Stefan Bursche w Galerii FF w Łodzi

0
Marcin Grabowiecki
4 Listopad 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Na zdjęciach Stefana Burschego zobaczycie jak wyglądały wycieczki krajoznawcze w latach 20-30. XX wieku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


Stefan Bursche (1887-1940), z zawodu inżynier, przez większość życia był związany z Łodzią i Pabianicami, gdzie pracował w zakładach włókienniczych Geyera i Krusche Endera. W życiu pozazawodowym Bursche był pasjonatem wycieczek krajoznawczych, w których uczestniczył jako członek Łódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i łódzkiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Prawdopodobnie w związku z tą aktywnością rozwinął swoje zainteresowania fotograficzne. Spuścizna Stefana Bursche, zawierająca ponad 800 negatywów (w tym szklanych i celuloidowych) wykracza swoim charakterem poza zwykły zbiór rodzinny - zarówno poprzez obszerność i tematykę, jak i wartość historyczną i artystyczną.

W zbiorze zachowały się zdjęcia z okresu od ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku. Najliczniejsza i zarazem najwcześniejsza część zdjęć to fotografie z wycieczek krajoznawczych. Jako fotograf - turysta Bursche dokumentował przede wszystkim Tatry, ale także inne miejsca w Polsce, gdzie jeździł wraz z innymi członkami towarzystw krajoznawczych - jak Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy najbliższe mu województwo łódzkie.

Grupy kobiet w wytwornych kapeluszach na górskich szlakach, ujęcia szczytów, czy wysmakowane portrety - jak ten przedstawiający młodych, eleganckich mężczyzn pozujących na skale, oczarowują nastrojowością, a często też staranną kompozycją kadrów. Zbiór wczesnych zdjęć Bursche dobrze wpisuje się w zjawisko powiązanej ze sobą popularyzacji wycieczek krajoznawczych, czy szerzej pojmowanej aktywności turystycznej, z upowszechnieniem fotografii jako ambitnego hobby. Na zdjęciach widzimy zresztą też innych amatorów fotografów.

Wśród ujęć z wycieczek pojawia się też przyszła żona Stefana - Zofia Kopczyńska, dzieląca jego krajoznawcze zainteresowania. Z czasem, wraz z dwoma córkami Jadwigą i Marią, stanie się jedną z ważniejszych bohaterek jego późniejszych zdjęć, które od połowy lat 20-tych koncentrują się coraz bardziej na życiu rodzinnym.

Materiał został opracowany dzięki współpracy Fundacji Archeologia Fotografii z prawnukiem autora, Stefanem Gardawskim. Wystawa w Galerii FF w Łodzi jest pierwszą szerszą prezentacją tego zbioru i została dofinansowana przez Miasto Łódź.

Przed wernisażem, o godzinie 15:30-17:30 odbędzie się także spotkanie z serii "Odkurzamy domowe archiwa". Zapraszamy wszystkie osoby chętne do pokazania swoich kolekcji na konsultacje jak chronić własne zbiory fotograficzne. Podczas otwarcia wystawy, o godz. 18.30 odbędzie się także spotkanie z rodziną fotografa: wnukiem Juliuszem i prawnukiem Stefanem Gardawskimi.


Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche (1887-1940)
Wernisaż: 7 listopada, godz. 18:00-20:00
Termin: 8-29 listopada 2014
wt.- sob., w godz. 14:00-18:00

Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
2
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
208
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
20
0