Mikołaj Grynberg: "Dużo kobiet" w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Marzec 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Już w najbliższy piątek, 23 marca o godz. 19:00 w Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie w Warszawie będziecie mogli zobaczyć prace Mikołaja Grynberga z cyklu "Dużo kobiet". Organizatorami wystawy są: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacja .DOC oraz Leica.
Mikołaj Grynberg, z serii Dużo kobiet, 2005-2008, Buenos Aires: -Widzę, że ci przeszkadza mój syn, który ciągle na mnie włazi. -Nie przeszkadza. -Masz dzieci? -Mam dwójkę. -Aaa, to już pewnie nauczyłeś się cierpliwości. -Tylko trochę, ale wystarczająco.

Wystawa "Dużo kobiet", której autorem jest Mikołaj Grynberg to ponad 90 portretów kobiet z 9 miejsc na świecie: Warszawy, Kijowa, Limy, Buenos Aires, Meksyku, Tel Awiwu, Rio de Janeiro, Pekinu i z Zanzibaru. Zdjęcia powstawały na placach miejskich, gdzie przypadkowe kobiety zapraszane były do otwartego, plenerowego studia fotograficznego. Wyjątkiem jest część pierwsza projektu, czyli Warszawa, gdzie modelkami zostały Mama, żona, córka, przyjaciółki i dobre znajome.

Mikołaj Grynberg wyjaśnia: Postawiłem przed sobą zadanie, które wymagało przekroczenia wielu granic. Zarówno tych wewnętrznych, którymi jest między innymi wstyd i zażenowanie jak i tych zewnętrznych, którymi jest przede wszystkim kultura, która nie pozwala zaczepiać obcych kobiet na ulicy. Znalazłem idealne alibi - fotografię. Pomijam już aspekt publiczny tej akcji. Wystawiałem siebie oraz moje bohaterki na niezwykle stresującą sytuację ekspozycji społecznej. Wszystko to odbywało się przy dużej widowni złożonej z gapiów, którzy akurat znaleźli się w okolicy otwartego studia.

Fotografiom towarzyszą zanotowane przez Mikołaja fragmenty rozmów, jakie wywiązały się między autorem a bohaterkami.

Projekt rozwijał się w latach 2004-2008 i został zwieńczony albumem "Dużo kobiet" (Biblioteka Gazety Wyborczej, wyd. Agora 2009).

Więcej zdjęć z cyklu "Dużo kobiet" znajdziecie w naszej galerii.

Mikołaj Grynberg - były psycholog. Fotograf. Artysta, który połączył dar słuchania drugiego człowieka z umiejętnością przekazania emocji na fotografii. W jego pracach ważna jest historia, doświadczenie, nastrój. Autorskie projekty, często łączące przedstawiony obraz z tekstem, są zawsze dokumentem subtelnej rozmowy. Fotograf od kilku lat prowadzi warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w Studium ZPAF. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest autorem kilkunastu ekspozycji indywidualnych.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacja .DOC oraz Leica.

Mikołaj GrynbergDużo kobiet

Wernisaż: 23.03.2012, godz. 19:00
Termin: 24.03-15.04.2012

Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie
ul. Marszałkowska 3/5
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
4
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)