"Śląski Ulisses" Joanny Chudy w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
21 Luty 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na wystawę prac Joanny Chudy. Niektórzy z Was znają już pewnie jej cykl "Śląski Ulisses", który zrywa i łamie z dotychczasowymi konwencjami fotograficznymi w przedstawianiu Śląska. Od najbliższego czwartku będziemy mogli oglądać go w Warszawie. Wernisaż w środę, 23 lutego o godz. 19:00 w Galerii Obok ZPAF.
fot. Joanna Chudy

Cykl "Śląski Ulisses" Joanny Chudy był prezentowany m.in. w ramach sekcji ShowOff na zeszłorocznym Miesiącu Fotografii w Krakowie i w łódzkiej Galerii FF. Teraz możemy go zobaczyć w Warszawie.

Autorka, niczym James Joyce prezentuje skrawki codzienności, które działają na widza dowolną grą skojarzeń - pisze kurator Galerii - Anna Wolska - Każda z prac to oddzielna opowieść, tryptyk składający się z trzech niepowiązanych ze sobą fabułą fotografii. Widz może się tylko domyślać pewnych zależności i relacji między kolejnymi zdjęciami. Tę wielowątkowość podkreśla dodatkowo użycie przez autorkę różnorodnej formy - od zdjęć paradokumentalnych, nastrojowych portretów po zdjęcia impresjonistyczne, niepokojące w formie, grze świateł, dynamice obrazu. Czarno-białe kompozycje zdjęć w kilkunastu tryptykach uwydatniają w swych kontrastach niezwykłą, magiczną wręcz aurę fotografowanych miejsc i postaci. Grając nastrojem autorka zrywa z dotychczasowymi konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska wykraczając poza ramy fotografii socjologicznej, dokumentalnej, czy reportażowej.


Joanna ChudyŚląski Ulisses
Wernisaż: 23.02.2011, godz. 19:00
Termin: 24.02-18.03.2011

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Rusza festiwal książek fotograficznych XPRINT 2019
Rusza festiwal książek fotograficznych XPRINT 2019
Tegoroczny festiwal książek fotograficznych XPRINT będzie miał nową formułę. Sekwencja kilkunastu premier zostanie uzupełniona o wystawy, spotkania z ekspertami i...
13
0
Pokaż swój projekt na Fotofestiwalu 2020. Zgłoszenia tylko do 4 grudnia
Pokaż swój projekt na Fotofestiwalu 2020. Zgłoszenia tylko do 4 grudnia
Trwa nabór w ramach Fotofestiwal Open Call 2020. To możliwości zrealizowania ciekawych projektów i zaprezentowania się szerokiej publiczności.
43
0
Podwójny cashback na Sony A7 III - 1400 zł upustu tylko do 5 grudnia
Podwójny cashback na Sony A7 III - 1400 zł upustu tylko do 5 grudnia
To prawdopodobnie najlepsza okazja na zakup pełnoklatkowego bezlusterkowca w ciągu ostatnich kilku lat. Do 5 grudnia możecie liczyć na podwójny zwrot pieniędzy w...
94
4
Powiązane artykuły