Stefan Bursche w Galerii FF w Łodzi

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Listopad 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Na zdjęciach Stefana Burschego zobaczycie jak wyglądały wycieczki krajoznawcze w latach 20-30. XX wieku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Stefan Bursche (1887-1940), z zawodu inżynier, przez większość życia był związany z Łodzią i Pabianicami, gdzie pracował w zakładach włókienniczych Geyera i Krusche Endera. W życiu pozazawodowym Bursche był pasjonatem wycieczek krajoznawczych, w których uczestniczył jako członek Łódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i łódzkiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. Prawdopodobnie w związku z tą aktywnością rozwinął swoje zainteresowania fotograficzne. Spuścizna Stefana Bursche, zawierająca ponad 800 negatywów (w tym szklanych i celuloidowych) wykracza swoim charakterem poza zwykły zbiór rodzinny - zarówno poprzez obszerność i tematykę, jak i wartość historyczną i artystyczną.

W zbiorze zachowały się zdjęcia z okresu od ok. 1910 roku do lat 30. XX wieku. Najliczniejsza i zarazem najwcześniejsza część zdjęć to fotografie z wycieczek krajoznawczych. Jako fotograf - turysta Bursche dokumentował przede wszystkim Tatry, ale także inne miejsca w Polsce, gdzie jeździł wraz z innymi członkami towarzystw krajoznawczych - jak Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy najbliższe mu województwo łódzkie.

Grupy kobiet w wytwornych kapeluszach na górskich szlakach, ujęcia szczytów, czy wysmakowane portrety - jak ten przedstawiający młodych, eleganckich mężczyzn pozujących na skale, oczarowują nastrojowością, a często też staranną kompozycją kadrów. Zbiór wczesnych zdjęć Bursche dobrze wpisuje się w zjawisko powiązanej ze sobą popularyzacji wycieczek krajoznawczych, czy szerzej pojmowanej aktywności turystycznej, z upowszechnieniem fotografii jako ambitnego hobby. Na zdjęciach widzimy zresztą też innych amatorów fotografów.

Wśród ujęć z wycieczek pojawia się też przyszła żona Stefana - Zofia Kopczyńska, dzieląca jego krajoznawcze zainteresowania. Z czasem, wraz z dwoma córkami Jadwigą i Marią, stanie się jedną z ważniejszych bohaterek jego późniejszych zdjęć, które od połowy lat 20-tych koncentrują się coraz bardziej na życiu rodzinnym.

Materiał został opracowany dzięki współpracy Fundacji Archeologia Fotografii z prawnukiem autora, Stefanem Gardawskim. Wystawa w Galerii FF w Łodzi jest pierwszą szerszą prezentacją tego zbioru i została dofinansowana przez Miasto Łódź.

Przed wernisażem, o godzinie 15:30-17:30 odbędzie się także spotkanie z serii "Odkurzamy domowe archiwa". Zapraszamy wszystkie osoby chętne do pokazania swoich kolekcji na konsultacje jak chronić własne zbiory fotograficzne. Podczas otwarcia wystawy, o godz. 18.30 odbędzie się także spotkanie z rodziną fotografa: wnukiem Juliuszem i prawnukiem Stefanem Gardawskimi.

Piknik na skale. Fotografie Stefana Bursche (1887-1940)
Wernisaż: 7 listopada, godz. 18:00-20:00
Termin: 8-29 listopada 2014
wt.- sob., w godz. 14:00-18:00

Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8