Wystawa prac Roberta Wyrwasa w Zakładzie

Kolektyw Sputnik Photos zaprasza na nową wystawę do swojego warszawskiego Zakładu. W najbliższą sobotę, 17 marca o godz. 18:00 będziecie mogli zobaczyć zdjęcia Roberta Wyrwasa. Cykl "Czy to prawda" poświęcony jest dzieciństwu córek autora.
fot. Robert Wyrwas

O nowej wystawie w warszawskim Zakładzie pisze Agnieszka Rayss z kolektywu Sputnik Photos:

Robert Wyrwas fotografuje córki. Jest fotografem codzienności, ale nie jednym z wielu. Jego zdjęcia są wyjątkowe: niby codzienne, w niedbałej estetyce, ale pokazują codzienność jak z prawdziwej bajki - czasem słodkiej, czasem groźnej. Dzieciństwo na zdjęciach Roberta dalekie jest od niewinnej beztroski. To dzieciństwo niepokojące, nieuczesane. Odkrywanie świata jest tu doświadczeniem bardzo intensywnym, pełnym emocji, i to bardzo różnych, od całej gamy zdziwień do niepokoju i zwykłej radości.

To nie jest dzieciństwo z imienin u cioci, w białym kołnierzyku, z loczkami i odświętną sukienką. Trochę tu prawdziwego świata, a jeszcze więcej wyobraźni. Wszystko z bardzo bliska. Tak jakby Robert chciał wniknąć w głowy swoich córek i sam pytał "czy to prawda?". Możemy jeszcze pytać, czy to, co pokazuje jest prawdziwym nieuładzonym obrazem dzieciństwa, czy może tylko tym, co dorosły może sobie o dzieciństwie wyobrazić. Czy to prawda?
fot. Robert Wyrwas

"Czy to prawda" to powiedzonko córki Roberta, bohaterki zdjęć, a właściwie część większej całości "czy to prawda, że to nieprawda". Co jest prawdą o dzieciństwie Leny i Niny? Co jest prawdą bardziej - martwy gołąbek na ulicy, podwórkowe zabawy czy panna młoda z bajki? Czy panna młoda jest z bajki czy może jest całkiem prawdziwa? Czym pobrudzone są czerwone rączki nad zlewem?

Robert mówi, że jego zdjęcia nie mają ambicji reportażu z misją, są tylko próbą rejestracji małej codziennej rzeczywistości. Okazuje się jednak, że rzeczywistość przefiltrowana przez wrażliwość Roberta jest bardzo niecodzienna. Jest prawdziwa, niepozowana, ale cały czas zadajemy sobie pytanie "czy to prawda?".
fot. Robert Wyrwas

Robert Wyrwas, rocznik '75. Z fotografią związany od lat młodzieńczych. Uczył się w Studium Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, które ukończył obroną dyplomu w czerwcu 2011 roku. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, między innymi w Starej Galerii ZPAF (2009, 2010, 2011) i Galerii Jabłkowskich w Warszawie (2010,2011). W zeszłym roku zaprezentował w Pionkach, skąd pochodzi, materiał "TRRRRasa" - dokument z ostatnich dwóch lat działalności legendy polskiego punk-rocka, grupy The Bill. "Czy to prawda?" to jego druga wystawa indywidualna.


Robert WyrwasCzy to prawda
Wernisaż: 17.03.2012, godz. 18:00

Zakład
ul Lubelska 30/32 (wejście od strony Straży Miejskiej)
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1