"Śląski Ulisses" Joanny Chudy w Galerii FF

0

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Styczeń 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na wystawę fotografii Joanny Chudy, która w łódzkiej Galerii FF zaprezentuje projekt "Śląski Ulisses". Zainspirowane współczesnym Śląskiem i powieścią Jamesa Joyce'a prace można oglądać od 14 stycznia. Spotkanie z autorką odbędzie się 28 stycznia o godz. 18:00.

W dniach 28 stycznia - 5 lutego 2011 łódzka Galeria FF zaprezentuje projekt Joanny Chudy "Śląski Ulisses", który jest fotograficzną wędrówką po ulicach współczesnego Śląska, które w swym bogactwie, różnorodności i kontrastowości kryje obrazy niczym z powieści Jamesa Joyce'a z 1922 roku, której akcja toczy się na ulicach Dublina. Sposób, w jaki Joyce napisał "Ulissesa" stał się kanwą i inspiracją do sfotografowania Śląska. Projekt ma na celu zredukowanie obrazu fotograficznego do normalnej codzienności, gdzie życie toczy się od poranka do późnej nocy i jest miniaturą ludzkiego bytu. Zmienność wątków na zasadzie swobodnie przepływających skojarzeń, imitujących bieg myśli głównego bohatera powieści Joyce'a, to swoisty rodzaj wewnętrznego monologu, który tu będzie miał miejsce kluczowe. Forma projektu zawiera się w osiemnastu fotograficznych poliptykach, nawiązując tym samym do założeń powieści.

fot. Joanna Chudy

Projekt fotograficzny realizowany był na terenie Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem osiedli górniczych, które to w krajobrazie Śląska zaczynają być już rzadkością. Obszar podróży obejmował tereny zachodnie województwa takie jak Gliwice, Rybnik i Racibórz aż po północno-wschodnią część województwa: Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie. Założeniem projektu było wykonanie fotografii w tradycyjnej czarno-białej technice, przy użyciu średnioformatowego aparatu fotograficznego, a także fotokastu wzbogaconego ścieżką dźwiękową. Projekt fotograficzny "Śląski Ulisses" zrywa i łamie z dotychczasowymi konwencjami fotograficznymi przedstawiania Śląska. Nie mieści się w ramach fotografii dokumentalnej czy reportażowej, tak powszechnej w dzisiejszych czasach, ale wychodzi poza tradycyjną formę na rzecz obrazu impresyjnego, wrażeniowego połączonego i uzupełnionego tekstem. Historia Śląska została opowiedziana codziennymi, prostymi obrazami i kontrastuje z przewidzianą impresjonistyczną formą fotografii.

Joanna Chudy - ur. w 1976 roku w Bielsku-Białej. W 2007 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższe Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2006-2009). Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na Wydziale Grafiki - specjalizacja: fotografia w ASP w Warszawie. Autorka wystaw indywidualnych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Laureatka nagród i wyróżnień.

Joanna ChudyŚląski Ulisses

Termin: 14.01-5.02.2011
Spotkanie z autorką: 28.01.2011, godz. 18:00-20:00

Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź

fot. Joanna Chudy
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
42
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły