Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Każda miniona chwila - Fotografia jako pamięć

0

Autor: Michał Chrzanowski

5 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Łódzka Galeria FF zaprasza na wernisaż wystawy “Każda miniona chwila - Fotografia jako pamięć” autorstwa Grzegorza Jarmocewicza. Jest to projekt, który zabiera nas w przeszłość oraz ukazuje wyjątkowe historie. Ekspozycję będzie można oglądać już od najbliższej soboty.

Każda miniona chwila - Fotografia jako pamięć jest projektem Grzegorza Jarmocewicza, odnoszącym się do najważniejszych, a zarazem podstawowych właściwości omawianego medium. Metafora powrotu łącząca przeszłość z teraźniejszością stała się podwaliną poszukiwań i odniesień do wielokulturowej historii miasta, w którym urodził się artysta.

”Suwałki jako jedyna aglomeracja na świecie posiada tak niezwykłą nekropolię o wyjątkowej formule. Istnieją cmentarze skupiające mniejsze ilości wyznań lub cmentarze, na których z założenia można chować ludzi wszystkich wyznań, jak położony u zbiegu ulic Bakałarzewskiej i Zarzecze „Cmentarz Siedmiu Wyznań”. Na obszarze przekraczającym 19 hektarów znajduje się wspólny kompleks cmentarzy, gdzie spoczywają szczątki wyznawców: islamu, judaizmu, wiary staroobrzędowej, prawosławia, obrządku ewangelicko-augsburskiego (luteranie), ewangelicko-reformowanego (kalwini) oraz katolickiego. Od czasów dzieciństwa miejsce to rozbudzało silnie moją wyobraźnię i chęć poznania zarówno historiografii związanej z przedwojennymi Suwałkami jak również cech wspólnych oraz różnic religijnych i kulturowych wyznawców tych wszystkich społeczności” - powiedział autor projektu, Grzegorz Jarmocewicz.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

W archiwach Muzeum Okręgowego oraz zbiorach prywatnych Jarmocewicz odszukał zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku, na których widniały wizerunki dzieci różnych wyznań mieszkających lub związanych niegdyś z Suwałkami. Dzięki pomocy historyków oraz osób prywatnych ustalił większość adresów, pod którymi zamieszkiwali lub prawdopodobnie przebywali „odnalezieni” bohaterowie, a następnie sprawdził czy w tych lokalizacjach można spotkać obecnie żyjących ich rówieśników. Niestety, nie wszystkie miejsca wyglądają tak samo jak sto, czy więcej lat temu. Nie ma już niektórych domów, a w tamtych przestrzeniach znajdują się inne budynki lub puste place.

Wernisaż wystawy ”Każda miniona chwila - fotografia jako pamięć” odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 stycznia 2016 roku o godzinie 18:00 w łódzkiej Galerii FF (ul. Traugutta 18). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 14-18. Wystawa będzie czynna do 13 lutego bieżącego roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie galeriaff.eu.

Grzegorz Jarmocewicz - urodzony w 1971 roku w Suwałkach. W latach 1992–1997 studiował na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby, specjalizacja Fotografia w ASP w Poznaniu, obronił dyplom z wyróżnieniem. W latach 1993–1997 był stypendystą Prezydenta Miasta Suwałki, a w 1997 otrzymał grant Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu UW w Suwałkach. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach oraz w Museo Ken Damy di Fotografia Contemporanea w Brescii we Włoszech oraz były publikowane w magazynach fotograficznych, katalogach i albumach. Grzegorz Jarmocewicz zajmuje się również fotografią komercyjną współpracując między innymi z magazynem „Marie Clair”, „Automoto. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu fotograficznego „Białystok Interphoto”. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw grupowych.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0