portretów kobiet z 9 miejsc na świecie: Warszawy, Kijowa, Limy, Buenos Aires, Meksyku, Tel Awiwu, Rio de Janeiro, Pekinu i z Zanzibaru. Zdjęcia powstawały na placach miejskich, gdzie przypadkowe kobiety zapraszane były do otwartego, plenerowego studia fotograficznego. Wyjątkiem jest część pierwsza projektu, czyli Warszawa, gdzie modelkami zostały Mama, żona, córka, przyjaciółki i dobre znajome.

Mikołaj Grynberg wyjaśnia: Postawiłem przed sobą zadanie, które wymagało przekroczenia wielu granic. Zarówno tych wewnętrznych, którymi jest między innymi wstyd i zażenowanie jak i tych zewnętrznych, którymi jest przede wszystkim kultura, która nie pozwala zaczepiać obcych kobiet na ulicy. Znalazłem idealne alibi - fotografię. Pomijam już aspekt publiczny tej akcji. Wystawiałem siebie oraz moje bohaterki na niezwykle stresującą sytuację ekspozycji społecznej. Wszystko to odbywało się przy dużej widowni złożonej z gapiów, którzy akurat znaleźli się w okolicy otwartego studia.

Fotografiom towarzyszą zanotowane przez Mikołaja fragmenty rozmów, jakie wywiązały się między autorem a bohaterkami.

Projekt rozwijał się w latach 2004-2008 i został zwieńczony albumem "Dużo kobiet" (Biblioteka Gazety Wyborczej, wyd. Agora 2009).

Więcej zdjęć z cyklu "Dużo kobiet" znajdziecie w naszej galerii.

Mikołaj Grynberg - były psycholog. Fotograf. Artysta, który połączył dar słuchania drugiego człowieka z umiejętnością przekazania emocji na fotografii. W jego pracach ważna jest historia, doświadczenie, nastrój. Autorskie projekty, często łączące przedstawiony obraz z tekstem, są zawsze dokumentem subtelnej rozmowy. Fotograf od kilku lat prowadzi warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w Studium ZPAF. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest autorem kilkunastu ekspozycji indywidualnych.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacja .DOC oraz Leica.

Mikołaj GrynbergDużo kobiet

Wernisaż: 23.03.2012, godz. 19:00
Termin: 24.03-15.04.2012

Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie
ul. Marszałkowska 3/5
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)